Euroopa Kohus: Poola kohtureform rikub EL-i seadust

Euroopa Liit (EL) viis esmaspäeval oma võitluse õigusriigi põhimõtete pärast Poolaga uuele tasemele, kui ühenduse kõrgeim kohus kinnitas, et Varssavi rikkus EL-i reegleid kohtuvõimu sõltumatuse kohta.
Euroopa Kohus (ECJ) otsustas esmaspäeval, et Poola 2019. aasta kohtureform läks vastuollu EL-i seadusega, pärast seda, kui ühenduse täidesaatev haru Euroopa Komisjon väitis, et Poola ülemkohtul pole piisavat sõltumatust ja erapooletust.
"Kohus toetab tänase otsusega komisjoni tegevust," seisis kohtu avalduses.
Kohtu kohaselt on õigusriigi väärtus omane Euroopa Liidu identiteedile ning sisaldab seaduslikult siduvaid kohustusi liikmesriigile. Poola aga ei ole neid kohustusi täitnud, leidis kohus.
Erimeelsus ülemkohtu funktsioonide osas on vaid üks mitmest vaidlusest Varssavi parempoolse valitsuse ja EL-i institutsioonide vahel. Varssavi väidab, et ühendus õõnestab Poola võõrandmatut õigust langetada sõltumatuid otsuseid.
Euroopa Liidu institutsioonide kohaselt liigub Poola võimuloleva populistliku Seadus ja Õigluse (PiS) juhtimisel libedal jääl ja on eemaldunud EL-i õigusriigi põhimõtetest.
Vaidluse keskmes on Poola ülemkohtu kohtunike sõltumatus, kui nad vaevad EL-i õigusega seotud asju.
Aastal 2021 määras Euroopa Kohus Poolale miljoni eurose trahvi iga päeva kohta, mil see ei ole vaidlusalust ülemkohtu distsiplinaarkoda likvideerinud. Trahvisumma ulatub nüüdseks üle 550 miljoni euro.
Kohus teatas esmaspäeval, et päevatrahvist loobutakse, kuid Poola peab endiselt tasuma seni kogunenud summa.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: BNS/AFP/AP