Iisrael käskis 1,1 miljonil inimesel Gaza põhjaosast lahkuda

{{1697168460000 | amCalendar}}
Iisraeli kaitsevägi Lõuna-Iisraelis Iisraeli-Gaza piiri lähedal
Iisraeli kaitsevägi Lõuna-Iisraelis Iisraeli-Gaza piiri lähedal Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Menahem Kahana

Iisraeli armee jätkab Gaza sektori pommitamist ning riigi õhujõud teatasid, et on alates sõja algusest heitnud terroriorganisatsiooni Hamas sihtmärkide pihta umbes 6000 pommi. Iisrael andis 1,1 miljonile Gaza sektori põhjaosa elanikule korralduse 24 tunni jooksul ümber asuda Gaza lõunaossa.

Olulised Iisraelis toimuvad sündmused reedel:

Netanyahu: senised rünnakud Gaza sektorile on alles algus

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles reedel, et Gaza sektori äge pommitamine oli alles algus reageerimisel Hamasi rünnakutele, milles hukkus juudiriigis 1300 inimest.

Kümnete tuhandete Iisraeli sõdurite koondumisel Gaza piirile ütles Netanyahu telepöördumises: "Meie vaenlased on alles hakanud hinda maksma. Ma ei saa avaldada, mis juhtub, kuid ütlen teile, et see on alles algus."

Blinken kutsus Iisraeli vältima Gaza tsiviilelanike hukkumist

USA välisminister Antony Blinken kutsus reedel Iisraeli vältima tsiviilelanike hukkumist Gaza sektoris; ta toetas küll juudiriigi reaktsiooni Hamasi rünnakutele, kuid ärgitas samas looma enklaavis turvatsoone.

"Oleme kutsunud iisraellasi üles kasutama kõikvõimalikke ettevaatusabinõusid, et vältida tsiviilisikute kahjustamist," ütles Blinken ühisel pressikonverentsil Kataris sealse peaministriga.

Pärast solidaarsusvisiiti Tel Avivi tegi Blinken kiire ringreisi kuues araabia riigis, kus toetas Iisraeli õigust vastata, kuid kaitses endisest jõulisemal toonil süütuid palestiinlasi.

"Tunnistame, et paljud palestiinlaste pered Gazas kannatavad süütult ja et Palestiina tsiviilisikuid on kaotanud elu," ütles ta.

Kuid Blinken märkis, et Iisraelil on pärast Hamasi "mõistusevastaseid" rünnakuid õigus end kaitsta.

"See, mida Iisrael teeb, ei ole kättemaks. Iisrael kaitseb oma inimeste elu," ütles ta. "Iga riik, seistes silmitsi sellega, mis Iisraelile osaks sai, teeks tõenäoliselt sama."

Reuters: Saudi Araabia külmutas läbirääkimised suhete normaliseerimiseks Iisraeliga

Saudi Araabia otsustas külmutada suhete normaliseerimise läbirääkimised Iisraeliga Hamasi ja Iisraeli vahelise konflikti valguses, väidavad Reutersiga suhelnud anonüümsed allikad.

Kaks allikat ütlevad Reutersile, et USA vahendatud läbirääkimised lükatakse edasi.

Analüütikud väidavad, et Iisraeli ja Araabia maade suhete normaliseerimise täkestamine oli üks laupäeval Iisraeli lõunaosas korraldatud terrorirünnaku eesmärkidest.

Saudi kroonprints Mohammed bin Salman helistas esmakordselt selle nädala alguses Iraani presidendile Ebrahim Raisile. Iraan on avalikult toetanud Iisraeli rünnakut ning seda kahtlustatakse rünnaku planeerimises. Iraan eitab igasugust osalust rünnakus.

Iisraeli kaitsevägi: Iisrael korraldas viimase 24 tunni jooksul haaranguid Gazasse

Iisraeli maaväe üksused korraldasid viimase 24 tunni jooksul Gaza sektorisse mitu haarangut, teatas armee reedel, enne eeldatavat massiivset maismaasissetungi tiheasustusega Palestiina territooriumile.

"Viimase 24 tunni jooksul on IDF-i (Iisraeli kaitseväe) väeüksused viinud läbi lokaliseeritud haaranguid Gaza sektori territooriumil, et viia lõpule jõupingutus puhastada piirkond terroristidest ja relvadest," seisis sõjaväe teates.

"Nende operatsioonide käigus oli ka püüe määrata kadunud isikute asukoht," lisas armee.

Briti uudistekanal Sky News märkis, et armee kasutas lisaks jalaväelastele ka tankide abi.

Juudiriigi armee pressiesindaja kolonelleitnant Peter Lerneriga kõnelnud Sky News lisas, et Iisraeli väe haarangutes kasutati sõjaväe eriüksusi, keda toetasid tankid. Haarangute käigus tapeti Hamasi võitlejaid ja tehti kahjutuks mitmeid lõhkeainega laetud droone, mis olid paigutatud elumajade katustele.

Baerbock: Hamas kasutab Gaza elanikkonda kilbina

Palestiina äärmusrühmitus Hamas kasutab Gaza elanikke kilbina, ütles Saksamaa välisminister Annalena Baerbock reedel, kui Iisrael valmistub ette mastaapseks maismaaüksuste sissetungiks Gaza sektorisse.

"Hamas barrikadeerib end praegu veelgi rohkemate süütute inimeste taha ja kasutab neid Gazas kilbina," ütles Baerbock pressikonverentsil Iisraelis koos oma Iisraeli kolleegi Eli Coheniga.

USA peab läbirääkimisi Rafah' piiripunkti avamiseks välismaalastele

USA peab läbirääkimisi Gaza sektori ja Egiptuse vahelise Rafah' piiripunkti avamiseks välismaa kodanikele, kes tahavad enklaavist põgeneda, ütles kõrge ameerika ametnik ajal, mil Iisrael valmistub massiivseks sissetungiks kitsale rannaribale.

"Seegi on asi, mida me arutasime Iisraeliga, asi, mille arutamist me jätkame Egiptusega – Rafah' piiripunkti avamise tähtsust Ameerika kodanikele ja teiste riikide välismaalastele, kes tahavad lahkuda ja kel on õigus lahkuda," ütles ametnik

Hezbollah on valmis "õigel ajal" liituma Hamasiga Iisraeli vastu

Iraani toetusega Liibanoni mõjukas šiiarühmitus Hezbollah teatas reedel, et siis, kui käes on õige aeg, on nad täielikult valmistunud liituma Palestiina islamistliku äärmusrühmitusega Hamas nende võitluses Iisraeli vastu.

"Oleme täielikult ettevalmistunud ja kui käes on õige aeg tegutsemiseks, siis me seda ka teeme," ütles Hezbollah' asejuht Naim Qassem Palestiinat toetaval rahvakogunemisel Liibanoni pealinna Beiruti lõunapoolses eeslinnas.

"Meie, Hizbollah, anname panuse vastasseisu ja jätkame sellesse panustamist vastavalt oma nägemusele ja plaanile," ütles Qassem.

Ta lükkas tagasi manitsused sõjast eemale jääda.

"Suurriikide, araabia riikide, ÜRO saadikute otsesed ja kaudsed soovitused võitlusse mitte sekkuda, meid ei mõjuta," ütles Qassem. "Hezbollah teab, mis on tema kohus."

Iisraeli ja Hezbollah ning sellega liidus Liibanoni palestiinlaste rühmitused on viimastel päevadel teineteist üle piiri tulistanud, kuid rünnakud ei ole olnud kuigi tõsised.

Iisraeli kaitsevägi: Iisraeli hukkunute arv sõjas Hamasiga kerkis üle 1300

Iisraelis on laupäeval alanud Hamasi võitlejate üllatusrünnakus tapetud juba enam kui 1300 inimest, teatas juudiriigi armee reedel, kergitades varasemat hukkunute arvu saja võrra.

Üle 3200 inimese on saanud haavata, märkis Iisraeli kaitsevägi sotsiaalmeediaplatvormil X (varem Twitter).

Ühendust on võetud ka 120 pantvangistatud inimese perekonnaga.

Gazas on alates laupäevasest Hamasi üllatusrünnakust juudiriigi vastu saanud surma vähemalt 1799 inimest, teatas Hamasi juhitud Gaza terviseministeerium reede pärastlõunal.

Iisrael teatas oma saatkonna töötaja ründamisest Pekingis

Iisraeli suursaatkonna töötaja Pekingis langes reedel rünnaku ohvriks, teatas juudiriigi välisministeerium.

"Iisraeli Pekingi suursaatkonna iisraellasest töötajat rünnati täna," kirjutas ministeerium, lisades, et ohver viidi haiglasse ja tema seisund on stabiilne.

AFP selgitas sotsiaalmeediasse postitatud video põhjal välja, et meest pussitati ühel Pekingi tänaval, Iisraeli saatkonnast umbes pooleteise kilomeetri kaugusel.

Videol on näha, kuidas üks mees lööb mitu korda noaga teist meest. Kõnniteel paistab verd.

Hiljem on näha, kuidas noaga mees sündmuskohalt lahkub, relv endiselt käes. Teisest videolõigust sama koha kohta on näha, kuidas verise ohvri juurde tõttab mees jalgrattal ning hüüab kõrvalseisjaile: "Kiirabi!"

"Rünnaku motiivi uuritakse," ütles ministeerium.

Pussitamine võib olla seotud Palestiina äärmusrühmituse Hamas rünnakuga Iisraelile, mis on vallandanud Iisraeli jõulise vasturünnaku Gaza sektorile.

Iisraeli välisministeeriumi kodulehel hoiatatakse, et Hamas on kutsunud kõiki oma toetajaid üle maailma reedel "viha päeva" pidama ning iisraellasi ja juute ründama.

"On põhjust eeldada, et mitmes riigis toimuvad protestid, mis võivad muutuda vägivaldseks," ütleb ministeerium.

Hiina välisministeerium ei ole juhtunut kommenteerinud. 

Iisrael käskis 1,1 miljonil inimesel Gaza põhjaosast lahkuda

Iisrael andis 1,1 miljonile Gaza sektori põhjaosa elanikule korralduse 24 tunni jooksul ümber asuda Gaza lõunaossa.

Iisrael soovitas inimestel nende endi turvalisuse huvides minna lõunasse. Iisrael hoiatas, et Hamasi terroristid võivad inimesi kasutada inimkilbina, vahendas The Wall Street Journal.

ÜRO tahab aga, et Iisrael tühistaks oma korralduse. Iisraeli suursaadik ÜRO juures Gilad Erdan reageeris vihaselt, öeldes, et ÜRO vastus Gaza elanikele antud hoiatusele on häbiväärne!

"ÜRO on paljude aastate jooksul silma kinni pigistanud Hamasi relvastamise ning Gaza sektori tsiviilelanikkonna ja tsiviiltaristu kasutamise ees oma relvade ja mõrvade peidupaigana," ütles Erdan.

Hamas lükkas tagasi Iisraeli nõude evakueerida elanikke Põhja-Gazast

Hamas lükkas reedel tagasi Iisraeli nõude evakueerida Gaza sektori põhjaosast 24 tunni jooksul 1,1 miljonit elanikku.

"Meie, Palestiina rahvas, lükkame tagasi okupantide juhtide ähvarduse ning nõude lahkuda oma kodust ja põgeneda lõunasse või Egiptusesse," ütles Hamas avalduses.

"Oleme vankumatult omal maal ning oma kodudes ja linnades. Mingit ümberasumist ei tule," ütles Gazat valitsev Palestiina äärmusrühmitus.

AFP ajakirjanik: Gazast tulistati Iisraeli suunas sadu rakette

Gaza sektori palestiina võitlejad tulistasid reedel Iisraeli territooriumile sadu rakette, ütles uudisteagentuuri AFP ajakirjanik.

Samal ajal jätkavad Iisraeli relvajõud õhurünnakuid palestiinlaste enklaavile.

Viimase veerandtunni jooksul tulistati välja terve tulv rakette, ütles korrespondent.

Iisrael: võitluses Hamasiga on surma saanud vähemalt 258 Iisraeli sõdurit

Alates Palestiina islamistliku äärmusrühmituse Hamas laupäevasest üllatusrünnakust Iisraelile on lahingutes Palestiina võitlejatega surma saanud vähemalt 258 Iisraeli sõdurit, ütlesid juudiriigi relvajõud reedel.

"258 langenud sõduri leinavat perekonda on ametlikult teavitatud," ütles relvajõudude pressiesindaja Daniel Hagari, korrigeerides varasemat hukkunud sõdurite arvu, milleks oli 169.

Iisrael jätkab Gaza pommitamist Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/MOHAMMED SALEM

Iisrael jätkab Gaza pommitamist

Iisraeli armee jätkab Gaza sektori pommitamist ning riigi õhujõud teatasid, et on alates sõja algusest heitnud terroriorganisatsiooni Hamas sihtmärkide pihta umbes 6000 pommi.

Iisraeli õhujõud teatasid, et jätkavad Gaza pommitamist nii kaua, kui vaja. Iisrael teatas, et viimaste õhurünnakute tõttu hukkus sadu Hamasi võitlejaid, vahendas The Wall Street Journal.

Eelmisel laupäeval tungisid Hamasi relvastatud võitlejad Iisraeli väikelinnadesse, asundustesse ja muusikafestivalile. Terroristid tapsid valimatult inimesi, nende seas oli naisi, lapsi ja vanureid. Pärast Hamasi rünnakute algust on hukkunud üle 1300 iisraellase. 

Iisrael on mobiliseerinud umbes 360 000 reservväelast, kuid veel pole Iisrael maavägesid Gazasse sisse viinud. 

ÜRO: Gazas on kodudest lahkuma pidanud üle 423 000 inimese

Rohkem kui 423 000 inimest on sunnitud oma kodust Gaza sektoris lahkuma, teatas reedel ÜRO.

ÜRO humanitaarabiagentuur OCHA teatas neljapäeva hilisõhtul saadetud avalduses, et ümberasustatute arv 2,3 miljoni inimesega tihedalt asustatud territooriumil oli kolmapäeva hilisõhtuks tõusnud veel 84 444 inimese võrra ja on nüüd 423 378.

ÜRO esitas neljapäeval erakorralise üleskutse 294 miljoni dollari suuruse rahastamise saamiseks, et rahuldada kõige pakilisemaid vajadusi Gaza sektoris ja Läänekaldal.

"Rahalisi vahendeid kasutatakse enam kui 1,2 miljoni inimese abistamiseks," teatas ÜRO humanitaarabiagentuur.

Von der Leyen ja Metsola sõidavad solidaarsusvisiidile Iisraeli

Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi presidendid Ursula von der Leyen ja Roberta Metsola külastavad reedel Iisraeli seoses Palestiina äärmusrühmituse Hamasi verise terrorirünnakuga.

"Need süütud inimesed tapeti ühel põhjusel. Sest nad olid juudid ja elasid Iisraeli riigis," ütles von der Leyen oma komisjoni kolleegidele.

USA välisminister Antony Blinken viibis neljapäeval Iisraelis ja USA kaitseminister Lloyd Austin saabub reedel kohtuma peaminister Benjamin Netanyahuga.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: WSJ/BNS/Reuters/Times of israel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: