Norra investeerib 19 nafta- ja maagaasiprojekti 17 miljardit eurot

Norra naftaplatvorm
Norra naftaplatvorm Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/HANDOUT

Norra teatas kolmapäeval, et kiitis heaks 19 uut nafta- ja maagaasiprojekti Norra mandrilaamal ja investeerib neisse kokku üle 200 miljardi krooni (umbes 17 miljardit eurot).

"Projektid on samuti tähtis panus Euroopa energiajulgeolekusse," ütles Norra nafta- ja energiaminister Terje Aasland.

Norra on Aaslandi sõnul ainus Euroopa netoeksportija nafta ja maagaasi arvestuses.

Projektid näevad ette uusarendusi, aga ka olemasolevate väljade täiendavaid arendusi ja ka investeeringuid projektidesse, mille eesmärk on suurendada olemasolevatelt väljadelt välja pumbatavaid mahte.

Maailma üks rikkamaid riike tänu oma tohututele nafta- ja maagaasivarudele teatas varem sel kuul, et soovib avada osa oma mandrilaamast kommertslikule süvaveekaevandamisele, mis oleks vastavuses riigi strateegiaga otsida uusi majanduslikke võimalusi ning vähendada selle sõltuvust nafta- ja maagaasitööstusest.

Moskva agressioonisõda Ukrainas on suurendanud Norra käivet, kuna varem suuresti Venemaast sõltuvuses olnud Euroopa riigid otsivad alternatiivseid energiaallikaid.

Samas tõrjub Norra süüdistusi, nagu teeniks nad suurt tulu Ukraina sõja mõju tõttu.

Veebruaris teatas Norra parlament ehk storting, et Kiievit toetatakse 75 miljardi krooniga (6,34 miljardi euroga), mis võetakse riigi naftatuludest.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: