Belgia ja Prantsusmaa pikendavad kahe tuumareaktori eluiga

Alexander De Croo
Alexander De Croo Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/JOHANNA GERON

Prantsuse tuumaenergiagrupp Engie ja Belgia valitsus allkirjastasid neljapäeval lepingu kahe tuumareaktori eluea pikendamiseks kümne aasta võrra.

Eluea pikendamise põhjuseks on Venemaa kallaletung Ukrainale, mis ajendas Belgiat tuumaenergiast loobumist edasi lükkama.

Brüsselil oli kavas sulgeda viimased tuumajaamad 2025. aastal, aga eelmisel aastal otsustati need veel 10 aastaks tööle jätta.

"See kokkulepe on oluline meie energia tuleviku ja Belgia majapidamiste jaoks," ütles peaminister Alexander De Croo avalduses.

"See tugevdab meie elektrivarustust, vähendab meie riigi energiasõltuvust ning tagab madala süsinikusisaldusega ja odava elektri tootmise Belgias," märkis De Croo.

Tuumajõul töötava Prantsusmaa ning gaasist ja söest sõltuva Saksamaa vahele kiilunud Belgia on umbes poole ulatuses oma elektrivajadusest toetunud seitsmele vananevale tuumareaktorile, mida kasutab Engie.

Tuumaenergia järkjärgulise kaotamise lubadus on Belgia seadustes kirjas alates 2003. aastast ja moratooriumi edasilükkamise otsusele avaldas roheliste partei ägedat vastupanu.

Mullu avaldatud plaani kohaselt nõustus Belgia habras koalitsioonivalitsus pikendama Antwerpeni sadamalinna lähedal asuva Doel 4 reaktori ja Liege'i lähedal Tihange 3 reaktori tööiga 2035. aastani.

Tehing Engiega sõlmiti pärast pingelisi läbirääkimisi tuumajäätmete käitlemise tulevaste kulude üle.

Prantsuse firma teatas neljapäeval, et kuludeks määrati 15 miljardit eurot ja need katavad Engie seitsme Belgia tuumajaama jäätmed.

Samuti peab Engie tasuma kaheksa miljardit eurot tehaste tulevase demonteerimise eest.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: