Zelenski sõnul suudab Ukraina lõpetada Venemaa agressiooni juba tänavu

{{1677300900000 | amCalendar}}
Ukraina sõdur 28. mehhaniseeritud brigaadist Bahmuti lähedal.
Ukraina sõdur 28. mehhaniseeritud brigaadist Bahmuti lähedal. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles laupäeval tehtud pöördumises, et Ukraina suudab lõpetada Venemaa agressiooni juba tänavu. Zelenski teatas ka, et kavatseb kohtuda Hiina liidri Xi Jinpingiga, et arutada Pekingi ettepanekuid Ukraina sõja lõpetamiseks.

Oluline 25. veebruaril kell 22.05:

- Zelenski: Ukraina suudab Venemaa agressiooni lõpetada juba tänavu;

- Zelenski tahab Xi Jinpingiga Hiina rahuplaani arutada;

- Donetski kuberner: Avdiivka on ägeda tule all;

- Ukraina kindralstaap: Venemaa survestab aina rohkem okupeeritud alade elanikke;

- Bahmuti lähedal jätkuvad ägedad lahingud;

- Hiina ei mõistnud Venemaa sissetungi hukka ka G20 kohtumisel;

- Biden: Hiina rahuplaan on Venemaa huvides;

- USA luure oletab, et Hiina kaldub Venemaale droonide ja laskemoona saatmisele;

- WSJ: Prantsusmaa, Saksamaa ja Ühendkuningriik soovitavad sõlmida kaitsepakti Ukrainaga;

- Kanada saadab Ukrainasse täiendavaid tanke Leopard;

- ISW: Moskva ei kommenteerinud sõja aastapäeva tõenäoliselt ebaõnnestunud eesmärkide tõttu;

- Euroopa Liit kiitis heaks Venemaa sanktsioonide 10. paketi;

- Rootsi saadab Ukrainasse kuni 10 Leopardi tanki;

- Suurbritannia kaitseministeerium: Venemaal on Iraani droonid ilmselt otsas;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 650 sõdurit

Zelenski: Ukraina suudab Venemaa agressiooni lõpetada juba tänavu

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles laupäeval tehtud pöördumises, et lääneriikide abiga suudab Ukraina lõpetada Venemaa agressiooni juba tänavu.

"Kas me suudame võita? Jah, me suudame seda. Oleme ühtsed. Sihikindlad. Ja murdumatud. Me suudame Venemaa agressiooni lõpetada juba tänavu," lausus ta.

"Me peame tegema kõik, mis on võimalik või võimatu, et takistada Venemaad muutmast Ukrainat, meie naabreid, kogu Euroopat, kuhu Venemaa revanšism tahab jõuda, varemeteks," lausus ta.

Zelenski lisas, et ootab Euroopa Liidult, et järgmises sanktsioonide paketis oleks sees ka sanktsioonid Venemaa aatomienergiaagentuurile Rosatom, Vene aatomienergiatööstusele ning rohkem survet Vene sõjandus- ja pangandussektorile.

Donetski kuberner: Avdiivka on ägeda tule all

Donetski oblastis asuv Avdiivka linn on laupäeval olnud ägeda Vene vägede tule all, ütles Donetski oblasti kuberner Pavlo Kõrõlenko.

Vene väed ründasid linna tsiviiltaristut rakettide, mitmikraketiheitjate ja tankidega, lisas Kõrõlenko.

Rünnakutes sai viga üks inimene. Üks raketirünnakutest tabas kohalikku koolimaja, mis hävines. Kool taastati Leedu valitsuselt saadud raha abiga 2021. aastal ning seda peeti üheks oblasti parimaks kooliks, ütles Kõrõlenko.

"See on Vene maailma olemus: hävitada seda, mida teised on kaua ja vaevaga ehitanud," lausus kuberner.

Ukraina kindralstaap: Venemaa survestab aina rohkem okupeeritud alade elanikke

Vene okupandid on aina rohkem survestamas okupeeritud alade elanikke ning okupatsiooniväed otsivad läbi elanike kodusid, teatas Ukraina kindralstaap.

Zaporižžja oblastis Vasõlivka linnas on venelased rajanud piinakambri, nagu nad tegid ka Hersoni oblastis, kui see oli okupeeritud.

Kindralstaabi teatel hakkavad okupandid Donetski oblasti okupeeritud osades 1. märtsist korda looma Venemaal kehtivate seaduste järgi.

Bahmuti lähedal jätkuvad ägedad lahingud

Ukraina maavägede ülemjuhataja Oleksandr Sõrskõi külastas Bahmuti, kus lahingud on jõudnud juba äärelinna, teatasid Ukraina maaväed.

Maavägede teatel on jõudnud Vene väed Bahmuti äärelinna, laupäeval teatas eraarmee Wagner omanik Jevgeni Prigožin, et tema sõdurid vallutasid Bahmuti lähedal asuva küla.

Venemaa strateegia, rünnata Bahmuti ja Vuhledari linna Donetski oblastis, eesmärk on hoida võimalikult kaua ära Ukraina vastupealetungi algust, on varem öelnud Ukraina kaitseministeeriumi luuredirektoraadi pressiesindaja Andri Jusov.

Ukraina asekaitseministri Hanna Maliari sõnul kannavad Vene väed ja Wagneri eraarmee Bahmuti rünnates suuri kaotusi, mõnes üksuses ulatub kaotatute osakaal 80 protsendini.

Zelenski tahab Xi Jinpingiga Hiina rahuplaani arutada

Venemaa täiemahulise sissetungi esimesel aastapäeval kõneledes ütles Zelenski, et ettepanek annab märku, et Hiina osaleb rahuotsingutes.

"Hiina on avaldanud oma mõtteid. Usun, et see, et Hiina hakkas Ukrainast rääkima, pole halb," ütles Zelenski.

Volodõmõr Zelenski ütles, et ta tahab väga uskuda, et Hiina ei asu Venemaad relvadega abistama.

Volodõmõr Zelenski nõunik Mõhhailo Podoljak oli aga Hiina rahuplaani suhtes kriitilisem ja nimetas seda ebarealistlikuks.

Ta märkis, et Peking ei tohiks panustada agressori peale, kes rikkus rahvusvahelisi seadusi ja kaotab sõja.

Ukraina lipp Harkivis. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/SERGEY BOBOK

Hiina ei mõistnud Venemaa sissetungi hukka ka G20 kohtumisel

Enamik G20 kuuluvatest riikidest mõistis karmilt hukka Venemaa sissetungi Ukrainasse, kuid ühisavaldusega ei ühinenud lisaks Venemaale ka Hiina, teatas G20 eesistuja India.

India koostatud tekst oli sama, mis mullusel kohtumisel, mil sissetung samuti G20 enamiku poolt hukka mõisteti. India märkis, et kuigi G20 tegeleb majandusküsimustega, on sissetungil märkimisväärsed mõjud ka maailmamajandusele.

G20-sse kuuluvad maailma olulisemad tööstusriigid ja areneva majandusega riigid.

Biden: Hiina rahuplaan on Venemaa huvides

24. veebruaril ABC Newsile antud intervjuus lükkas USA president Joe Biden tagasi rahuplaani, mille Hiina esitas seoses Venemaa täiemahulise sõjaga Ukrainas, märkides, et see töötaks tõenäoliselt ainult Venemaa kasuks.

"Ma ei näinud selles plaanis midagi, mis viitaks sellele, et Hiina plaani järgimisel oleks midagi, mis oleks kasulik kellelegi teisele peale Venemaa," ütles Biden.

Biden lükkas tagasi ka idee sellest, et Peking peaks Venemaa sissetungis Ukrainasse läbirääkija positsioonis.

Biden ütles ka, et välistab praegu Ukrainale hävitajate F-16 andmise.

"Vaadake, me saadame Ukrainale seda, mida meie kogenud sõjaväelased arvavad, et ta vajab praegu," ütles Biden. "Ta vajab tanke, ta vajab suurtükiväge, ta vajab õhutõrjet, sealhulgas HIMARS-eid."

USA luure oletab, et Hiina kaldub Venemaale droonide ja laskemoona saatmisele

USA luureandmed viitavad, et Hiina valitsus kaalub Venemaale Ukrainas kasutamiseks mõeldud droonide ja laskemoona andmist, ütlesid kolm luureandmetega tuttavat allikat CNN-ile.

Allikate sõnul ei paista, et Peking oleks veel lõpliku otsuse teinud, kuid läbirääkimised Venemaa ja Hiina vahel seadmete hinna ja ulatuse üle käivad.

USA ametnikud on viimastel nädalatel kogunud teavet, mis viitab sellele, et Hiina kaldub varustuse tarnimisele.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Wang Wenbin vastas reedel küsimusele Venemaale surmava varustuse võimaliku müügi kohta: "Hiina on sõjalise ekspordi suhtes alati ettevaatlik ja vastutustundlik ning ei müü relvi konfliktipiirkondadesse või konflikti osapooltele."

Hiina välispoliitika kõrge esindaja Wang Yi vastas USA väidetele selle nädala alguses, öeldes, et Hiina seisukohta Ukraina suhtes "võib lihtsalt väljendada rahukõneluste edendamisena".

USA president Joe Biden ütles reedel, et seni pole tõendeid selle kohta, et Hiina toetaks sõjaliselt Venemaad Ukrainas. Ta lisas samas, et igasugusel toetusel on Pekingile majanduslikud tagajärjed.

WSJ: Prantsusmaa, Saksamaa ja Ühendkuningriik soovitavad sõlmida kaitsepakti Ukrainaga

Prantsusmaa, Saksamaa ja Ühendkuningriik usuvad, et NATO ja Ukraina vahelised tihedamad sidemed võivad innustada Kiievit alustama sel aastal rahukõnelusi Moskvaga, vahendas Wall Street Journal, viidates kolme riigi ametnikele.

Kuid millal ja mis tingimustel võimalikud rahukõnelused võiksid alata, on Ukraina otsus, ütlesid ametnikud.

Ametnike sõnul vihjab otsus nende riikide poliitikute seas süvenevatele isiklikele kahtlustele seoses Ukraina suutlikkusega Venemaa Donbassist ja Krimmist välja tõrjuda.

Kanada saadab Ukrainasse täiendavaid tanke Leopard

Kanada annab Ukrainale veel neli lahingutanki Leopard 2, mis suurendab riigi panust kokku kaheksa tankini, ütles Kanada peaminister Justin Trudeau 24. veebruaril CTV Newsi vahendusel.

Ukraina relvajõud: Ukraina väed tõrjusid 70 Venemaa rünnakut

Ukraina relvajõud teatasid pühapäeva varahommikul The Kyiv Independenti vahendusel, et Ukraina väed tõrjusid ööl vastu pühapäeva 70 Venemaa rünnakut.

Vene väed sooritasid ka 27 õhulööki ja tulistasid raketiheitjatest 75 korda. Löögid olid suunatud asulate ja tsiviiltaristu pihta.

Vene väed ründasid 24. veebruaril Sumõ oblastis Khotini lähedal taksot, vigastades nelja tsiviilisikut, teatas Sumõ oblasti sõjaväeadministratsioon, vahendas The Kyiv Independent.

Vene väed tulistasid 24. veebruaril Mõrivske, Marhanetsi ja Nikopoli asulaid, teatas Dnipropetrovski oblasti kuberner Serhii Lõsak. Ohvritest ei teatatud.

Plahvatusi oli kuulda ka Zaporižžjas.

Väidetavalt toimus 24. veebruaril Donetski oblastis okupeeritud Mariupoli Venemaa laskemoonalaos plahvatus, teatas Mariupoli linnapea nõunik Petro Andriuštšenko.

ISW: Moskva ei kommenteerinud sõja aastapäeva tõenäoliselt ebaõnnestunud eesmärkide tõttu

Sõjauuringute instituut ütles, et see on tõenäoline, kuna Venemaa ei suutnud saavutada ühtegi püstitatud eesmärki ega ole alates 2022. aasta juulist saavutanud märkimisväärset territoriaalset edu.

Euroopa Liit kiitis heaks Venemaa sanktsioonide 10. paketi

Pakett sisaldab karmimaid ekspordipiiranguid seoses kahesuguse kasutusega tehnoloogiaga, piiratud meetmete suunamist üksikisikute ja üksuste vastu, kes toetavad sõda, levitavad propagandat või tarnivad Venemaa sõjas kasutatud droone ning meetmeid Venemaa desinformatsiooni vastu.

Paketi heakskiitmine venis, kuna Poola nõudis karmimaid sanktsioone, kutsudes üles keelama sünteetilise kummi sisseveo Venemaalt. Seda kummi kasutatakse muuhulgas autorehvide valmistamiseks.

Eesistujamaa Rootsi teatas, et EL-i liikmesriigid on üheskoos kehtestanud kõige jõulisemad ja kaugeleulatuvamad sanktsioonid, et aidata Ukrainal sõda võita.

"EL on ühtne Ukraina ja Ukraina rahvaga. Me toetame Ukrainat nii kaua, kui vaja," seisis avalduses.

Rootsi saadab Ukrainasse kuni 10 Leopardi tanki

Rootsi saadab Ukrainasse kuni 10 Leopardi tanki ja õhutõrjesüsteemi, teatasid peaminister Ulf Kristersson ja kaitseminister Pål Jonson.

"Rootsi tankid tugevdavad Leopard 2 panust, mida teised Euroopa riigid annavad. Toetuse kooskõlastamine jätkub rahvusvaheliste partneritega, kes kinkivad Leopard 2 või muid tanke," teatas valitsus.

Suurbritannia kaitseministeerium: Venemaal on Iraani droonid ilmselt otsas

Suurbritannia kaitseministeerium teatas oma igapäevases ülevaates, et alates umbes 15. veebruarist ei ole tulnud teateid Iraani ründedroonide kasutamisest Ukrainas.

Enne seda teatasid Ukraina relvajõud käesoleva aasta jaanuari lõpust kuni veebruari alguseni vähemalt 24 Iraani Shahed-136 drooni allatulistamisest. Mitu drooni hävitati ka asta esimestel päevadel, märkisid britid.

Droonide puudumine viitab brittide sõnul tõenäoliselt sellele, et Venemaa on oma praegused varud ammendanud ning tõenäoliselt otsib lisa.

"Kuigi relvad ei suuda oma sihtmärke hästi hävitada, näeb Venemaa neid tõenäoliselt kasulike peibutusvahenditena, mis võivad Ukraina õhutõrje tõhusamatelt Venemaa tiibrakettidelt kõrvale juhtida," seisis kaitseministeeriumi ülevaates.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 650 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest eelmise aasta 24. veebruaril: 

- elavjõud umbes 147 470 (võrdlus eelmise päevaga + 650);

- tankid 3375 (+12);

- jalaväe lahingumasinad 6609 (+9);

- lennukid 299 (+0);

- kopterid 288 (+1);

- suurtükisüsteemid 2373 (+10);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 475 (+1);

- õhutõrjesüsteemid 247 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 2035 (+2)

- tiibraketid 873 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5235 (+11);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 230 (+1). 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Ukraina peaprokurör: Venemaa on tapnud ligi 500 last

Ukraina peaprokurör teatas, et Venemaa on alates möödunud aasta 24. veebruarist tapnud Ukrainas vähemalt 461 last, vigastada on saanud 927 last, vahendas The Kyiv Independent.

Vähemalt 349 last peetakse kadunuks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: