Norstati reitingud: populaarsemad parteid on toetust kaotanud

Riigikogu vanematekogu kohtumine: vasakult Martin Helme (EKRE), Tanel Kiik (Keskerakond), Erkki Keldo (Reformierakond) ja Lauri Hussar (Eesti 200).
Riigikogu vanematekogu kohtumine: vasakult Martin Helme (EKRE), Tanel Kiik (Keskerakond), Erkki Keldo (Reformierakond) ja Lauri Hussar (Eesti 200). Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Erakondade toetuspingereas esimest ja teist kohta hoidvad Reformierakond ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on nädalaga populaarsust kaotanud: viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 27,2 ja EKRE-t 22 protsenti MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat küsitluses osalenutest.

Liidrikohal oleva Reformierakonna toetus langes nädalaga 1,1 protsendipunkti võrra. Teisel kohal oleva EKRE toetus on kolme nädalaga langenud 1,5 protsendipunkti võrra ning võrreldes mai lõpu seisuga on rahvuskonservatiivide toetus praegu 3,4 protsendipunkti võrra madalam.

Kolmandal kohal oleva Keskerakonna toetus on viimase nelja nädalaga tõusnud 2,6 protsendipunkti võrra 18,2 protsendini valimisõiguslikest kodanikest.

Esikolmikule järgnevad SDE (10 protsenti), Isamaa (9,9 protsenti) ning Eesti 200 (7,8 protsenti). Eesti 200 ligi neli kuud kestnud langus on praegu peatunud.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 45 protsenti ning opositsioonierakondi 50,1 protsenti vastajatest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 4. – 31.  juulini.

Tulemuste esitamisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest, millest on erakondade suhtelise toetuse arvutamisel välja arvatud erakondliku eelistuseta valijad. Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Praeguses küsitluses oli suurimaks grupiks Reformierakonna toetajad (27,2 protsenti) ning sellisel juhul on veamäär +/-1,67 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Eesti 200 puhul +/-1 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: