Esimene tehing Nursipalus: riik maksis eluhoonega kinnistu eest pool miljonit

Nursipalu harjutusvälja laiendamise tõttu rajab riik ka uue tee.
Nursipalu harjutusvälja laiendamise tõttu rajab riik ka uue tee. Autor/allikas: Mirjam Mõttus/ERR

Riigi kaitseinvesteeringute keskus (RKIK) jõudis esimese tehinguni hoonestatud kinnistu omandamiseks Nursipalus, kus tehingu suurus koos kõigi hüvitistega kujunes turuväärtusest pea viis korda suuremaks. Esimese elamutehingu summaks on ligi pool miljonit eurot.

"Oleme riigiga kokkuleppele jõudnud perele väga tänulikud ostutehinguni jõudmise eest. Kindlasti ei olnud see otsus lihtne, ent seda olulisem on teadmine, et riigikaitse tugevdamise vaates on tegemist tähtsa otsusega, kuivõrd Nursipalu harjutusvälja laiendamine aitab kaasa kogu Eesti kaitsevõime suurendamisele," ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Täiendava hüvitisena kinnisasja omandamise kokkuleppe saavutamise eest sisaldab tehing ka 20 protsenti motivatsioonitasu ja 10 protsenti lisatasu, sest see puudutab eluhoonet. Lisaks kehtib riigile kinnisvara müües tulumaksuvabastus.

"Meil ei ole kuidagi võimalik koduõue emotsionaalselt väärtust hüvitada, kuid me saame teha kõik endast oleneva, et üleminek uuele elukorraldusele oleks sujuv ja taastuks võimalikult lähedane olukord, mis oli enne tehingut," rääkis Pevkur.

Hüvitisväärtus määratakse individuaalselt hindamise käigus ja kui palju kõigi hüvitiste suurus lõpuks turuväärtust ületab, selgub iga kinnistu puhul eraldi.

"Oleme valmis kulutama aega ja energiat, et leida ka teiste kinnistu omanikega sobiv lahendus. Viimase 20 aasta jooksul on riigikaitseliste ehitiste arendamisel toimunud sadu kinnistute võõrandamisi, mille puhul on jõutud kokkuleppele pea kõigil juhtudel," lisas kaitseminister.

Praegu 3000 hektari suurune Nursipalu harjutusväli paisub laiendusega rohkem kui 9000 hektari suuruseks. Harjutusvälja huvialasse jääb 21 eluhoonega kinnistut.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: