WSJ: Iisraelile sai saatuslikuks armee liigne sõltuvus kõrgtehnoloogiast

Laupäeval alustas terroriorganisatsioon Hamas rünnakut Iisraeli vastu ning riigis on tapetud enam kui 900 inimest. Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et Iisraeli armee sõltus liiga palju kõrgtehnoloogia kasutamisest ning see jättis riigi haavatavaks Hamasi maavägede rünnaku suhtes.
The Wall Street Journal toob välja, et Iisrael oli valmistunud teistsuguseks sõjaks. Riik keskendus luureandmete kogumisele, õhujõudude arendamisele ning kõrgtehnoloogia arendamisele.
Iisrael ehitas Gaza sektori äärde ligi 60 kilomeetri pikkuse tara. See oli varustatud kaasaegsete radarite ja anduritega. Laupäeval kasutas Hamas buldoosereid ja murdis tarast läbi. Iisraeli relvajõud polnud selliseks rünnakuks valmis.
Nüüd valmistub Iisraeli armee suureks operatsiooniks Gaza sektoris. Seal peab Iisrael rohkem kasutama jalaväge ning suurtükiväge. Piirkonnas võivad puhkeda tänavalahingud.
Iisraeli armee peamine tähelepanu oli varem suunatud Läänekaldale. Samuti muretsesid Iisraeli võimud riigi põhjaosa turvalisuse pärast, kuna Liibanonis tegutseb Iraani rahastatud terroriorganisatsioon Hezbollah. Kuni laupäevani eeldasid Iisraeli võimud, et Hamasi juhid pole huvitatud piiriülese rünnaku korraldamisest, vahendas The Wall Street Journal.
"Vaatama oma kõrgtehnoloogiale, relvastusele ja maailmakuulsale luureagentuurile, siis Iisraelile tuli Hamasi rünnak üllatusena," ütles USA Lähis-Ida projekti president Daniel Levy.
Iisraeli relvajõudude pressiesindaja ütles, et relvajõud keskenduvad praegu konflikti võitmisele. Pärast lahingute lõppu räägivad relvajõud ka Hamasi piiriülese rünnaku ettevalmistustest.
Iisrael on pikka aega keskendunud sellele, et riigi armee oleks vastastest paremini relvastatud. Riigi sõjavägi on aga viimaste aastakümnete jooksul keskendunud õhu- ja luuresüsteemide arendamisele. Iisraeli võimud eeldasid, et riiki ei ohusta enam suur sissetung. Riik muretses rohkem terroristide rünnakute pärast.
Kui Iraan sekkus Süüria kodusõtta, siis hakkas Iisrael korraldama Bashar al Assadi režiimi vastu õhurünnakuid. Iisrael arendas siis veelgi oma luureandmete kogumise võimekust. Siiski suutis Hamas Iisraeli sõjaväge üllatada ka 2014. aastal. Hamas kasutas siis tunneleid ja saatis oma võitlejad Iisraeli territooriumile.
Iisrael alustas seejärel maismaa operatsioone Gazas. Pärast pöördus Iisraeli armee aga tagasi tehnoloogia poole. Riik arendas välja keerukaid süsteeme, mis aitasid tunneleid avastada. Iisrael vähendas samal ajal allohvitseride arvu 10 protsendi võrra ja ajateenistuse pikkust nelja kuu võrra.
"Päeva lõpuks peab otsustama, kas investeerida tehnoloogiasse või mitte. Tehnoloogiasse investeerimine tähendab seda, et muude probleemide lahendamise jaoks jääb alles vähem raha," ütles endine Iisraeli kõrge ametnik Yaakov Amidror.
Toimetaja: Karl Kivil