Brüsselis alanud Euroopa Ülemkogu keskendus konkurentsile

{{1679590500000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Päeva alustati üheskoos ÜRO peasekretäri Antonio Guterresega, kes palus Euroopa Liidul leevendada sanktsioone Venemaa ja Valgevene väetisetööstustele. Peaminister Kaja Kallase sõnul teeniks aga sanktsioonide leevendamine vaid Venemaa huve ning globaalset toidujulgeolekut need ei mõjuta.

Ülemkogu teemade seas on ka Ukraina aitamine, kus Venemaaga piirnevad riigid üritavad päevakorda tuua uusi küsimusi, millega Kremlile peavalu valmistada.

"Järgmised sammud, mida me hakkame arutama ja suruma on eritribunal agressiooni kuritegudeks. Seda ma täna tõstatan kindlasti ka ÜRO peasekretäriga. Ja teine suur asi on nafta hinnalagi. Ja see on see, et me leppisime kokku, et see on viis protsenti alla turuhinna. Nüüd see hind on tulnud alla ja me leppisime kokku, et me vaatame selle ka üle. Aga seda hetkel tehtud ei ole, G7 poolt ka mitte. See on kindlasti üks asi, mida me edasi ajame," rääkis Kaja Kallas.

Soome peaminister Sanna Marin ütles, et üks valdkondi, kus saab Euroopa võimekust parandada, on relvade ja laskemoona tootmine. "Ma arvan, et see oli väga oluline otsus, mis varem sel nädalal tehti: saata Ukrainale rohkem laskemoona, mida nad iga päev vajavad," ütles Marin.

Euroopa Ülemkogul polegi justkui keskset konflikti, mis tavaliselt mõni päev enne kerima hakkab. Aga võib juhtuda, et sisepõlemismootorite keelustamine aastast 2035 võib siiski üksmeele rikkuda kuigi kavas seda arutelu üldse polegi.

"Meil on siin päevakava. Ja see pole Brüsseli soovikontsert. Ei sisepõlemismootor ega tuumaenergia ei ole päevakavas ja me peaksime jääma praeguste järelduste juurde. Kui kõik tulevad ja soovivad, et nende soove täidetakse siis - me võime kõigest rääkida, aga peaksime ikka jääma enda kompetentsi piiresse," sõnas Luxembourgi peaminister Xavier Bettel.

"Komisjon on nüüd välja tulnud uue plaaniga, mis on originaalkokkuleppe piirides ja puudutab ka Saksamaa muresid ning mu lootus on, et me jõuame tulemuseni. See pole täna ega homme päevakavas, aga ilmselt räägitakse sellest kuluaarides lähematel päevadel," ütles Hollandi peaminister Mark Rutte.

Ehk soovi seda kõrgel tasemel arutada pole, kuid kõik sõltub Itaalia peaministrist Giorgia Melonist, kes kodumaal kangelaslikult autotööstuse eest seisab. Tippkohtumise eel on põhiteemaks nimetatud majandust kuid ühtegi väga konkreetset probleemi lahendada pole. Samuti olid liidrid kohtumise eel sel teemal laialivalguvad. Seepärast kasutavad ka Venemaaga piirnevad riigid võimalust ja üritavad Ukraina küsimust tugevalt pildis hoida.

Hiina teemat küll päevakavas ei ole, aga kui mõelda põhiteemale ehk majandusele, siis see tulebki Hiinast, kes alustas riigiabi võidujooksu. Euroopa Liit üritab sellele vastata, et ka Euroopas saaks elustandardit säilitada. Selle üle liidrid arutavadki. Enne ülemkogu rääkisid kõik eri asjadest: ühtset arusaama, mis võiks olla Euroopa konkurentsieelis, oli raske aru saada.

Kui Hiina hakkaks majanduslikuks ja sõjaliselt Venemaad toetama, siis peaks ka Euroopa Hiina suhtes hakkama otsuseid tegema.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: AK

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: