Stoltenberg: NATO tippkohtumine kinnitab regionaalsed kaitseplaanid

NATO peasekretär Jens Stoltenberg
NATO peasekretär Jens Stoltenberg Autor/allikas: SCANPIX / AFP

NATO liikmesriikide liidrid kinnitavad järgmisel nädalal Vilniuses peetaval tippkohtumisel kolm uut regionaalset kaitseplaani, mis on mõeldud Vene- ja terrorismiohu tõrjumiseks, ütles alliansi peasekretär Jens Stoltenberg reedel peetud pressikonverentsil. Üks neist plaanidest hõlmab ka Balti riikide kaitse korraldamist.

"Tippkohtumisel astume järgmised olulised sammud meie ohjelduse ja kaitse tugevdamiseks. Kolme regionaalse kaitseplaaniga, mis on mõeldud vastu seisma kahele peamisele allianssi ähvardavale ohule – Venemaale ja terrorismile," rääkis Stoltenberg.

Ta lisas, et esimene regionaalne kaitseplaan hõlmab alliansi põhjapiirkondi, Atlandi ookeani ja Arktika Euroopa-osa, vahendas Ukraina väljaanne Jevropeiskaja Pravda.

"Teine on mõeldud keskosa jaoks, mis hõlmab Läänemere regiooni ja Kesk-Euroopat ning kolmas plaan on Vahemere ja Musta mere jaoks," rääkis ta.

Nende plaanide elluviimiseks paneb NATO kõrgendatud valmisolekusse 300 000 sõjaväelast, sealhulgas ka olulised jõud mere- ja õhuvägede koosseisust.

Lisaks ootab alliansi tegevjuht, et liidrid lepivad kokku plaanis kaitsetööstuse arendamiseks, mis peaks suurendama nõudlust ning tootmisvõimsusi ja parandama operatiivset koostalitusvõimet.

"Selleks on vaja rohkem [kaitsesse] investeerida. Tippkohtumisel võtavad alliansi liikmed endale märksa ambitsioonikamad kohustused investeerida kaitsevõimesse vähemalt kaks protsenti sisemajanduse koguproduktist iga aasta," rääkis Stoltenberg.

NATO peasekretär rääkis ka, et tippkohtumisel võtavad liidrid vastu kolmeosalise Ukraina toetamise paketi, kuid ta ei avanud, mida selles öeldakse Ukraina võtmise kohta alliansi liikmeks.

Rääkides Rootsi püüdlustest saada NATO liikmeks, ütles Stoltenberg, et sellel teel on endiselt takistusi.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Jevropieskaja Pravda, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: