Valgevene arreteeris Vene A-50 radarlennuki rünnakuga seoses üle 20 inimese

Valgevene president Aljaksandr Lukašenka
Valgevene president Aljaksandr Lukašenka Autor/allikas: SCANPIX/Sputnik/Vladimir Astapkovich/Kremlin via REUTERS

Valgevene president teatas, et seoses veebruari lõpus tehtud partisanirünnakuga Vene A-50 radarlennuki vastu on vahi alla võetud üle 20 inimese. Mitmed rünnaku tegijad on samas välismaale pagenud.

Valgevene president Aljaksandr Lukašenka teatas, et seoses hiljutise Vene A-50 radarlennuki sabotaažirünnakuga võeti vahi alla üle 20 inimese, vahendas Valgevene riiklik uudisteagentuur Belta. Väidetavalt on ülejäänud intsidendiga seotud isikud nüüdseks välismaal.

Aljaksandr Lukašenka samas tunnistas, et Vene õhuväe luure- ja juhtimislennuk A-50 sai rünnakus kahjustada ning see saadeti remondiks tagasi Venemaale.

Valgevene riigipea väitel sai lennuk kergemaid kahjustusi ning selle keres on rünnaku tõttu üks auk, mis väidetavalt ei takista lennukil oma ülesandeid täitmast. Lukašenka sõnul palus Valgevene Venemaalt saata asenduseks teine samasugune lennuk.

Valgevene president Aljaksandr Lukašenka süüdistas intsidendi toimumises Ukrainat, Poolat ja Leedut. Valgevene riigipea süüdistas lennuki rünnakus ka otse Ukraina president Volodõmõr Zelenskit, kuna Aljaksandr Lukašenka sõnul ei ole võimalik sellisel tasemel operatsiooni läbi viia ilma Ukraina riigipea heakskiiduta. Samas kinnitas Lukašenka, et Valgevene ukrainavastase sõjaga ei liitu.

Valgevene riigipea väiteid ei ole võimalik sõltumatult kinnitada. Freedom House'i hinnangul on Valgevene autoritaarne riik, kus kodanikuvabadused on tugevalt piiratud.

Valgevene partisanid teatasid veebruari lõpus olulise Vene A-50 radarlennuki ründamisest. Varem väitis Aljaksandr Lukašenka režiim, et lennuk ei saanud rünnakus kahjustada.

Vene õhuvägi kasutab olulist A-50 luure- ja juhtimislennukit muuhulgas Ukraina õhutõrjesüsteemide välja peilimiseks. Radarlennuki abil on võimalik jälgida samaaegselt mitmeid sihtmärke nii õhus kui ka maa peal.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Belta

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: