Kuressaare haigla kiirabijuht teavitas massilisest kõhutõppe haigestumisest
Kuressaare linna piires on massiline haigestumine kõhulahtisuse, oksendamise ja kõhuvaluga, teatas Kuressaare haigla erakorralise meditsiooni osakonna (EMO) juht Mihkel Laidna. Terviseameti hinnangul võib olla põhjuseks saastunud kraanivesi.
Laidna kirjutas sotsiaalmeedias, et esialgse info põhjal võiks haigestumiste laine olla seotud veevärgiga. Muud ühist nimetajat haigestunutel leida ei suuda.
"Kolle on selgelt lokaliseerunud Kuressaare linna piiresse. Täpsema info saamiseni võiks hoiduda kraanivee tarbimisest. Või vähemalt keetke see läbi," soovitas EMO juht.
Tema sõnul ei ole hetkeseisuga haigustekitaja teada, kuid olukord peaks selgemaks saama umbes ööpäevaga.
Laidna rääkis Saarte Häälele, et laupäeva keskpäevani oli olukord rahulik, siis aga hakkas inimesi EMO-sse saabuma. Ta saatis terviseametile info enam kui paarikümne haigestunu kohta ning haiged ollakse perekondade kaupa.
Kõik haiged on Kuressaarest, domineerivaks sümptomiks on oksendamine, aga vähemalt pooltel inimestel on ka kõht lahti ja tugev kõhuvalu.
Laidna kinnitusel ei ole see kindlasti seotud mingi konkreetse üritusega ja haiguspuhangu põhjustas tõnäoliselt kolmapäevane veekatkestus Kuressaares, mille tagajärjel veesüsteem reostus.
Lisaks Kuressaarele on haigestumistest teada ka Orissaarest ja mujalt maapiirkondadest.
Terviseamet: kraanivesi võib olla saastunud
Terviseamet selgitab välja võimalikku haigestumise põhjust, kuid praegu ei viita andmed, et tegemist oleks ühel üritusel või sündmusel osalenutega.
Terviseameti hinnangul võib olla haigestumine seotud vee saastumisega, kuid enne kui ei ole selgunud proovide tulemused, soovitab amet hoiduda Kuressaare ühisveevärgist tuleva vee tarvitamisest ning juua pudelivett. Äärmisel juhul tuleb vesi enne tarvitamist läbi keeta (vähemalt 10 minutit), mis hävitab suure osa sarnaseid sümptomeid tekitavatest saasteallikatest.
Esialgse kahtluse kohaselt võib tegemist olla Escherichia coli (E.coli) põhjustatud soolenakkusega, mille peiteaeg on kolm kuni kaheksa päeva.
Pühapäeval oli ametil info paarikümne haiglasse pöördunud inimese kohta, kellest kümmekond vajas ravi. Enim ohustab saastunud vesi eakaid ja lapsi.
Üks inimene on raskes seisus intensiivravis
Kuresaare haigla ravijuht Edward Laane ütles "Aktuaalsele kaamerale", et haiglas on olnud suhteliselt rahulik, kiirabi on käinud 14 väljakutsel ning EMO-sse on pöördunud kümme inimest. Üks inimene on siiski raskes seisus intensiivravis, lisas ta.
Laane sõnul peaks inimesed olema praegu ettevaatlikud ja tervist jälgima, kas tekib kõhuvalu, kõhulahtisust, iiveldust või oksendamist. Parim soovitus sümptomite ilmnemisel on juua mineraalvett, lausus ta.
Saaremaal koole esmaspäeval ei suleta, kuid lastel palutakse kodust keedetud joogivesi kaasa võtta.
Toimetaja: Karin Koppel, Marko Tooming, Margus Muld