Kümned tuhanded inimesed on juba riigikogu valimistel hääletanud
Esmaspäeval algas riigikogu valimiste eelhääletus ja elektrooniline hääletus. Kella 20 seisuga oli riigikogu valimistel üle Eesti hääletanud jaoskonnas 14 954 ja interneti teel oma hääle andnud 52 785 valijat – kokku on hääletanud 67 739 valijat ehk seitse protsenti valijaist.
Elektrooniline hääletamine algas hommikul kell üheksa ja valimisjaoskonnad tegid uksed lahti keskpäeval. Mõnes jaoskonnas oli ukse taga järjekord.
"Tegelikult igal päeval kell 12 on rahvast. Ma arvan, et see on ka järgmistel päevadel. Inimesed tunnevad huvi ja see on ju väga hea," ütles valimisjaoskonna esimees Heli Tohver.
Esmaspäeval hääletamas käinud rääkisid, et neil on kindel valik, mida plakatid ja reklaamid ei mõjuta.
"Püüan neid mitte lugeda, sest lugedes jääb lihtne inimene rumalamaks, ma arvan. Ma olen väga pikalt ühte valinud, ei ole raske," ütles Avo.
"Ammu on juba otsustatud. Isikuliselt ei ole ja on ainult partei järgi," sõnas Reet.
Mõni valija rääkis, et uuris enne jaoskonda minekut põhjalikult kandidaadi seisukohti.
"Et meie elu paremaks muutuks ja et need inimesed selle heaks midagi ära teeksid," ütles Tiina.
Seekordsetel riigikogu valimistel kandideerib üheksa erakonda ja kümme üksikkandidaati ning kokku on 968 kandidaati. Erakonna esimeestest hääletas esmaspäeval Eesti 200 esimees Lauri Hussar, kes tegi seda erakonna kontoris ja elektrooniliselt.
Seekord võib ühe või teise koalitsiooni variandi otsustada isegi üks või kaks mandaati. "Olukorra võib otsustada ka üks hääl. Iga hääl loeb ja iga inimene peab teadma ja tundma oma vastutust," ütles Hussar.
Tartumaal käisid esimese tunni jooksul kümned inimesed valimas
Riigikogu valimised said stardi ka Tartumaal, kus esimeste tundide jooksul käisid juba nii mõnedki inimesed valimas.
Tõrvandi raamatukogu valimisjaoskonnas käis esimese tunni jooksul valimas ligi kümmekond inimest. Sealne valimiskomisjoni esimees Peeter Leppik rääkis, et enamasti hääletatakse siiski arvuti kaudu.
"Enamus on ikka harjunud praegu ID-kaardiga ära tegema. Väga palju on ju vallas noort rahvast, need on ikkagi internetipõhised. Kohal käivad enamuses ikkagi üle 40-aastased," selgitas ta.
Toomas oli üks nendest, kes Tõrvandi raamatukogus oma hääle andis. "Tegelikult ma pean tunnistama, et kuna ma olen välismaal elanud, siis ma ei ole päris kaua valinud. Ja nüüd, kuna ma olen Eestis, siis otsustasin ka osaleda Eesti valimistes," sõnas ta.
Elva kultuurikeskusesse jõudes oli valimisjaoskond avatud olnud umbes poolteist tundi ja valijaid valimiskomisjoni esimehe Kristi Kalmuse hinnangul juba päris palju.
"Aktiivsus on, ma arvan, et hästi. 38 on juba meil hääletamas käinud, osaliselt on ka väljaspoolt ringkonda. Ma usun, et on kenasti," ütles ta.
Lisaks valimisjaoskonnas hääletamisele, saab esmaspäevast ka e-hääletada. Digiõiguste aktivist Märt Põder nõudis hiljuti õigust uurida e-hääletamise süsteemi võtmete loomisel kasutatud kõvaketast, et veenduda, ega seal pahavara pole. Osaliselt ta selle õiguse ka sai.
"Mulle lubati näidata mingisuguse kõvaketta mingisugust koopiat. Aga kuna nad vist ei registreeri neid koopiaid, et kes need millal teeb, millal kustkohast need kuhu pannakse, siis ma tegelikult ei tea, kas selles arvutis, kus need võtmed genereeriti, jooksis just see süsteem, mida mulle näidatakse," kommenteeris Põder.
Ta sõnas, et e-hääletus on igal juhul hea ja annab rohkematele inimestele võimaluse valimistel osaleda, kuid seda tuleks veel palju arendada.
"Seal on vaja rohkem silmapaare ja rohkem tehnilist teadlikkust sellest, kuidas see käib, mida vaadelda ja kuidas vaadelda. Missuguseid kõvakettaid, missuguseid tõmmiseid on vaja, missuguseid protseduure on vaja vaadelda. Ja kuni see ei ole lahendatud, seni inimesed õigusega kahtlevad," ütles Põder.
Valimisjaoskonnad on lahti keskpäevast kuni kella 20 õhtul ja elektrooniliselt saab hääletada ööpäev läbi
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: "Aktuaalne kaamera"