Rumeenia möönis võimalikke droonirususid oma territooriumil
Rumeenia president Klaus Iohannis kutsus kolmapäeval alustama "viivitamatult juurdlust" seoses asjaoluga, et nende territooriumilt avastati rususid, mis kuuluvad usutavasti droonile, millega Vene okupandid ründasid hiljuti Doonau jõe teisel kaldal asuva Ukraina sihtmärke.
Tegemist on pöördega sündmustes, sest NATO liikmesriik Rumeenia eitas korduvalt Kiievi selle nädala alguses öeldut, et Iraanis valmistatud Venemaa droonid kukkusid ja lõhkesid Rumeenia territooriumil pühapäeva öösel, mil Moskva ründas Ukraina sadamalinna Izmaili.
"Uurijad avastasid 5. septembri õhtul elemente, mis meenutavad droonirususid," teatas Rumeenia kaitseministeerium kolmapäeval pressiteates.
Leid avastati Rumeenia külas Plaurus, millest teisele poole Doonau piirijõge jääb Izmail.
Ministeeriumi kohaselt viiakse läbi tehnilist analüüsi eesmärgiga selgitada välja rusude "algupära ja iseloom".
Pärast droonide või nende rusude avastamise eitamist mitmel korral nädala esimestel päevadel, näis Iohannis kolmapäeval taganevat oma senisest positsioonist, kutsudes alustama koheselt professionaalset juurdlust.
"Kui leiab kinnitust, et need elemendid kuulusid Vene droonile, siis oleks selline olukord täiesti lubamatu ning NATO liitlase Rumeenia suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse tõsine rikkumine," ütles Iohannis Bukaresti võõrustatava Kolme Mere Algatuse tippkohtumise alguses.
Paremtsentristliku opositsioonierakonna USR juht Catalin Drula süüdistas valitsust asjade kinnimätsimises.
"Nad valetasid kaks päeva. Ukraina rääkis tõtt. Nende instinkt on pühkida kõik kalevi alla," kirjutas Catalin Drula sotsiaalmeedias.
Bukarest on mõistnud Venemaa rünnakud Ukraina Doonau-äärse taristu vastu jõuliselt hukka.
"Meil olid just täna rünnakud, ütles mulle kaitseminister, mis leidsid kinnitatult aset 800 meetri kaugusel meie piirist. Nii et väga-väga lähedal," ütles Iohannis teisipäeval ühisel pressikonverentsil Luksemburgi peaministri Xavier Betteliga.
NATO liikmesriik tõrjus esmaspäeval Kiievi väiteid, et Iraanis toodetud Vene droonid kukkusid Ukraina Izmaili sadamale antud löögi ajal Rumeenia territooriumile ja plahvatasid.
"Rumeeniasse ei ole jõudnud ühtegi tükki, drooni ega muud seadme osa," ütles Iohannis siis pressikonverentsil, korrates kaitseministeeriumi esmaspäevaseid kommentaare.
"Aga jah, me oleme mures, sest need rünnakud toimuvad Rumeenia piirist väga väikese vahemaa kaugusel," lisas Iohannis, kõneldes Rumeenia keskosas asuvast Cincu sõjaväebaasist.
"Me oleme valvsad," lisas Iohannis.
Pärast ÜRO vahendatud Musta mere sadamatest viljasaadetisi lubava lepingu kokkuvarisemist juulis on Moskva hoogustunud rünnakuid Ukraina lõunapoolsetele Odesa ja Mõkolajivi oblastitele, kus asuvad põllumajandusekspordi jaoks olulised sadamad ja taristu.
Kolmapäeval kommenteeris võimalike droonirusude leidmist Rumeenia territooriumilt ka Eesti välisminister Margus Tsahkna
"Eesti suhtub antud olukorda täie tõsidusega ning suhtleme tihedalt kolleegidega nii Rumeenias kui ka NATO-s. Jälgime hoolikalt juhtunu uurimist ja asjaolude täpset väljaselgitamist ning väljendame täielikku solidaarsust liitlase Rumeeniaga," kommenteeris Tsahkna.
NATO liikmesriigid väljendasid solidaarsust Rumeeniaga
"Jätkame tähelepanelikult olukorra jälgimist ja jätkame kontakti hoidmist oma liitlase Rumeeniaga," seisis NATO avalduses.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: BNS/AFP