Erameditsiini mullused tulemused peegeldavad pandeemia lõpu mõjusid

Eelmisel aastal oli eriarstiabi andvatest eraettevõtetest suurima käibega Arstikeskus Confido, järgnesid Meliva Qvalitas ja Fertilitas. Mitu erameditsiini ettevõtet nimetas mulluse tegevuse oluliseks mõjuteguriks koroonapandeemia lõppu.
Erameditsiini turul on Eestis suurima käibega Confido, mille käive oli 19,9 miljonit eurot ja võrreldes eelnenud aastaga see veidi kasvas. Kui 2021. aastal sai ettevõte 95 000 eurot kasumit, siis mullune kahjum oli 7,5 miljonit eurot.
Aruandes tõi arstikeskus kahjumi selgituseks välja, et nad laiendasid eelmisel aastal äritegevust, mis kasvatas kulusid. Näiteks käivitati operatsioonikeskuses statsionaarne ravitegevus, avati uus kliinik Viru keskuses ja tehti muid kulutusi, mille tasuvusaeg on pikem kui üks majandusaasta.
Teisel kohal oli käibenumbri poolest Qvalitas Arstikeskus, mis tänavu aprillist alates kannab nime Meliva Qvalitas, kuna see ühendati sõsarettevõtte Meliva Unimediga.
Qvalitase käive oli eelmisel aastal 12,5 miljonit eurot ehk veidi vähem kui 2021. aastal, mil käibenumber küündis 13,17 miljoni euroni. Ettevõttel on üheksa kliinikut ja viis mobiilset tervisebussi.
Eelmise aasta alguses omandas Qvalitas vaimse tervise teenuseid pakkuva Meeletervis OÜ, juunis tuldi välja Digikliiniku mobiilirakendusega ja lisaks avas ettevõte Tartus uue kliiniku Kvartali keskuses. Ettevõtte kasum ulatus üle 288 000 euro, kuid võrreldes 2021. aastaga kukkus see ligi mitmesaja protsendi võrra – toona oli see 2,14 miljonit eurot.
Möödunud aastal oli Meliva Qvalitas riigi partneriks üleriikliku koroonatestimise ja vaktsineerimise juures ning ettevõtte hinnangul mõjutas nende mulluseid tulemusi tugevalt koroonaperioodil pakutud teenuste ära langemine.
"Aruandeaastal mõjutasid Covid-viirusest tulenevad testimised ja vaktsineerimised veel oluliselt esimest kvartalit. Järgnevates kuudes olid need mahud juba väheolulised – aprilli algusega äralangenud vaktsineerimine ja testimine tõi äritulemuses järsu languse," sedastas Qvalitas aastaaruandes.
Fertilitase käive kasvas
Erameditsiinis on käibenumbri poolest kolmandal kohal Fertilitas, mis pakub nii ambulatoorset, päevakirurgilist kui statsionaarset eriarstiabi. Fertilitasel oli mullu 6,56 miljoni euro suurune käive, mille juures jäädi 7915 euroga kahjumisse. Käive kasvas võrreldes 2021. aastaga mitu korda – toona oli see 2,73 miljonit eurot.
Aruande kohaselt investeeriti meditsiiniseadmete uuendamisse 203 000 eurot ja IT-lahendustesse 31 000 eurot ning ka tänavu plaanib Fertilitas umbes samas mahus meditsiiniseadmeid soetada.
Medicum Valduse kontserni kuuluval Medicum Eriarstiabil polnud kuni 2020. aastani majandustegevust. Siis aga tuli koroonaviirus ning Medicum Eriarstiabi võitis koostöös Synlab Eesti OÜ-ga terviseameti riigihanke Covid-19 testimisvõrgustiku loomisel ja koordineerimisel kahel järjestikusel perioodil ning möödunud aastal oli juba tegu käibe poolest neljanda erameditsiinis tegutseva ettevõttega.
Leping terviseametiga kehtis kuni eelmise aasta lõpuni ja Medicum Eriarstiabi vastutas proovide võtmise korraldamise eest, samas kui Synlabi kanda jäi proovide analüüsimine.
Medicum Eriarstiabi käive oli eelmisel aastal 5,76 miljonit eurot ehk vähem kui 2021. aastal, mil see küündis 10 miljoni euro lähedale. Ka kasuminumber oli toona suurem, 937 000 eurot, mullu aga 360 000 eurot.
Kuna koroonapandeemia on taandunud, sai ka ettevõtte aktiivne majandustegevus 2023. aastaks läbi.
KSA Medica OÜ tegeleb nägemist korrigeerivate laseroperatsioonidega ja selle käive oli eelmisel ja üle-eelmisel aastal peaaegu muutumatuna 4,44 miljoni euro juures. Kasumit saadi mullu 1,68 miljonit eurot, aasta varem 2,92 miljonit eurot.
Majandusaasta aruandes märgib ettevõte, et nende eelmise aasta tulemusi mõjutasid mitmed sündmused: lõppes koroonapiirangute aeg ja algas soda Ukrainas, mis põhjustas energiakriisi ja kiire inflatsiooni.
Üle kolme miljoni euro suuruse käibega olid erameditsiinis veel Refocus Silmakeskus, mis teenis mullu 3,2 miljoni euro suuruse käibe juures 1,7 miljonit eurot kasumit, Kliinik Elite, mille käive oli 3,2 miljonit eurot ja kasum 258 000 eurot, ning Bariatric Services, mille käive oli kolm miljonit eurot ja kasum 844 000 eurot.
Erahaiglatest oli suurima käibega Taastava Kirurgia Kliinik, mis tegeleb veresoonte- ja plastikakirurgiaga. Kliiniku müügitulu oli mullu 4,13 miljonit eurot, aasta varem 3,7 miljonit eurot. Kasumit teenis ettevõte eelmisel aastal ligi 272 000 eurot.
Toimetaja: Karin Koppel