Politsei trahvis venemeelse kleebiseaktsiooni eestvedajat 500 euroga

Politseiauto
Politseiauto Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Politsei vormistas reedel kiirmenetlusotsuse, millega trahvis 25-aastast meest, kes oli "я русский" teksti sõidukitele kleepimise eestvedajaks.

Mees kutsus korduvalt inimesi kleepima oma sõidukitele silte "я русский" ("olen venelane", "отдел по борьбе с нацизмом" ("natsismivastase võitluse osakond"), "сила в правде" ("tões on jõud") ning muud agressiooni toetavat sümboolikat. Vene propaganda kasutab samu sõnumeid sõja õigustamiseks. 

Vaenu õhutamise eest karistas politsei teda väärteokorras rahatrahviga summas 500 eurot. Kui mees paneb toime uue samalaadse rikkumise, saab teda vastutusele võtta juba kriminaalkorras.

Lääne-Harju politseijaoskonna menetlustalituse juht Raigo Prantsi sõnul on sellised kleepsud ja ka näiteks Vene sõjaväe karuembleem provotseerivad, nende eesmärk on ühiskonda lõhestada ja tekitada pingeid.

"Olukorras, kus Venemaa peab täiemahulist sõda iseseisva Ukraina vastu, on sellise tekstiga kleepsu puhul tegemist toetusavaldusega agressorriigile," ütles Prants.

Prantsi sõnul ei keela politsei kellelgi oma rahvusliku kuuluvuse väljendamist, kuid kleepsude eesmärk on ilmselgelt provotseerida. "Seda kinnitab ka tõsiasi, et oleme saanud teateid häiritud inimestelt, kes on kleebistega sõidukeid näinud linnaruumis ning näiteid on ka füüsiliseks muutunud konfliktidest," ütles ta.

Politsei julgustab selliste sümbolite kasutamisest avalikus ruumis teada andma helistades 112.

Menetlustalituse juhi sõnul reageeritakse igasugusele agressiooni toetamisele ja vaenu õhutamisele väga tõsiselt. "Ohu ja konfliktide ennetamiseks laseme inimestel provotseerivad kleepsud eemaldada. Juhul, kui ei olda nõus kleepsu eemaldama, võib politsei seda ise teha või sõiduki teisaldada. Keelatud sümboolika kasutamisel alustame väärteomenetluse."

Kui kaebust ei esitata jõustub kiirmenetluse otsus 17. oktoobril.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: