Aseri tellisetehase põhiliin jääb seisma, ettevõte koondab

{{1685596440000 | amCalendar}}
Foto: Rene Kundla/ERR

Aseri tellisetehase põhiliin, suur tunnelahi, seiskub määramata ajaks alates 31. augustist, teatas ettevõtte omanik AS Wienerberger. Töö kaotab ettevõtte 67 töötajast tõenäoliselt 35 inimest.

"Seniks aga jätkame tootmisega Aseri tehases ja täidame lao kõikide strateegiliselt vajalike toodetega, tänu millele oleme valmis oma kliente laotoodetega varustama kuni paar aastat," seisab teates. "Aseris jätkub musta värvi toodete valmistamine ja nurgakivide ning kiviplaatide lõikamine."

Ettevõtte tegevjuht Margus Puusepp ütles ERR-ile, et juttu on olnud 35 inimese koondamisest, aga täpne arv selgub kahe nädala jooksul. Kokku on ettevõttes Puusepa sõnul tööl 67 inimest.

"Tegemist on väga suure sotsiaalse probleemiga, kui töö kaotab 35 inimest ja lisaks vallale enam tulumaksu ei laeku," ütles Viru-Nigula vallavanem Einar Vallbaum. "Seal töötasid pered koos - see tähendab, et ühes peres kaotavad töö nii naine kui ka mees," lisas Vallbaum.

Einar Vallbaum avaldas nördimust, et omavalitsuste mured tunduvad jäävat riigi juhtidele kaugeks. Vallavanem nentis, et ettevõtjate majandusraskused sunnivad valla eelarvet koomale tõmbama.

"Valla rahakotile on see väga suur löök, sest paljud asutused on hädas: Kunda Nordic Tsement on koondanud, Estonian Cell töötab poole koormusega. Vald hakkab miinusesse minema oma eelarvega.

Väga kahju on, et üleval Toompeal ei saada aru, kuidas siin all maal elu käib. See elu ei ole nii ilus, kui sealt tundub," ütles vallavanem, lisades, et vallal koondatavatele inimestele lahendusi pakkuda. "Riik on vallad juba ammu pankrotti ajanud."

Wienerberger AS juhtkond on lubanud teha koostööd töötukassaga, et leida senistele töötajatele tööturul alternatiive. "Oleme siiralt tänulikud neile pikaaegse panuse ja koostöö eest meie ettevõttes," ütles ettevõtte teatel Wienerbergeri Baltikumi personali- ja tööohutuse juht Helina Merioja.

"Ühtlasi oleme veendunud, et mõne aja möödudes paneme oma tehase uuesti tööle ning pikaaegsete traditsioonidega Aseri tehases valmivad taas uued telliskivid. Millal see täpselt juhtub, seda näitab aeg," lisas ta. 

Viru-Nigula vallas on töötukassa andmetel praegu neli tööpakkumist.

Ettevõte süüdistab jahenenud turgu

Ettevõte põhjendas tehase seiskamist Ukraina sõjaga, mille tõttu lõppes Aseri tehase toodangu eksport Venemaale.

"Sellest ajast alates oleme tegelenud alternatiivsete turgude otsimisega ja üritanud erinevaid projekte teistel Wienerbergeri turgudel Euroopas ja Inglismaal ellu viia. Viimase 12 kuu inflatsioon nii Baltikumis kui ka mujal Euroopas ei võimaldanud neid projekte realiseerida, mistõttu kadus nõudlus Aseri toodete järele suuremas mahus ära," märkis ettevõte.

"Jahenenud on ka Baltikumi turg ja ka Soome seisab silmitsi turu kukkumisega. Meie lootused ja ootused Skandinaavia ning Poola turgude suunas ei ole samuti soovitud vilju kandnud. Kõiki neid asjaolusid arvesse võttes on selge, et Aseri tehase tootmist ei ole võimalik samas mahus jätkata," seisab teates.

Wienerberger AS on keraamiliste ehitusmaterjalide tootmise ja turustamisega tegelev ettevõte, mis koos oma kolme esindusega Eestis, Lätis ja Leedus kuulub Wienerberger Groupi äriüksuse Lääne-Euroopa regiooni, mis on oma 217 tehasega 27 riigis maailma suurim keraamiliste ehitusplokkide, telliste ja Euroopa suurim keraamiliste katusetelliste tootja. 

Valla elanikud on mures

1100 elanikuga Aseri aleviku elanikud vaatavad tehase hääbumist murega.

"Töötuid on meil juba niigi siin väga palju. Tööle saamiseks sõidetakse elama Tallinna ja Soome - kes kuhu saab. Alevik vist üldse sureb varsti välja," ütles Aseri elanik Valentina.

Endine tellisetehase töötaja Anžela lisas: "Tehases hakkasid koondamised pihta detsembris, kui üks vahetus koondati. Paar kuud hiljem veel mõned inimesed koondati. Ja nüüd tulevat suur koondamine, kuulda on, et tööta jääb vähemalt 36 inimest."

Toimetaja: Rene Kundla

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: