Turu-uuringud: juunis Eesti 200 toetus jätkuvalt langes

Eesti 200 esindajad Marek Reinaas, Margus Tsahkna, Lauri Hussar ja Kristina Kallas koalitsiooniläbirääkimistel.
Eesti 200 esindajad Marek Reinaas, Margus Tsahkna, Lauri Hussar ja Kristina Kallas koalitsiooniläbirääkimistel. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Kui enamiku parlamendierakondade toetusnäitajad võrreldes maikuuga statistiliselt olulisel määral muutunud pole, siis Eesti 200 toetus on jätkuvalt langenud ning viinud koalitsiooni- ja opositsiooniparteide toetuse sisuliselt võrdsustumiseni, selgub Turu-uuringute AS-i juunikuisest küsitlusest.

Juunikuise erakondade toetusuuringu andmetel on jätkuvalt kõige populaarsem erakond Reformierakond, mida toetab 26 protsenti valimiseelistust omavatest vähemalt 18-aastastest Eesti kodanikest. Populaarsuselt teine on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (20 protsenti) ning kolmas Keskerakond (17 protsenti).

Kui ülejäänud erakondade toetusnäitajad võrreldes maikuuga statistiliselt olulisel määral muutunud pole, siis Eesti 200 toetus on jätkuvalt langenud – aprillis toetas Eesti 200 17 protsenti, mais 14 protsenti ja juunis 10 protsenti valimiseelistust omavatest Eesti kodanikest.

Eesti 200 toetus on võrdsustunud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetusnäitajaga – ka SDE toetusnäit on juunis 10 protsenti. Palju madalam pole ka Isamaa toetus (9 protsenti). Ülejäänud erakondade toetus jääb juunis allapoole valimiskünnist.

Tulenevalt Eesti 200 toetuse vähenemisest on koalitsiooni- ning opositsioonierakondade toetus juunis sisuliselt võrdsustunud – koalitsioonierakondi toetab 46 protsenti ja opositsioonierakondi samuti 46 protsenti valimiseelistust omavatest Eesti kodanikest. Veel maikuus oli koalitsioonierakondade toetus kõrgem kui opositsioonierakondadel (toona vastavalt 48 ja 44 protsenti). Parlamendiväliste erakondade toetus püsib seitsme protsendi juures.

Viimane küsitlus toimus 7. – 13. juunil. Üle-eestiliselt küsitleti 871 vähemalt 18-aastast Eesti kodanikku. Ankeetidest 50 protsenti koguti telefoni- ja 50 protsenti veebiküsitlusega.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: