USA ülemkohus: kristlik veebikujundaja ei pea samasooliste pulmi teenindama

Seksuaalvähemuste õiguste eest võitlevad aktivistid USA ülemkohtu ees
Seksuaalvähemuste õiguste eest võitlevad aktivistid USA ülemkohtu ees Autor/allikas: SCANPIX/OLIVIER DOULIERY/AFP

Ameerika Ühendriikide ülemkohtu hinnangul ei pea kristlasest veebikujundaja pakkuma oma teenuseid samasooliste pulmade puhul. Ülemkohtusse välja jõudnud kaebaja vaidlustas Colorado osariigi seaduse.

USA ülemkohtu hiljutise otsuse kohaselt kaitseb kristlasest veebikujundajat USA põhiseaduse esimene muudatus (First Amendment) ning ta ei pea tegema veebilehti samasooliste pulmade tarbeks. Konkreetne veebikujundaja on vastu samasooliste abielule. Otsusega lahjendati seni seksuaalvähemuste kaitseks mõeldud võrdse kohtlemise reegleid, kirjutas Politico.

USA kõrgeim kohus tegi selle otsuse 6:3 häältega, ilmestades kohtu konservatiivset enamust. Ülemkohtusse välja jõudnud Lorie Smith vaidlustas Colorado osariigi seaduse, mille kohaselt ei tohi eraettevõtted inimesi nende seksuaalorientatsiooni tõttu diskrimineerida. Kaebaja väitel peaks USA põhiseaduse sõnavabaduse klausel tema sellest nõudest vabastama.

Kohtu enamuse arvamuse kirjutas kokku kohtunik Neil Gorsuch, kelle sõnul püüdis Colorado osariik panna kaebajat "rääkima" viisil, mis ühtib osariigi arvamusega, kuid on vastuolus kaebaja vaadetega. Gorsuchi sõnul peab laiem ühiskond taluma neid, kes ei toeta samasooliste abielu.

Ülemkohtu liberaalsete kohtunike vähemuse kirjutas kokku kohtunik Sonia Sotomayor, kelle sõnul annab USA ülemkohtu otsus ettevõtetele voli hakata võimalikke kliente eri viisidel diskrimineerima.

Hiljuti otsustas USA ülemkohus, et rassikuuluvust ei tohi tudengite ülikooli vastuvõtul arvesse võtta. Seni oli USA ülikoolid enda üliõpilaskonna mitmekesistamiseks püüdnud eelistada vähemusgruppidesse kuuluvaid inimesi, mis on tuntud inglise keeles kui affirmative action. Ülemkohtus otsustas lisaks tühistada ka Bideni administratsiooni õppelaenu tagasimaksete osalise tühistamise plaani. Tegu oli ühe Bideni valimislubadustega kui ta presidendiks kandideeris.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: