X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Poola ülemkohus tunnistas EL-i trahvid põhiseadusvastasteks

Kohtuhaamrid.
Kohtuhaamrid. Autor/allikas: Silver Gutmann/riigikohus

Poola ülemkohus, mis on kriitikute sõnul konservatiivide poliitilise kontrolli all, otsustas esmaspäeval, et kõik Euroopa Liidu trahvid seoses Euroopa Liidu Kohtu esialgsete otsuste mittetäitmisega on vastuolus Poola põhiseadusega.

Poola konstitutsioonikohtu hinnangul on Poola põhiseadusega muu hulgas ühitamatud Varssavile seoses söekaevanduse ja kohtureformiga määratud trahvid.

Ülemkohus lükkas otsustamist mitu korda edasi. Otsus kuulutati välja ajal, mil Poola parlamendis on algamas hääletus konservatiivide uue valitsuse üle, mis vaatlejate hinnangul ilmselt ei saa saadikute toetust. 

Kui konservatiivide valitsus parlamendis maha hääletatakse, läheb valitsuse moodustamise ülesanne Euroopa-meelsele alliansile, kellel on parlamendis enamus.

Poola konstitutsioonikohus on aastate jooksul korduvalt vaidlustanud EL-i seaduste ülimuslikkuse Poola seaduste suhtes. 2021. aastal palus Poola tollane justiitsminister Zbigniew Ziobro ülemkohtul otsustada, kas Euroopa Liidu Kohtu (CJEU) ajutised meetmed Poola kohtureformi ja söekaevanduse kohta on põhiseadusega kooskõlas. 

Varssavi ja Brüssel on olnud aastaid eri meelt Õiguse ja Õigluse (PiS) valitsuse läbi surutud justiitsreformide asjus. Brüsseli hinnangul ohustavad reformid demokraatlikku vabadust, Poola väitel on reformid vajalikud korruptsiooni väljajuurimiseks kohtunike seas. 

Brüssel kohustas Varssavit tasuma päevas miljon eurot trahvi (hiljem vähendati summat poole võrra), kuna Poola ei täitnud CJEU otsust, mis nõudis kohtunike distsiplinaarprotseduuride muutmist.

Teise trahvi määras EL Poolale seoses Varssavi keeldumisega sulgeda Turowi söekaevandus. CJEU määras 2021. aastal seoses sellega Poolale trahvi 500 000 eurot päevas. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: