Politico: EL-i juhid proovivad parandada suhteid Hiinaga

Euroopa Liidu ja Hiina lipud
Euroopa Liidu ja Hiina lipud Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/JASON LEE

Euroopa Liidu (EL) juhid muretsevad üha rohkem, et Hiina suurendab oma toetust Venemaa sõjalisele tegevusele Ukrainas. Veebiväljaande Politico teatel proovivad EL-i liidrid nüüd Hiinaga suhteid parandada, järgmisel nädalal sõidab Pekingisse Hispaania peaminister.

Hispaania peaminister Pedro Sanchez teatas neljapäeval, et lendab järgmisel nädalal Pekingisse. Prantsusmaa president sõidab Pekingi 4. aprillil, vahendas Politico.

Hiina kommunistliku partei juht Xi Jinping külastas hiljuti Moskvat, kus ta kohtus Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. EL-i liidrid muretsevad nüüd, et Moskva ja Peking laiendavad omavahelist koostööd. 

Neljapäeval algas Brüsselis Euroopa Ülemkogu kohtumine. Brüsselis toimunud eraviisilisel istungil kutsus Macron oma kolleege üles kahekordistama jõupingutusi, et Hiina ei suurendaks oma toetust Venemaa invasioonile. 

"Prantsuse president rõhutas vajadust teha kõik endast oleneva, et tagada, et Hiina ei toetaks Venemaad ja tema võimekust sõjaga edasi minna," ütles üks EL-i ametnik. 

Hispaania peaminister Sanchez ütles, et kohtub järgmisel nädalal Hiinas Xi Jinpingiga. Hispaania ametnikud ütlesid, et Sanchez arutab Hiina seisukohta Ukraina sõja osas. Hispaaniast saab pärast Rootsit EL-i eesistuja. 

Mõned EL-i ametnikud leiavad, et Euroopal võib ühel päeval Hiinat vaja minna. "Hiina pole täiuslik, meil meil võib ühel päeval teda vaja minna. Mitu liikmesriiki jagavad seda hinnangut," ütles üks EL-i ametnik Politicole. 

Lääneriikide ja Hiina vahel kasvavad siiski pinged julgeoleku ja kaubanduse pärast. Viimaste nädalate jooksul on mitu Euroopa riiki kehtestanud Hiina rakenduse Tiktoki vastu piirangud.

Läti peaminister Krišjanis Karinš kirjeldas Xi ja Putini kohtumist, kui Euroopa jaoks silmi avavat kogemust. "Hiina ei võta vahendaja rolli, vaid liigub avalikult Venemaa poole," ütles  Karinš. Tema sõnul on Pekingil suhetes Venemaaga juhiroll, kuid pole veel selge, kuhu nad seda partnerlust juhtida tahavad. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: