Õiguskantsler kommenteeris peaministri mitteilmumist riigikogu komisjoni

Õiguskantsler Ülle Madise.
Õiguskantsler Ülle Madise. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Õiguskantsler Ülle Madise kommenteeris peaminister Kaja Kallase (RE) mitteilmumist riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni ja korruptsioonivastase erikomisjoni ühisele avalikule istungile.

Õiguskantsler kirjutas, et õiguskantsleri büroo poole pöördus üks inimene seoses asjaoluga, et peaminister teavitas riigikogu esimeest, et ei osale teisipäevasel riigieelarve kontrolli erikomisjoni ja korruptsioonivastase erikomisjoni ühisel avalikul istungil. Peaminister väljendas samas valmisolekut tulla hiljem, paludes istungi aja endaga eelnevalt kooskõlastada.

Õiguskantsler kirjutas, et kehtiva riigikogu kodu- ja töökorra seaduse kohaselt sõltuvad riigikogu komisjonide volitused komisjoni liigist. Ta selgitas, et riigikogus on nelja liiki komisjone: alatised, eri-, uurimis- ja probleemkomisjonid.

"Kõige ulatuslikumad volitused on uurimiskomisjonidel – selle kutse peale
on kohustatud ilmuma ka näiteks ärimehed ning tulemata jätmist on võimalik karistada rahatrahviga. Vabariigi Valitsuse liikmed on kohustatud oma võimkonda
kuuluva küsimuse aruteluks ilmuma ka teistesse komisjonidesse, kuid seadus ei näe teist liiki komisjonide puhul ette mitteilmumise eest karistamise võimalust," märkis Madise.

Õiguskantsler viitas, et poliitilise kultuuri osa on nii see, et riigikogu komisjon suhtleb enne kutse saatmist kutsutavatega kavandatud istungiaja sobivuse küsimuses kui ka see, et kutsutav ilmub esimesel võimalusel komisjoni ette.

Silmas tuleb aga Madise sõnul pidada sedagi, et komisjoni istungil arutlusele tulev küsimus peab olema vastava komisjoni pädevuses ning Vabariigi Valitsuse liikme kutsumise puhul peab tegemist olema tema võimkonda kuuluva küsimusega.

"Kui valitsusliikmest kutsutu sellegipoolest ei ilmu, annab põhiseaduslik kord riigikogule võimaluse avaldada valitsusliikmele umbusaldust. Vajadusel saab
riigikogu muuta ka kehtivat riigikogu kodu- ja töökorra seadust," tõi õiguskantsler välja.

"Hea riigiõiguslik tava ja põhiseaduspärane parlamendikultuur nõuavad vastastikust austust. Tänapäeva demokraatia nõuab ka vähemuste kaitset, reeglitest kinnipidamist, väärikust suhtluses, vastandlike arvamustega inimeste koostööd ning sõltumatuid institutsioone. Sellise töökultuuri saavad kujundada üksnes riigikogu liikmed ise, mõeldes ka tulevikule. Õiglast parlamendikultuuri aitab saavutada see, kui kujutletakse end nii valitsuse liikme kui ka riigikogu
liikme rolli, nii valitsuse plaanide toetajaks kui ka nende vastaseks. See on ka ettenägelik, sest koalitsioonid muutuvad," lisas Ülle Madise veel.

Teisipäeval toimus riigikogus riigieelarve kontrolli erikomisjoni ja korruptsioonivastase erikomisjoni ühine erakorraline avalik istung, kuhu olid kutsutud teiste seas ka peaminister Kaja Kallas, ettevõtte Stark Logistic tegevjuht Kristjan Kraag ja ettevõtte Metaprint tegevjuht Martti Lemendik.

Nimetatutest keegi kohale ei ilmunud. Kaja Kallas ütles, et tema tihe ajakava ei võimaldanud tal kohale tulla. Samuti põhjendas ta mittetulemist sellega, et istungi keskmes oleval teemal ei ole midagi pistmist riigieelarvega.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: