Norstat: Reinsalu on Kallasest eelistatum peaministrikandidaat

Urmas Reinsalu ja Kaja Kallas valitsuse pressikonverentsil, kui Isamaa oli veel Reformierakonna valitsuses
Urmas Reinsalu ja Kaja Kallas valitsuse pressikonverentsil, kui Isamaa oli veel Reformierakonna valitsuses Autor/allikas: Jürgen Randma/riigikantselei

Kui inimestel tuleks praegu valida, kas Eesti peaminister võiks olla ametisolev valitsusjuht Kaja Kallas või Isamaa esimees Urmas Reinsalu, eelistaks valijad Reinsalu. Kui aga Kallase vastas oleks EKRE esimees Martin Helme, langeb kaalukauss Kallase kasuks, selgub MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstati küsitlusest.

Viimasel ajal toimunud küsitluste põhjal on kolm kõige populaarsemat võimalikku peaministrikandidaati Kaja Kallas, Urmas Reinsalu ning Martin Helme. Seekord uuris Norstat inimestelt ka, keda nad peaministrina eelistavad, kui valik tuleks langetada kahe kandidaadi vahel.

Esimese paarina esitati vastajatele Kaja Kallas ning Martin Helme ning tulemused olid järgmised: Kaja Kallast toetas 43 protsenti, Martin Helmet 34 protsenti vastanutest. 23 protsenti küsitletutest ei osanud seisukohta öelda.

Teise paarina esitati vastajatele Urmas Reinsalu ja Kaja Kallas ning tulemused olid järgmised: Urmas Reinsalu toetas 49 protsenti ja Kaja Kallast 30 protsenti vastanutest. 22 protsenti küsitluses osalenutest vastas, et ei oska öelda.

"Antud küsimusest võib järeldada, et kui võtta valikust välja teiste suuremate erakondade kandidaadid, siis kalduvad inimesed toetama enam Urmas Reinsalu kui Kaja Kallast, praegune peaminister on aga selgelt populaarsem Martin Helmest," võttis Norstat tulemused kokku.

Kallase tagasiastumist toetab jätkuvalt kaks kolmandikku inimestest

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi poolt tellitud värskest küsitlusest selgub ka, et 67 protsendi vastajate arvates peaks peaminister Kaja Kallas tagasi astuma.

Idavedude skandaali tõttu on Ühiskonnauuringute Instituut küsinud viiel korral, kas peaminister Kaja Kallas peaks skandaali tõttu ametist tagasi astuma.

Vastajatele esitati järgmine küsimus: "Kas teie arvates peaks Kaja Kallas peaministriametist tagasi astuma?" 27 protsenti vastas "Ei" või "Pigem ei", 67 protsenti vastas "Pigem jah" või "Jah" ning 6 protsenti ütles "Ei oska öelda".

Erakondliku eelistuse järgi peab Kaja Kallase tagasiastumist vajalikuks 99 protsenti EKRE toetajatest, 89 protsenti Keskerakonna toetajatest ja 84 protsenti Isamaa toetajatest. Eesti 200 toetajatest arvab 44 protsenti, SDE toetajatest 42 protsenti ning Reformierakonna toetajatest 13 protsenti, et Kallas peaks tagasi astuma

Alates augusti lõpust läbi viidud viie küsitluse tulemused näitavad, et Kaja Kallase tagasiastumist toetavate inimeste osakaal on selle aja jooksul kahe kolmandiku juures või natuke üle selle.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: