Valgevene: A-50 radarlennuk on terve, Bypol: lennuk sai rünnakus kahjustada

Satellitpilt Vene A-50 radarlennukist 28. veebruaril Matšulitši õhuväebaasis Minski lähistel
Satellitpilt Vene A-50 radarlennukist 28. veebruaril Matšulitši õhuväebaasis Minski lähistel Autor/allikas: SCANPIX/Maxar Technologies/Handout via REUTERS

Valgevene režiim teatas, et väidetavalt pühapäeval droonirünnaku alla sattunud Vene A-50 luure- ja juhtimislennuk on terve. Opositsiooniline Bypol väidab, et plahvatusega tungisid metallkuulid läbi lennuki kere, mis tekitas tõsiseid kahjustusi.

Valgevene riiklik meedia näitas kolmapäeval videot, milles on näha Vene A-50 luure- ja juhtimislennukit heas seisukorras, vahendas Valgevene riiklik uudisteagentuur Belta. Varem väitsid Valgevene partisanid organisatsioonist Bypol, et lennuk sai pühapäeval nende korraldatud droonirünnakus kahjustada.

Valgevene riigimeedia jagatud videos on näha hämaras ruleerivat A-50 lennukit, kuid sellest pole võimalik tuvastada, millal täpselt video on filmitud.

Täna selgitas ka rünnaku omaks võtnud grupeering Bypol Telegrami kaudu rünnaku detaile. Väidetavalt kasutati rünnakus kahte modifitseeritud DJI kommertsdrooni, millest kumbki kandis 200 grammi TNT ekvivalenti lõhkeainet. Lisakahju tekitamiseks olevat lõhkeaine sisse pandud ligikaudu 200 metallkuuli.

Bypol väidab, et nende rünnakus sai lennuki radarilokaator ja satelliitsidesüsteem viga, kuna plahvatuse tõttu tungisid metallkuulid läbi õhukest lennuki kere. Bypol juhib tähelepanu, et ka lennukipõlengu kustutamine võis tekitada lisakahju, kuna pole teada, kas seda tehti korrektselt.

A-50 luure- ja juhtimislennuk on Vene õhuväe jaoks kriitilise tähtsusega, muuhulgas kasutab õhuvägi A-50 radarlennukit Ukraina õhutõrje välja peilimiseks, kuna lennuki radariga on võimalik jälgida nii õhus olevaid kui ka maapealseid objekte.

Nii Valgevene režiimi kui ka Bypoli väiteid pole võimalik sõltumatult kinnitada. Algul Valgevene riigitelevisioonis näidatud klipiga on võimalik tutvuda Ukrainska Pravda vahendusel Twitteris. Samuti on võimalik vaadata Twitteris juurdlusportaali Bellingcati tellitud Planeti satelliitpilte antud lennukist.

Toimetaja: Allan Aksiim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: