Reformierakonna ja EKRE toetus võrdsustus, Eesti 200 reiting langes enim

Koalitsiooni summaarne reiting langes maikuus alla 50 protsendi, täpsemalt oli see 46 protsenti.
Koalitsiooni summaarne reiting langes maikuus alla 50 protsendi, täpsemalt oli see 46 protsenti. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR, Graafik: JJ Oidermaa

Üle aasta kestnud Reformierakonna selge domineerimine erakondade reitingutetabelites sai maikuuga läbi, kui nende toetus võrdsustus EKRE-ga. Kuises võrdluses kaotas enim toetust aga teine valitsuspartei Eesti 200.

Erakondade reitingute edetabelit juhivad alates maikuust kaks erakonda - Reformierakond ja EKRE 23 protsendiga. Reformierakonna toetus kuu varasemaga ei muutunud (nende toetus kukkus märgatavalt aprillis), kuid EKRE-l õnnestus viimase kuuga toetust oluliselt ehk kuue protsendipunkti võrra tõsta.

Enim langes toetus kuises võrdluses aga teisele valitsusparteile ehk Eesti 200-le. Aprillis oli Eesti 200 toetus 17 protsenti, kuid mais 13 protsenti.

Langes ka kolmanda valitsuspartei Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus. Kui aprillis oli neil toetajaid 12, siis mais 10 protsenti.

"Riigikogusse jõudnud uue koalitsiooni maksutõusu algatused, perehüvitiste ning perekonna seaduse muutmise eelnõud, mis on pälvinud erinevate huvirühmade ning opositsiooni jõulist kriitikat, on selgelt vähendanud valitsuserakondade toetust ja andnud opositsioonile võimaluse saada rohkem meedia tähelepanu ning resultaadina tõsta oma reitingut," ütles Kantar Emori uuringuekspert Aivar Voog.

Kindlal kolmandal kohal on Keskerakond 18 protsendi suuruse toetusega. Mais oli nende toetus 17 protsenti.

Kolmanda opositsioonipartei Isamaa toetus oli kaheksa protsenti ehk protsendipunkti võrra enam kui aprillis.

Parlamendivälistest erakondadest kogusid nii Parempoolsed kui ka Rohelised kolm protsenti toetust. Ühendatud Vasakparteid toetas üks protsent.

Koalitsiooni summaarne reiting langes maikuus alla 50 protsendi, täpsemalt oli see 46 protsenti. Aprillis oli see näitaja 52 ja vahetult peale valimisi märtsis 57 protsenti. Opositsioonierakondade summaarne toetus oli 49 protsenti ehk juba rohkem kui koalitsioonil.

Toetusnumbrid koos "ei oska öelda" vastajatega

Kasvas ka eelistuseta vastajate osakaal. Maikuus oli neid 23 protsenti, kuid aprillis 19 ja märtsis vaid 13 protsenti. Eestlastest vastajatest ei omanud eelistust 20 ja muust rahvusest vastajatest 32 protsenti.

Kui võtta arvesse ka "ei oska öelda" vastajad, oli Reformierakonna toetus 18 protsenti (aprillis 19) ja EKRE-l 17 protsenti (aprillis 14).

Järgnesid Keskerakond 13 protsendiga (aprillis 12), Eesti 200 10 protsendiga (aprillis 13), Sotsiaaldemokraatlik Erakond kaheksa protsendiga (aprillis 10) ja Isamaa kuue protsendiga (aprillis sama).

Keskerakond kasvatas toetust Tallinnas ja muust rahvusest valijate seas

Eestlastest vastajate seas hoiab Reformierakond veel esikohta 28 protsendiga. EKRE-t toetab 25 protsenti valimiseelistust omavatest eestlastest.

Eesti 200 toetus eestlastest valijate seas on 14 protsenti, SDE-l 10 protsenti, Isamaal üheksa ja Keskerakonnal kaheksa protsenti.

Muust rahvusest valijate seas oli selgelt suurima toetusega Keskerakond, keda eelistas 56 protsenti muust rahvusest valijatest. Kuu varem oli nende toetusnumber 46 protsenti.

EKRE-t toetas 13 ja SDE-d 10 protsenti muust rahvusest valijatest.

Kui aprillis olid Keskerakonna ja Reformierakonna toetusnumbrid Tallinnas sisuliselt võrdsed (24 ja 23 protsenti), siis maikuus oli Keskerakonna reiting pealinnas elavate valijate seas 32 ja Reformierakonnal 18 protsenti.

Järgnesid EKRE 15, SDE 12 ja Eesti 200 11 protsendiga.

Keskerakond on populaarseim partei ka Ida-Virumaal.

Lähemalt saab lugeda erakondade toetusnumbritest erinevates sotsiaaldemograafilistes gruppides ERR-i reitingute alamlehelt.

Kantar Emor korraldas ERR-i uudistetoimetuse tellimusel uuringu 10.–17. maini ja sellele vastas 1501 valmisealist kodanikku vanuses 18–84 aastat. Kolmandik vastajatest küsitleti telefoni teel ja kaks kolmandikku veebis. Sellise valimi juures on maksimaalne võimalik viga ± 2,52 protsenti.

Reedel kell 11 kommenteerivad ERR-i veebisaates värskeid erakondade toetusarve uuringu teinud Aivar Voog Kantar Emorist ning ERR-i ajakirjanikud Indrek Kiisler ja Urmet Kook.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: