Küsitlus: 69 protsendi inimeste hinnangul peaks Kallas tagasi astuma

Kaja Kallas riigikogus ajakirjanike küsimustele vastamas, esiplaanil Erkki Keldo.
Kaja Kallas riigikogus ajakirjanike küsimustele vastamas, esiplaanil Erkki Keldo. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Lõppeval nädalal tehtud Norstati küsitlus näitab, et juba 69 protsendi inimeste hinnangul peaks Reformierakonna juht Kaja Kallas peaministri ametist tagasi astuma.

Ühiskonnauuringute Instituut on alates Kaja Kallase abikaasa Venemaa-suunalise äritegevuse avalikuks tulemisest küsinud kolmel järjestikusel nädalal, kas peaminister peaks skandaali tõttu ametist tagasi astuma. Küsitlused näitavad, et tagasiastumist toetavate inimeste hulk on pigem kasvutrendis.

Vastajatele esitati järgmine küsimus: "Kas Teie arvates peaks Kaja Kallas peaministriametist tagasi astuma?" 25 protsenti vastas "Ei" või "Pigem ei", 69 protsenti vastas "Pigem jah" või "Jah" ning kuus protsenti ütles "Ei oska öelda". 

Kaks nädalat tagasi tehtud küsitluses leidis 66 protsenti ning nädal tagasi tehtud küsitluses 67 protsenti inimestest, et peaminister peaks tagasi astuma. 

Erakondliku eelistuse järgi peab Kaja Kallase tagasiastumist vajalikuks 98 protsenti EKRE toetajatest, 93 protsenti Isamaa toetajatest, 92 protsenti Keskerakonna toetajatest ja 57 protsenti SDE toetajatest. Eesti 200 toetajatest leiab 45 protsenti, et peaminister peaks tagasi ning 41 protsenti, et ei peaks ning Reformierakonna toetajatest vaid 15 protsenti, et Kaja Kallas peaks tagasi astuma.

Lisaks küsis Norstat: "Kes on Teie arvates peamiselt süüdi peaminister Kaja Kallase idavedude skandaali puhkemises?" Vastajatel oli võimalik valida üks vastus nelja võimaliku variandi seast. 44 protsenti vastajatest pidas peamiseks süüdlaseks Kaja Kallast, 25 protsenti Kaja Kallase abikaasat, 13 protsenti meediat ning seitse protsenti opositsiooni. 12 protsenti ütles "Ei oska öelda". 

Reformierakonna toetajad peavad kõige enam süüdlasteks Kaja Kallase abikaasat (32 protsenti), meediat (27 protsenti) ja opositsiooni (21 protsenti), kuid Kaja Kallast peab süüdlaseks vaid kuus protsenti.

EKRE, Keskerakonna ja Isamaa toetajatest peab enamik süüdlaseks Kaja Kallast. Sotsiaaldemokraatide (51 protsenti) ja Eesti 200 (31 protsenti) toetajate seas on kõige rohkem vastajaid, kes peavad süüdlaseks Kaja Kallase abikaasat. 

Norstat küsitles 13. septembril veebikeskkonnas 18-aastaseid ning vanemaid Eesti kodanikke, vastajaid oli 1000.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: