USA ülemkohus tühistas rassi arvestamise ülikooli sisseastumisel

Harvardi ülikool
Harvardi ülikool Autor/allikas: SCANPPIX/AP/Charles Krupa

USA ülemkohus otsustas neljapäeval, et rassikuuluvust ei tohi tudengite ülikooli vastuvõtmisel edaspidi enam arvestada.

Ülemkohus leidis, et rassilise kuuluvuse arvestamine on vastuolus põhiseadusega. Kohus kõrvaldas nüüd peamise tööriista, mida USA eliitülikoolid on oma rassilise mitmekesistamise poliitikas kasutanud. Otsuse poolt hääletas kuus kohtunikku, vastu oli kolm kohtunikku, vahendas The Wall Street Journal

"Tudengit tuleb kohelda oskuste ja kogemuste põhjal, mitte rassipõhiselt. Paljud ülikoolid on tegutsenud vastupidiselt," ütles kirjalikus avalduses ülemkohtunik John Roberts. 

Paljude akadeemiliste ringkondade jaoks oli tegu ootamatu otsusega. Columbia ülikooli president Lee Bollinger ütles, et ees ootab viis aastat kaost, enne kui ülikoolid kohanevad uue õigusliku olukorraga.

Demokraadid kritiseerisid neljapäevast ülemkohtu otsust. Senati demokraatide liider Chuck Schumer ütles, et kohtu otsus võib kaasa tuua negatiivsed tagajärjed, mis võivad tunda anda veel mitu põlvkonda hiljem, vahendas Financial Times.

Vabariiklased toetasid ülemkohtu otsust. Endine ÜRO suursaadik Nikki Haley ütles, et ülemkohus kinnitas taas Ameerika põhiväärtusi, nagu vabadus ja võimalused.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: WSJ/FT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: