Briti luure: Venemaa uputas Kertši väina silla kaitseks selle ümber laevu

Ebaseaduslikult rajatud Kertši väina sild selle aasta juuli keskel peale Ukraina rünnakut sillale
Ebaseaduslikult rajatud Kertši väina sild selle aasta juuli keskel peale Ukraina rünnakut sillale Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Alexey Pavlishak

Venemaa uputas ebaseadusliku Kertši väina silla kaitseks selle ümber mitu laeva. Sild on Vene vägede jaoks pudelikael ning kriitiliselt oluline logistika tagamiseks Vene okupatsioonivägedele Hersoni ja Zaporižžja oblastis.

Ühendkuningriigi kaitseministeerium tõi oma hommikuses sõjaülevaates esile Kertši väina silla tähtsuse Vene relvajõudude logistika tagamiseks okupeeritud Hersoni ja Zaporižžja oblastis. Kuna sild on logistika tagamisel pudelikael, siis on selle kaitsmine Vene vägede jaoks ülioluline.

Britid tõid esile, et Vene väed kasutavad silla kaitsel nii suitsumasinaid, veealuseid barjääre kui ka õhutõrjesüsteeme. 29. augusti seisuga on kindel, et Venemaa on silla kaitseks uputanud selle ümber meredroonide tõrjeks mitmeid laevu.

Sõjandusanalüütikud samas juhtisid satelliitpiltidele tuginedes uputatud laevadele tähelepanu juba varem.

Kertši väina silla lõunaosas on mitu uputatud laeva, mis on teineteisest 160 meetri kaugusel. Suurbritannia kaitseministeerium tõi esile, et need uputatud laevad asuvad samas kohas, kustkaudu ründasid 17. juulil silda mitu Ukraina "Sea Baby" meredrooni. 2022. aasta sügisel viis Vene merevägi silla kaitseks ajutiselt kohale ka mitu radaripeibutistega praami.

Ukraina sõjaväeluure teatas 22. augustil, et Venemaa kavatseb ebaseadusliku Kertši silla kaitseks uputada selle ümber vähemalt kuus laeva. Ukraina luure väitel on uputatud laevade vahele kavas rajada barjäärid. Ka Ukraina sõjaväeluure rõhutas, et Kertši väina sild on Vene vägede logistika jaoks kriitiliselt oluline.

Toimetaja: Allan Aksiim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: