USA ärimehed ja teadlased nõuavad tehisintellekti arendamise peatamist

OpenAI
OpenAI Autor/allikas: SCANPIX/AFP/STEFANI REYNOLDS

USA ärimehed ja umbes tuhat teadlast teatasid kolmapäeval, et tehisintellekti (AI) arendamine tuleb pooleks aastaks peatada.

Ärimehed ja teadlased kirjutasid alla avalikule kirjale. Pöördumisele kirjutas alla enam kui 1100 inimest. Nende seas on teadlasi ja tehnoloogiasektoriga seotud tippjuhte ja ärimehi.  Allakirjutanute seas on Elon Musk, Apple'i kaasasutaja Steve Wozniak, endine USA presidendikandidaat Andrew Yang ja eestlane Jaan Tallinn. Nimekirja saab näha siin.

 "Viimaste kuude jooksul on tehisintellekti arendavad laborid alustanud võidujooksu, mis on kontrolli alt väljunud. Luuakse üha võimsamaid digitaalseid süsteeme, mida isegi nende loojad enam ei mõista ega suuda usaldusväärselt kontrollida," seisab kirjas. 

Kirja avaldas eksistentsiriske uuriv organisatsioon Future of Life Institute, mida rahastab Elon Musk. Organisatsiooni juhib Massachusettsi tehnoloogiainstituudi professor Max Tegmark, vahendas Financial Times.

"Kutsume kõiki tehisintellekti arendajaid viivitamatult peatama vähemalt kuueks kuuks GPT-4-st võimsamate süsteemide arendamise. Kui sellist pausi ei saa kiiresti kehtestada, peaksid sekkuma valitsused," seisab kirjas. 

OpenAI avalikustas 14. märtsil oma keelemudeli GPT-4. Tegemist on mitmemodaalse mudeliga, mis suudab kasutaja sisestatud piltide või teksti põhjal uusi tekste genereerida

Musk oli OpenAI üks esimesi investoreid, kuid lahkus selle juhatusest 2018. aastal. 

Tehnoloogiafirma Microsoft ostis osaluse OpenAI-s kümne miljardi dollari eest ja on ChatGPT arendamiseks vajalikku arvuti loomisele kulutanud sadu miljoneid dollareid. Tehisintellekti arendavad ka teised USA tehnoloogiahiiglased.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: