Elering ja Läti AST asuvad neljandat Eesti-Läti elektriühendust rajama

Eesti ja Läti elektri süsteemihaldurid Elering ja Augstsprieguma tīkls (AST) allkirjastasid vastastikuse mõistmise memorandumi, mille järgi alustavad koostööd Eesti-Läti neljanda elektriühenduse rajamiseks.

Eleringi juhatuse esimehe Kalle Kilgi sõnul uurib Elering võimalusi uue Eesti ja Läti vahelise ühenduse rajamiseks Saaremaalt Kuramaale Lätis. "Uue Läti-suunalise ühenduse rajamine Saaremaa kaudu võimaldaks kõige väiksema kuluga saada kahe riigi vahele kõige enam täiendavat võimsust," märkis ta.

Ühenduse täpne asukoht ja muud tehnilised üksikasjad lepitakse kokku edaspidi. Tööversioonis on ühenduse läbilaskevõimsuseks eeldatud 1000 megavatti ja ühendus võiks koos kaasnevate investeeringutega valmida 2030. aastatel.

Eesti-Läti neljas ühendus on kavas rajada hübriidühendusena ehk lisaks kahe riigi elektrisüsteemide ühendamisele oleks võimalik selle külge liita ka taastuvenergial põhinevaid tootmisvõimsusi.

Eesti-Läti neljanda ühenduse rajamiseks vajalike uute elektriliinide planeerimiseks esitas Elering eelmisel nädalal regionaal- ja põllumajandusministeeriumile riikliku eriplaneeringu ja keskkonnamõjude hindamise alustamise taotluse.

Eesti-Läti koostöö eesmärk on teha ettevalmistusi, sealhulgas mitmeid uuringuid, et leida keskkonnasäästlik ning tehniliselt ja majanduslikult sobiv lahendus, mis võimaldaks langetada ühenduse rajamiseks investeerimisotsus.

Elering ja AST loodavad saada ühenduse ehituseks raha ka Euroopa Liidult. Lõpliku otsuse projekti realiseerimiseks saab langetada pärast Euroopa Liidu toetuse selgumist. 

Eesti-Läti kolmas elektriühendus alustas tööd 2020. aastal. Kaks vanemat, Valga lähistel Eesti-Läti piiri ületavat ühendust uuendab Elering Balti riikide elektrisüsteemide Mandri-Euroopa elektrivõrguga sünkroniseerimise suurprojekti raames. Esimese ühenduse uuendustööd on lõppenud, teise ühenduse rekonstrueerimise tähtaeg saabub 2024. aasta lõpus.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: