Baltikumi kodulaenude intressid on euroala tipus

Eluasemelaenude intressimäär saavutas teises kvartalis viimase 14 aasta kõrgeima taseme. Intressimäär 5,12 protsenti on rohkem kui kolm protsendipunkti kõrgem kui eelmise aasta teises kvartalis.

"Peamine panustaja laenuintressi määrade kasvu on ikkagi muutunud Euroopa Keskpanga rahapoliitka, mida tehakse selleks, et liigkiiret hinnakasvu pidurdada. Selle tagajärjel on tõusnud Euribor ja Eestis üle 90 protsendi kodulaenudest on seotud Euriboriga," sõnas Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar.

"Kui võrdleme eluasemelaenu intresse baltikumiüleselt, siis need on sarnased. Ehk siis Baltikumi vaatest on Eesti eluasemelaenuhinnad täpselt sarnased, marginaalide keskmine jääb sinna 1,8 protsendi ringi, millele lisandub baasintress ja Euribor, nii et need inimesed, kes võtavad täna eluasemelaenu, hakkavad laenu tagasi maksma intressiga, mis on ligilähedane kuuele protsendile," sõnas Swedbanki eluasemelaenude valdkonna juht Anne Pärgma.

Eesti on koos Läti ja Leeduga eluasemelaenude intresside poolest euroala tipus. Seejuures on Eesti eluasemelaenud olnud viimased seitse aastat euroala keskmisest kõrgema intressimääraga. Euroala keskmine intressimäär oli juunis 3,69 protsenti.

"Konkurents laenuturul on meil mõnevõrra madalam. Meil on väiksem turg, meil tegutseb vähem pankasid. Teine põhjus on see, et raha hind pankadele endile on mõnevõrra kallim, see võib olla seotud Venemaa naabrusega ja agressiivsusega. Ja kui võrdleme paljude Lääne-Euroopa riikidega, siis meie sissetulekud on endiselt mõnevõrra madalamad. See risk, et inimene jääb hätta, on võibolla mõnevõrra suurem, ja pangad võibolla hinnastavad riski intressimarginaali sisse ja seetõttu on marginaal kõrgem," sõnas Raudsaar.

Ettevõtetele antud laenude puhul on Eesti intressimäärad euroalal lausa esikohal, olles mitme protsendipunkti võrra kõrgemad nii euroala keskmisest kui ka kõige madalamate intressidega Belgiast.

"Pankade enda finantseerimise kulud Eestis on läinud kõrgemaks. Asudes sõdiva või rinderiigi lähedal ebalikviidsel Balti turul, on kõikide pankade raha hind läinud natuke üles küll ja see peegeldub marginaalis. Võibolla pikema ajalooga Belgia ettevõtted on turul mõnevõrra vähem riskantsed kui 30 aastat vanas Eestis toimetavad 10-20 aastat vanad ettevõtted," selgitas SEB ettevõtete panganduse valdkonna juht Artjom Sokolov.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: AK

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: