Sõja 604. päev: Venemaa kaotas ööpäevaga 1380 sõdurit ja 55 tanki

{{1697770680000 | amCalendar}}
Hävitatud vene tankide näitus Ukraina pealinnas Kiievis 2023. aasta suvel
Hävitatud vene tankide näitus Ukraina pealinnas Kiievis 2023. aasta suvel Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/The Canadian Press/Frank Gunn

Ukraina peastaap: Venemaa kaotas ööpäevaga 1380 sõdurit ja 55 tanki. Axios vahendab, et USA saadab Iisraelile osa algul Ukrainale mõeldud laskemoonast. ISW analüütiku sõnul on Ukraina operatsioon Dnepri idakaldal eelmistest reididest ulatuslikum. Krimmi lennuväljal märgati MiG-31 hävituslennukeid.

Oluline reedel, 20. oktoobril, kell 22.40:

- Ukraina peastaap: neljapäeval oli rohkem kui 100 asulat suurtükitule all;

- Briti luure: venelastel on helikopterite kaotust raske korvata;

- Ukraina sõjavägi: Vene väed jätkavad pealetungi Avdijivkale;

- Vene vägi andis Zaporižžja oblastile ööpäevaga 122 lööki;

- Zelenski: maailm vaatab USA poole, et see kaitseks ühist vabadust;

- Ukraina peastaap: Venemaa kaotas ööpäevaga 1380 sõdurit ja 55 tanki;

- ISW: Ukraina operatsioon Dnepri idakaldal on eelmistest reididest ulatuslikum;

- Krimmi lennuväljal märgati MiG-31 hävituslennukeid;

- Axios: USA saadab Iisraelile osa algul Ukrainale mõeldud laskemoonast;

- Biden palub varsti Kongressilt rahastust Ukraina ja Iisraeli aitamiseks;

- Zelenski muutis kõrgeima ülemjuhataja staabi koosseisu;

 - Zelenski tänas Bidenit USA elutähtsa toetuse eest Ukrainale.

Ukraina peastaap: neljapäeval oli rohkem kui 100 asulat suurtükitule all

Vene väed tulistasid neljapäeval välja viis raketti, 32 mürsku ja tegid 33 õhurünnakut ning võitlesid Ukraina sõduritega 77 lahingutegevuses, teatas Ukraina relvajõudude peastaap reedeõhtuses ülevaates.

Peastaap lisas, et Sumõ, Harkivi, Luhanski, Donetski, Zaporižžja ja Hersoni oblastis oli rohkem kui 110 asulat suurtükitule all.

Šmõhal: Ukraina on sel aastal kulutanud kaitsele üle triljoni hrõvna

Ukraina on sel aastal kulutanud kaitsele juba üle ühe triljoni grivna (25,8 miljardi euro), ütles reedel peaminister Denõss Šmõhal.

Ta märkis, et sellest summast on 682 miljardit grivnat (17,6 miljardit eurot) läinud sõjaväelaste palkadeks ning 349 miljardit grivnat (9 miljardit eurot) riigi relvajõudude toetamiseks, seal hulgas sõjatehnika, relvastuse, laskemoona ja muu vajaliku soetamiseks.

Briti luure: venelastel on helikopterite kaotust raske korvata

Ukraina vägi hävitas 17. oktoobril Zaporižžja oblastis Berdjanski ja Luhanski lennuväljal ATACMS-i rakettidega ühtekokku 14 Vene helikopterit, millel on oluline mõju Venemaa kaitse- ja ründevõimele neil suundadel, märgitakse reedel avaldatud Briti kaitseministeeriumi ettekandes.

"Arvestades, et Vene lennukite õhutoetus on seni olnud äärmiselt vilets, on Ukraina pealetungiga silmitsi seisvad Vene kaitseliinid üha enam hakanud panustama helikopterite toetusele," märgiti ettekandes.

"Berdjanskit kasutati peamise eesliini operatsioonibaasina lõunas, mis pakkus nii logistikat kui ka ründe-/kaitsevõimekust. Kui selle häving kinnitust leiab, on väga tõenäoline, et need kaotused mõjutavad nii Venemaa kaitsevõimet kui ka edast pealetungi selles suunas."

Briti luure märgib, et arvestades praegust survet Venemaa sõjatööstusele, on kinnitatud helikopterite kaotust "lühiajalises ja keskmises vaates raske korvata".

"See kaotus avaldab tõenäoliselt täiendavat survet ka Venemaa lenduritele, kes kannatavad juba praegu peaaegu kindlasti ettenägematult pikaleveninud kampaania tõttu lahingukurnatuse ja hooldusmurede käes," öeldi ettekandes.

"On tegelik võimalus, et see löök sunnib Venemaa oma operatiivbaasid uuesti ümber paigutama ning viima käsu- ja juhtimissõlmed  eesliinist kaugemale, suurendades tarneahelate koormust."

Ukraina sai kätte Saksa uue abipaketi

Saksamaa saatis Ukrainale taas sõjalist relvastust. Uus pakett hõlmab iseliikuvaid õhutõrjesüsteeme Gepard, luuredroone ja laksemoona. 

Saksamaa saatis Ukrainale kolm Gepardit. Varem oli Ukraina armee kästuses 46 Gepardi õhutõrjesüsteemi, vahendas Ukrainska Pravda.  

Ukraina sõjavägi: Vene väed jätkavad pealetungi Avdijivkale

Vene väed on tugevdanud rünnakuid Avdijivka linnale Ida-Ukrainas ning püüavad seda sisse piirata ja vallutada, ütles Ukraina kindralstaap reedel.

Donetski oblasti rindelinn Avdijivka on olnud viimastel nädalatel ägedate lahingute keskmes. Mõlemad pooled on püüdunud rindejoonel edasi tungida.

"Vaenlane jätkab pealetungiaktsioone ega ole lõpetanud katseid Avdijivkat sisse piirata," ütles kindralstaap hommikuses ülevaates.

Avdijivka on olnud Ukraina vastupanu sümbol juba alates 2014. aastast, mil see langes lühikeseks ajaks venemeelsete separatistide kätte.

Linn asub vaid 15 kilomeetri kaugusel oblastipealinnast Donetskist, mis on venelaste käes.

Enne sõja algust elas Avdijivkas 30 000 inimest, nüüd on kohalike võimude hinnangul alles 1600 ja needki elavad pommivarjenditeks muudetud keldrites.

Vene vägi andis Zaporižžja oblastile ööpäevaga 122 lööki

Vene vägi andis Ukraina Zaporižžja oblastile 24 tunni jooksul 122 lööki, tsiviilisikud viga ei saanud, ütles sõjakuberner Juri Malaško.

"Viimase 24 tunni jooksul andsid Vene sõjaväelased 22 asula pihta 122 lööki. Ükski tsiviilisik viga ei saanud," kirjutas ta Telegramis.

Malaško sõnul tabas 110 suurtükiväe lööki Huljaipolet, Novoandrijivkat, Malõnivkat, Bilohirjat, Mala Tokmatškat, Preobraženkat, Levadnet, Kamjansket, Stepnet, Pjatihatkat ja teisi rindelinnu ja külasid.

Orehhovet tabas kolm lennukipommi,  Mala Tokmatskat tulistati raketiheitjatest ning Vene vägi ründas kaheksa drooniga Zorivkat, Novodarivkat, Ševtšenkot, Krasnet, Robotõnet, Mali Štšerbakõt ja Lobkovet.

Zelenski: maailm vaatab USA poole, et see kaitseks ühist vabadust

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tänas USA presidenti Joe Bidenit uue Ukraina abipaketi Kongressilt küsimise eest.

"Maailm, eriti agressiooni ja terrorismi ohvriks langenud riigid, vaatavad Ameerika poole, et see juhiks meie ühise vabaduse kaitsmise pingutusi," kirjutas Zelenski sotsiaalmeedias.

"Ameerika investeering Ukraina kaitsmisse tagab pikaajalise turvalisuse kogu Euroopale ja maailmale," lisas Ukraina president.

Zelenski kommentaar tuli pärast seda, kui Biden avaldas tugeva toetuse Iisraelile ja Ukrainale neljapäevases kõnes ameeriklastele. Biden peaks lähiajal küsima Kongressilt heakskiidu 100 miljardi dollari suurusele USA liitlaste toetuspaketile, millest 60 miljardit dollarit peaks minema Ukrainale ja 14 miljardit dollarit Iisraelile.

ISW: Ukraina operatsioon Dnepri idakaldal on eelmistest reididest suurim

Mõttekoda ISW kommenteeris oma igapäevases ülevaates, et Ukraina vägede operatsioon Dnepri idakaldal Hersoni oblasti okupeeritud osas on senistest reididest suurima mastaabiga.

Mõttekoda toetub oma järeldustes Vene sõjablogijatele, kes arutasid mitu päeva järjest Ukraina vägede operatsiooni piirkonnas. Praegu väidavad Vene sõjablogijad, et Ukraina ja Vene vägede vahel toimuvad lahingud Krõnkõ külas, mis asub 30 kilomeetri kaugusel Hersonist ja kahe kilomeetri kaugusel Dnepri jõest.

Krimmi lennuväljal märgati MiG-31 hävituslennukeid

Sotsiaalmeedias levitatavatelt satelliitpiltidelt on näha, et Sevastopolis asuval Belbeki lennuväljal viibib nüüd neli Vene MiG-31 hävituslennukit.

Need hävituslennukid on võimelised kandma rakette Kinžal, mida Venemaa on kasutanud Ukraina tsiviilelanike terroriseerimiseks. Varem ähvardas Venemaa president Vladimir Putin selliste lennukite Krimmi paigutamisega.

Axios: USA saadab Iisraelile osa algselt Ukrainale mõeldud laskemoonast

USA väljaanne Axios vahendas, et USA plaanib üle anda Iisraeli kaitseväele osa algselt Ukrainale mõeldud laskemoonast. Konkreetselt puudutab otsus 155-millimeetrist laskemoona, mis on hoiustatud Iisraelis asuvates USA sõjaväe ladudes.

"Me oleme kindlad, et saame toetada korraga Ukrainat ja Iisraeli nende kaitsevajaduste rahuldamiseks," ütles USA kaitseministeeriumi pressiesindaja Patrick Ryder.

Ukraina sõdur ja Saksamaal toodetud õhukaitsesüsteem Gepard Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Oleksandr Gimanov

Biden palub varsti Kongressilt rahastust Ukraina ja Iisraeli aitamiseks

Oma neljapäevases pöördumises ameeriklastele lubas Biden esitada Kongressile kiireloomuline eelarvetaotlus USA riikliku julgeoleku rahastuse tagamiseks ning USA liitlaste abistamiseks. Konkreetsetest liitlastest mainis Biden Iisraeli ja Ukrainat.

"See on mõistlik investeering, mis toob dividendid USA julgeolu näol mitmele [ameeriklaste] põlvkonnale. Aidake meil kaitsta USA sõdureid ohtude eest. Aidake meil ehitada õiglasem, rahulikum ja õitsvam maailm meie lastele ja lastelastele," ütles Biden.

Zelenski muutis kõrgeima ülemjuhataja staabi koosseisu

Ukraina president Volodõmõr Zelenski muutis neljapäeval kõrgeima ülemjuhataja peakorteri koosseisu, mida tõendab presidendiameti internetiküljel avaldatud määrus, vahendas uudisteagentuur UNIAN.

Määrusega kuulub staabi personali edaspidi Anatoli Bargilevõtš, kes on Ukraina relvajõudude territoriaalkaitsejõudude ülem.

Samal ajal eemaldati peakorterist endine riikliku eriolukordade teenistuse juht Sergei Kruk ja endine territoriaalkaitsejõudude ülem Ihor Tantsjura.

Tantsjura väljavahetamisest Bargilevõtši vastu teatati juba kuu algupoolel.

Zelenski tänas Bidenit USA elutähtsa toetuse eest Ukrainale

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tänas neljapäeval president Joe Bidenit USA elutähtsa toetuse eest riigile, kui tervitas kaugmaarakettide ATACMS tarnimist.

"Ukraina on tänulik USA elutähtsa ja püsiva toetuse eest meie võitluses vabaduse eest ja Venemaa agressiooni vastu," postitas Zelenski pärast telefonikõnet Bideniga sotsiaalmeediasse.

"Kaugmaarakettide ATACMS tarnimine julgustab ukrainlasi väga ja meie sõjaväelased kasutavad neid lahinguväljal hästi," jätkas Ukraina riigipea.

Ukraina teatas teisipäeval, et kasutas esimest korda edukalt Washingtoni tarnitud kuni 165 kilomeetrise laskekaugusega rakette.

Zelenski teavitas Bidenit ka Ukraina parlamendis korruptsioonivastase seaduse vastuvõtmisest, mis tema sõnul edendab reforme teel Ukraina Euroopa Liiduga liitumiskõneluste alustamiseks.

Ukraina peastaap: Venemaa kaotas ööpäevaga 1380 sõdurit ja 55 tanki

Ukraina relvajõudude teisipäeval esitatud hinnang Vene vägede senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:      

- elavjõud umbes 292 060 (võrdlus eelmise päevaga +1380);

- tankid 5047 (+55);

- jalaväe lahingumasinad 9557 (+120);

- suurtükisüsteemid 7012 (+29);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 822 (+4);

- õhutõrjesüsteemid 548 (+0);

- lennukid 320 (+0);

- kopterid 324 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 5326 (+8);

- tiibraketid 1535 (+1);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 9370 (+33);

- laevad / paadid 20 (+0);

- allveelaevad 1 (+0)

- eritehnika 985 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Allikas: AFP/BNS/Ukrainska Pravda/Unian/Axios

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: