Kõiki Kadrioru pargi jalakaid siiski maha ei võeta

Kadrioru park
Kadrioru park Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Kadrioru pargis levib jalakaid ja künnapuid ohustav puuhaigus, mille tõttu oli esialgu plaanis maha võtta ligi tuhat puud. Nüüd aga teatas Tallinna linn, et nii palju puid siiski ei raiuta.

Praeguse info järgi on jalakasurm levinud umbes paarikümnele puule, kuid pargis kasvab kokku ligi tuhat jalakat ja künnapuud, ütles Tallinna abilinnapea Vladimir Svet.

"Selleks, et ürask ei leviks edasi, peab haiged puud maha võtma. Seega, tendents on muidugi muret tekitav, kuid olukord pole nii traagiline – siiski ei tule kõiki Kadrioru pargis kasvavaid jalakaid maha võtta ning eemaldamisele läheb neist vaid väike osa," sõnas Svet.

Praegu on Tallinna linn tellinud Kadrioru pargi haiguse kahtlustusega jalakatele täiendava analüüsi Eesti Maaülikooli teadlastelt. Jalakasurm levib eriti hästi soojade ilmadega, kui temperatuur püsib üle 25 kraadi. 

Jalakasurm ei ole aga Kadrioru pargi direktori Ain Järve sõnul uus nähtus ja levib ka lähiriikides.

"Näiteks Rootsis on tänaseks valdav enamus jalakaid jalakasurma tõttu maha võetud. Viimastel aastatel meie suved on läinud hästi soojaks ja pikaks, mis võimendas selle viiruse agressiivsust. Haigus ei pruugi olla silmale koheselt nähtav ja kindlasti langetame haigeid puid vaid siis, kui see on tingimata vajalik. Siiski oleks ennatlik väita, et haigus on tabanud kõiki Kadrioru jalakaid," selgitas Järve.

Kadrioru pargis kasvab kokku ligi 9000 puud. Jalakad ja künnapuud kasvavad peamiselt metsikutel aladel klindil või selle lähistel ning pole osaks alleedest või teistest kompositsiooniliselt olulistest pargikooslustest. Seal, kus haigusele alla jäänud jalakad kasvavad teistest puudest eraldiseisvalt, asendatakse neid remmelgate või teiste sobilike puudega.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: