Sõja 509. päev: Ukraina allika sõnul ründas Krimmi silda Ukraina

{{1689562500000 | amCalendar}}
Kahjustatud Krimmi sild
Kahjustatud Krimmi sild Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/CRIMEA24TV

Venemaa poolt okupeeritud Krimmi kuberner teatas esmaspäeva varahommikul, et võimud peatasid hädaolukorra tõttu liikluse Kertši sillal. Öise rünnaku Kertši sillale korraldasid Ukraina merevägi ja SBU, ütles esmaspäeval Ukraina allikas.

Oluline 17. juulil kell 22.45:

- Ukraina maavägede ülema sõnul läksid Vene väed Kupjanski suunal rünnakule;

- Vene võimude sõnul parandatakse Kertši sild 1. novembriks;

- Ukraina mereväe esindaja sõnul oli Kertši silla rünnak Venemaa provokatsioon;

- Zelenski: Ukraina on valmis viljaeksporti jätkama;

- Valgevene teatel tulistasid piirivalvurid alla riigi territooriumile sisenenud Ukraina luuredrooni;

- Venemaa pommitas taas Harkivit;

- Sullivan: viljalepingu lõpetamine maksab Venemaale diplomaatiliselt kätte;

- Kreml: Venemaa peatas viljaleppe;

- Venemaa peatas liikluse Kertši sillal;

- Kiiev: Ukraina väed teevad Berdjanski ja Bahmuti suunal edusamme;

- Aasovi mere kohal kukkus väidetavalt mootoririkke tõttu alla Vene ründelennuk Su-25;

Ukraina maavägede ülem: Vene väed läksid Kupjanski suunal rünnakule

Ukraina maavägede ülem kindralpolkovnik Oleksandr Sõrskõi ütles esmaspäeval, et Vene väed on asunud Kupjanski suunal rünnakule, vahendas portaal Unian kaitseväe Telegrami kanalile viidates.

Sõrskõi märkis, et operatiivolukord seal piirkonnas on jätkuvalt keeruline.

"Et peatada meie vägede pealetungi Bahmuti piirkonnas, suunab vaenlane sellele suunale aktiivselt lisajõude ja vahendeid, mille põhiosa moodustavad õhudessantvägede üksused," lausus kindralpolkovnik.

"Samal ajal läks vaenlane pealetungile Kupjanski suunal, eesmärgiga lüüa puruks meie väed Kupjanski ümbruses ja jätkata pealetungi meie lahingukorra sügavustesse," selgitas Sõrskõi.

Kindral külastas selles piirkonnas Ukraina väekoondise lahingubrigaade ja kohtus üksuste komandöridega, et kohandada Ukraina plaane ja lahendada probleeme kohapeal.

"Eraldi töötasime koos komandöridega ja tegime kõik vajalikud otsused olukorra stabiliseerimiseks Lõmani suunal," lisas Sõrskõi.

Vene võimude sõnul parandatakse Kertši sild novembriks

Vene asepeaminister Marat Husnullin ütles, et Venemaad Krimmiga ühendav Kertši sild parandatakse täielikult 1. novembriks, vahendas Reuters.

Husnullin ütles televisioonis üle kantud kohtumisel Venemaa režiimi liidri Vladimir Putiniga, et silla tugisambad kahjustada ei saanud, kuid üks teelõik on täielikult hävinud ning see tuleb uuesti ehitada.

Tema sõnul taastub maanteeliiklus ühel suunal 15. septembriks, mõlemas suunas taastatakse maanteeliiklus 1. novembriks. Paralleelne raudteesild rünnakus kannatada ei saanud.

Ukraina mereväe esindaja sõnul oli Kertši silla rünnak Venemaa provokatsioon

Esmaspäeva öösel sai kahjustada Kertši sild. Venemaa süüdistab öises rünnakus Ukrainat, Ukraina mereväe esindaja seda "Aktuaalsele kaamerale" ei kinnitanud.
Krimmi silda öösel taas tulelöök. Autoliiklus sillal on suletud, toimib üks raudteeharu. Vene allikad on öelnud, et rünnaku korraldas Ukraina mehitamata veesõidukite abil. Ka Ukraina allikad on öelnud, et rünnaku Kertši sillale korraldasid Ukraina merevägi ja SBU.

Ukraina mereväe esindaja Dmõtro Pletentšuk ütles aga "Aktuaalsele kaamerale", et tegu oli Venemaa provokatsiooniga ning ukrainlased oleks silda tõhusamalt tabanud.

"Raske uskuda, et omades 14 sõjalaeva selles regioonis ehk Musta mere loodeosas, võiks midagi silda tabada. Ma ei näe tõhusat tabamust silla pihta. Seetõttu kaldun arvama, et see on Vene poole korraldatud provokatsioon. Meie osalust selles ma kinnitada ei saa," ütles Pletentšuk.

Zelenski: Ukraina on valmis viljaeksporti jätkama

Ukraina on valmis teraviljaeksporti jätkama, ütles president Volodõmõr Zelenski esmaspäeval pärast Moskva teadet Türgi ja ÜRO vahendusel sõlmitud leppest lahkumisest. 

"Isegi ilma Venemaa Föderatsioonita tuleb teha kõik, et saaksime Musta mere koridori kasutada. Me ei karda. Meiega on võtnud ühendust laevakompaniid. Nad kinnitavad, et on valmis viljavedu jätkama," ütles Zelenski. 

Vene ründelennuk kukkus Aasovi mere kohal alla

Vene ründelennuk Su-25 kukkus esmaspäeval Aasovi mere kohal alla, võimude teatel põhjustas selle mootoririke.

"Lennujuhtimiskeskuse sai kell 15.00 teate, et kalda lähedal kukkus alla ründelennuk Su-25. Ohvreid ega purustusi toimunu ei põhjustanud. Meie andmetel piloot katapulteerus ja päästjad evakueerisid ta," öeldakse ametlikus teates.

Vene kaitseministeeriumi esialgsete andmete kohaselt põhjustas lennuki allakukkumise selle mootori seiskumine.

Su-25 on Nõukogude Liidus valmistatud ühekohaline ründelennuk mille põhieesmärk on maavägede otsene toetamine lahinguväljal sihtmärgi otsese nähtavuse puhul ja määratud maapealsete koordinaatide hävitamine ka halva nähtavuse puhul.

Valgevene teatas Ukraina drooni allatulistamisest

Valgevene võimud teatasid esmaspäeval, et riigi piirivalvurid tulistasid pühapäeval alla Ukraina luuredrooni, mis väidetavalt Dnipro jõe lähistel Valgevene territooriumile sisenes.

Valgevene piirivalveagentuur teatas, et pärast juhtunut on algatatud "administratiivsed toimingud".

Venemaa peatas liikluse Kertši sillal

Venemaa poolt okupeeritud Krimmi kuberner teatas esmaspäeva varahommikul, et võimud peatasid hädaolukorra tõttu liikluse Kertši sillal. 

Ukraina meedia teatas, et silla juures oli kuulda plahvatusi, vahendas Reuters. 

Venemaa meediakanalid teatasid, et toimus kaks plahvatust. Kaks inimest sai surma, üks vigastada. The Kyiv Independentil ei õnnestunud Vene väiteid kontrollida.

Vene võimud väitsid hiljem esmaspäeval, et viieks tunniks seiskunud rongiliiklus Kertši sillal jätkub. 

Moskva poolt ametisse pandud Krimmi kuberner Sergei Aksjonov väitis varem, et esmaspäeva hommikul kell 4.20 Moskva aja järgi leidis silla ühe tugisamba juures "aset eriolukord", milles hukkus kaks Belgorodi oblasti elanikku ja sai vigastada laps. Vahejuhtumi järel peatati sillal rongi- ja maanteeliiklus.

Öise rünnaku Kertši sillale korraldasid Ukraina merevägi ja SBU, ütles esmaspäeval Ukraina allikas.

"Tänane rünnak Krimmi sillale oli SBU ja mereväe ühisoperatsioon," ütles julgeolekuteenistuse allikas, kelle sõnul rünnak tehti meredroonidega.

SBU: Ukraina avaldab Krimmi silla rünnaku asjaolud pärast võitu

"Ukraina julgeolekuteenistus avalikustab kõik üksikasjad "bavovna" korraldamise kohta kindlasti pärast meie võitu," ütles SBU kõneisik Artem Degtjarenko esmaspäeval

"Vahepeal jälgime huviga, kuidas Putini režiimi sümbol ei suutnud taas sõjalisele koormusele vastu panna," lisas Degtjarenko. 

Kreml: Venemaa peatas viljaleppe

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov teatas esmaspäeval, et Moskva peatas oma osalemise Musta mere viljaleppes. Peskov väitis, et Moskva naaseb lepingu juurde, kui täidetakse lepingus olev Venemaad puudutav osa, vahendas The Guardian. 

Venemaa pommitas taas Harkivit

Ukraina võimud teatasid, et Vene väed ründasid pühapäeva hilisõhtul taas Harkivit. 

Väljaande Ukrainska Pravda teatel käivitusid Harkivis taas õhuhäiresireenid. Keegi Venemaa rünnaku tõttu surma ega vigastada ei saanud. 

Vene väed ründasid ka ööl vastu pühapäeva Harkivit. Harkivi oblasti sõjalise administratsiooni juht Oleh Sinehubov teatas, et Vene väed ründasid ööl vastu pühapäeva Harkivit nelja S-300 raketiga, keegi viga ei saanud.

Sullivan: viljalepingu lõpetamine maksab Venemaale diplomaatiliselt kätte

Viljalepingu lõpetamine maksab Venemaale diplomaatiliselt kätte, sõnas pühapäeval Ühendriikide riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan intervjuus meediakanalile CBS News

"Ma ei oska ennustada, mida Vladimir Putin ette võtab. Viimastel kuudel on ta kõikunud selle initsiatiiviga igas suunas," rääkis Sullivan.

Sullivani sõnul on Venemaal võimalus teraviljaalgatusest taanduda ja ka selles osalemist jätkata.

"Kui Venemaa sellest väljub, siis vaatab muu maailm seda ja ütleb, et Venemaa on pööranud selja tõsiasjale, et tänu leppele saavad Aafrika, Ladina-Ameerika ja Aasia riigid vajaliku toidu taskukohase hinnaga. Ja ma arvan, et tulevikus läheb see Venemaale diplomaatiliselt kalliks maksma. Nii et see on valik, mille Vladimir Putin peab tegema. Oleme valmis igaks stsenaariumiks ja teeme selles osas ukrainlastega tihedat koostööd," ütles Sullivan.

Viimane Musta mere teraviljalepingu alusel seilanud laev lahkus pühapäeva hommikul Odessa sadamast, vahendas Briti rahvusringhääling BBC veebisaidi MarineTraffic andmeid.

Laev väljus Odessast Istanbuli kell kaheksa hommikul. ÜRO andmete põhjal on selle lõplik sihtriik tõenäoliselt Holland.

Tänu Musta mere teraviljaleppele on Ukraina saanud vilja eksportida kolmest sadamast.

Venemaa on ähvardanud lepingut mitte uuendada, kuna leiab, et tema nõudmised enda toiduainete ekspordi soodustamiseks ei ole täidetud. Lepingu pikendamise tähtaeg on esmaspäev.

Kiiev: Ukraina väed teevad Berdjanski suunal edusamme

Ukraina kaitseväe Tauria suuna esindaja Valerõ Šeršen teatas pühapäeval, et riigi väed on  Zaporižžja oblastis Berdjanski suunas edasi liikunud ühe kilomeetri võrra. Ukraina väed tungivad peale ka Melitopoli suunal. Seal pole olukord muutunud. 

Ukraina suurtükiväelane Bahmuti ümbruses Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ANATOLII STEPANOV

Kiiev: Bahmuti ümbruses vabastati eelmisel nädalal 7 ruutkilomeetrit

Ukraina väed vabastasid eelmisel nädalal Bahmuti ümbruses seitse ruutkilomeetrit, teatas asekaitseminister Hanna Maljar esmaspäeval.

"Eelmise nädala jooksul vabastati Bahmuti suunal taktikalise positsiooni parandamise ja rindejoone õgvendamise tulemusena seitse kilomeetrit territooriumi," kirjutas Maljar Telegramis.

Maljar teatas, et kokku on Bahmuti suunal vabastatud peaaegu 18 ruutkilomeetrit. Kogu Ukrainas on riigi väed vabastanud vastupealetungi käigus 210 ruutkilomeetrit.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 620 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 2022. aasta 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 238 300 (võrdlus eelmise päevaga +620);

- tankid 4115 (+8);

- jalaväe lahingumasinad 8034 (+8);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 310 (+0);

- suurtükisüsteemid 4504 (+23);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 685 (+4)

- õhutõrjesüsteemid 428 (+3);

- operatiivtaktikalised droonid 3828 (+8);

- tiibraketid 1273 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 7059 (+15);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 677 (+11).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael, Mait Ots

Allikas: The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda/BNS/The Guardian, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: