Aserbaidžaan teatas "terroritõrjeoperatsioonist" Mägi-Karabahhis

{{1695120420000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Aserbaidžaan teatas teisipäeval "terroritõrjeoperatsioonide" alustamisest Mägi-Karabahhis. Peatselt pärast Bakuu teadet kostis Mägi-Karabahhi peamises keskuses Xankəndis (Stepanakertis) plahvatusi.

"Regioonis algasid kohaliku iseloomuga terroritõrjeoperatsioonid," ütles Aserbaidžaani kaitseministeerium, lisades, et nende käigus kasutatakse "rindel ja sügavuti täppisrelvi".

Aserbaidžaan teatas varem teisipäeval nelja politseiniku ja kahe tsiviilisiku hukkumisest mitmes miiniplahvatuses Mägi-Karabahhis ja süüdistas neis "sabotaažirühmi".

Väljaanne Visegrad24 vahendas, kuidas mõlemad pooled tulistavad teist suurtükkidest ning saadavad vastase suunas kamikaze-droone. "Võimalik, et on alanud järjekordne sõda Armeenia ja Aserbaidžaani vahel," tõdes väljaanne.

Aserbaidžaani julgeolekujõud ütlesid, et kaks meest sai surma teisipäeva hommikul Hodžavendi piirkonnas Tagaverdi küla lähistel, lisades, et neli politseinikku sai surma teel sündmuskohale, kui nende sõiduk sattus "ebaseaduslike armeenia relvarühmituste" pandud maamiinile.

Euroopa Liidu eriesindaja Lõuna-Kaukaasias Toivo Klaar kutsus vaenupooli üles relvarahule.

"Sisuline dialoog Bakuu ja Karabahhi armeenlaste vahel on ainus tee rahumeelse kooseksisteerimise saavutamiseks," kirjutas Klaar.

Armeenlased: Mägi-Karabahhi linnad on intensiivse tule all

Mägi-Karabahhi linnad on intensiivse tule all, teatasid sealsed armeenlased teisipäeval.

"Praegu on pealinn, Stepanakert, ja teised linnad ja külad intensiivse tule all," ütles Armeenias baseeruv separatistide ühendus sotsiaalmeedias, süüdistades Aserbaidžaani "ulatusliku sõjalise pealetungi" alustamises.

Armeenia teatas teisipäeval, et Vene rahuvalvajad Mägi-Karabahhis vastutavad Aserbaidžaani "terroritõrjeoperatsiooni" peatamise eest selles separatistlikus piirkonnas.

"Mägi-Karabahhis paiknevad Vene rahuvalvejõud astuvad selgeid ja ühemõttelisi samme Aserbaidžaani agressiooni peatamiseks," ütles Armeenia välisministeerium avalduses, viidates Moskva-vahendatud 2020. aasta relvarahuleppele poolte vahel.

Venemaa teatas teisipäeval, et on Aserbaidžaaniga ühenduses seoses "terroritõrjeoperatsioonidega" Mägi-Karabahhis, ning kutsus kõiki pool austama relvarahu kokkuleppeid.

"Me teame, mida on vaja teha olukorra lahendamiseks, kõige selle elluviimiseks, milles me oleme kokku leppinud," ütles Vene välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova. Tema sõnul tuleb teha tööd olukorra rahustamiseks ja lahendamiseks.

Separatistid: Mägi-Karabahhis on hukkunud 25 inimest

Mägi-Karabahhis on alates Aserbaidžaani "terroritõrjeoperatsiooni" algusest saanud surma 25 inimest, nende seas kaks tsiviilelanikku, ütlesid teisipäeval armeenia separatistid.

"Ohvreid on 25, neist kaks on tsiviilelanikud," ütles piirkonna inimõiguste ombudsman Gegham Stepanjan sotsiaalmeedias.

Separatistide sõnul on Mägi-Karabahhis evakueeritud tsiviilelanikud kuuest külast.

"Kuue Artsahhi kogukonna tsiviilelanikkond on evakueeritud," ütles piirkonna inimõiguste ombudsman Gegham Stepanjan, kasutades Mägi-Karabahhi armeeniapärast nime.

Aserbaidžaani teatas oma esimesest tsiviilohvrist Mägi-Karabahhis

Aserbaidžaani teatel hukkus teisipäeval Mägi-Karabahhis Şuşa linnas šrapnellihaavu saanud ehitustööline, tegemist on esimese teadaoleva tsiviilohvriga Aserbaidžaani poolel alates sõjalise operatsiooni algusest.

Aserbaidžaani peaprokuratuuri teatel suri ehitusinsener "šrapnellihaavade tagajärjel pärast (separatistlike) armeenia relvajõudude rünnakut Şuşale, milleks kasutati suure kaliibriga relvi, sealhulgas miinipildujaid".

Televisioon: Jerevanis puhkesid valitsushoonete ees kokkupõrked

Armeenia pealinnas Jerevanis puhkesid teisipäeval valitsushoonete juures kokkupõrked meeleavaldajate ja julgeolekujõudude vahel, vahendab kohalik televisioon.

Telekaadritel on näha demonstrante püüdmas tungida läbi politseinike valitsushoonetesse, samuti loobiti julgeolekujõudude ja akende pihta pudeleid.

Meeleavaldajad nõuavad peaminister Nikol Pašinjani tagasiastumist seoses Aserbaidžaani sõjalise operatsiooniga Mägi-Karabahhis.

Varem teatas AFP, et Sajad inimesed kogunesid valitsushoone ette Vabariigi väljakul, et mõista hukka Pašinjani lähenemise Karabahhi kriisile, ütles sündmuskohal olnud AFP ajakirjanik.

"Nikol reetur!" ja "Nikol, astu tagasi!", hõikusid demonstrandid.

Pašinjan taunis teisipäeval meeleavaldajate tegevust. "Me ei tohi lubada teatud inimestel, teatud jõududel anda hoopi Armeenia riigile," ütles Pašinjan telepöördumises. "On juba üleskutseid, erinevatest kohtadest, korraldada Armeenias riigipööre."

Jerevan süüdistas Bakuud etnilise puhastuse katses Mägi-Karabahhis

Armeenia süüdistas Aserbaidžaani ulatuslikus agressioonis peamiselt armeenlastest elanikkonnaga Mägi-Karabahhi vastu ning väitis, et Bakuu püüab piirkonnas läbi viia etnilist puhastust.

"19. septembril vallandas Aserbaidžaan veel ühe ulatusliku agressiooniakti Mägi-Karabahhi elanikkonna vastu eesmärgiga viia lõpule oma etnilise puhastuse poliitika," teatas Armeenia välisministeerium.

Aserbaidžaan nõudis Armeenia üksuste täielikku lahkumist Karabahhist

Aserbaidžaan nõudis teisipäeval Armeenia üksuste täielikku lahkumist Mägi-Karabahhist rahu saavutamise tingimusena.

"Ainus viis saavutada regioonis rahu ja stabiilsus on Armeenia üksuste tingimusteta ja täielik lahkumine Aserbaidžaani Karabahhi piirkonnast ja niinimetatud (armeenia separatistide) režiimi laialisaatmine," teatas Bakuu kaitseministeerium avalduses.

Armeenia eitas oma üksuste kohalolu Mägi-Karabahhis

Armeenia eitas teisipäeval oma üksuste kohalolu Mägi-Karabahhis, kui Aserbaidžaan alustas seal "terroritõrjeoperatsioone".

"Armeenia kaitseministeerium on korduvalt öelnud ja ütleb veelkord, et Armeenia Vabariigil ei ole armeed Mägi-Karabahhis," ütles kaitseministeerium avalduses.

Türgi nimetas Aserbaidžaani operatsiooni Mägi-Karabahhis vajalikuks

Aserbaidžaani lähedane liitlane Türgi kaitses teisipäeval Bakuu sõjalist operatsiooni Mägi-Karabahhis ja nimetas seda vajalikuks, et kaitsta riigi "legitiimseid julgeolekuhuvisid".

"Tulenevalt legitiimsetest ja õigustatud muredest, mida on korduvalt väljendatud, võttis Aserbaidžaan oma suveräänsel territooriumil meetmeid, mida see vajalikuks pidas," teatas Türgi välisministeerium.

Ministeerium lisas, et Ankara toetab "kõikehõlmavate läbirääkimiste jätkumist Aserbaidžaani ja Armeenia vahel".

Aserbaidžaan lubas tagada Mägi-Karabahhi armeenlaste julgeoleku

Aserbaidžaan lubas teisipäeval kaitsta armeenlasi, kes elavad Mägi-Karabahhis.

"Aserbaidžaani Karabahhi piirkonna armeenia juurtega tsiviilelanike õigusi ja julgeolekut tagatakse vastavalt põhiseadusele ja Aserbaidžaani rahvusvahelistele kohustustele," ütles presidendi välispoliitikanõunik Hikmet Hajijev sotsiaalmeedias.

Ta tegi üleskutse Armeenia vägedel "laiali minna ja relvad maha panna".

Pašinjan kutsus Venemaad ja ÜRO-d tegutsema seoses Mägi-Karabahhiga

Armeenia peaminister Nikol Pašinjan kutsus teisipäeval Venemaad ja ÜRO-d tegutsema pärast seda, kui Aserbaidžaan alustas sõjalist operatsiooni peamiselt armeenlastest elanikkonnaga separatistlikus Mägi-Karabahhis.

"Esmalt peab astuma samme Venemaa, teiseks, me ootame ka ÜRO Julgeolekunõukogult sammude astumist," ütles Pašinjan.

Prantsusmaa kutsus teisipäeval korraldama kiiresti ÜRO Julgeolekunõukogu kohtumise seoses sündmustega Mägi-Karabahhis.

"Ei ole ühtegi ettekäänet, mis õigustaks sellist ühepoolset tegevust," ütles Prantsuse välisministeerium avalduses, lisades, et see "ähvardab tuhandeid tsiviilisikuid, keda juba mõjutab kuu aega kestnud ebaseaduslik blokaad, ja töötab vastu rahvusvahelise kogukonna jõupingutustele saavutada läbirääkimiste kaudu lahendus".

Moskva: Vene rahuvalvajad evakueerivad Mägi-Karabahhis tsiviilelanikke

Venemaa teatas teisipäeval, et tema rahuvalvajad on evakueerinud Mägi-Karabahhis Aserbaidžaani sõjalise operatsiooni alguse järel sadu tsiviilelanikke.

"Päeva jooksul evakueeriti 469 inimest, nende seas 185 last, Vene rahuvalve kontingendi asukohta," teatas Vene välisministeerium ja lisas, et mitmele haavatud tsiviilelanikule pakuti arstiabi.

Separatistid: Aserbaidžaani väed püüavad Mägi-Karabahhis edasi tungida

Aserbaidžaani väed püüavad Mägi-Karabahhis edasi tungida ja sealsed üksused avaldavad vastupanu, teatasid teisipäeval Armeenia separatistid.

"Aserbaidžaani relvajõud püüavad edasi tungida Artsahhi sügavusse," ütlesid nad, kasutades Mägi-Karabahhi armeeniapärast nime. "Kaitsejõud jätkavad vastupanu osutamist Aserbaidžaani pealetungile kogu kontaktjoone ulatuses."

Moskva: Bakuu teatas Karabahhi operatsioonist vaid mõni minut ette

Bakuu teavitas Moskvat vaid mõni minut enne seda, kui alustas ulatuslikku sõjalist operatsiooni separatistlikus Mägi-Karabahhis, väitis teisipäeval Vene välisministeerium.

"Levitatakse infot, et Aserbaidžaani pool väidetavalt hoiatas Vene rahuvalvajaid ette tänasest "terroritõrjeoperatsioonist" Mägi-Karabahhis. See ei vasta tegelikkusele," ütles välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova.

"Informatsioon edastati Vene kontingendile vaid mõni minut enne vaenutegevuse puhkemist," väitis ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: