Haavisto kandideerib Soome presidendiks

Soome välisminister Pekka Haavisto
Soome välisminister Pekka Haavisto Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Soome välisminister Pekka Haavisto teatas neljapäeval, et kandideerib presidendiks. Haavisto kandideerib kolmandat korda Soome riigipeaks.

"Viimasel ajal on minuga ühendust võtnud väga erineva taustaga soomlased ja palunud, et ma kandideeriksin järgmise aasta jaanuaris toimuvatel presidendivalimistel," ütles Haavisto. 

Viimaste küsitluste kohaselt toetas 36 protsenti soomlastest, et Haavistost saaks president. Teisel kohal oli Soome Panga juht Olli Rehn, tema toetus oli 31 protsenti. Soome välispoliitika instituudi juhataja Mika Aaltola toetus oli 24 protsenti, vahendas Reuters.

Haavisto on roheliste erakonna liige. Rohelised ei osale praegu valitsusläbirääkimistel ning seetõttu suure tõenäosusega lahkub Haavisto lähiajal välisministri ametikohalt. 

Haavisto kandideeris Soome presidendiks ka aastatel 2012 ja 2018.

Soome presidendivalimiste esimene voor toimub järgmise aasta 28. jaanuaril. Kui ükski kandidaat ei saa esimeses voorus üle poolte häältest, siis toimub teine voor. 

Soomes toimuvad presidendivalimised iga kuue aasta tagant. Sama isik võidakse valida presidendiks maksimaalselt kaheks järjestikuseks perioodiks. 2012. aastast on Soome presidendiks Sauli Niinistö. 2018. aastal valiti ta presidendiks otsevalimistel ülekaalukalt juba esimeses voorus ametisse tagasi. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Yle/Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: