Hiina laev jäi vahetult enne gaasijuhtme ületamist hetkeks seisma

Balticconnector.
Balticconnector. Autor/allikas: ERR

Ajaleht Helsingin Sanomat kirjutab, et avalike andmete kohaselt jäi hiinlastele kuuluv ja Hongkongi lipu all seilav konteinerlaev Newnew Polar Bear vahetult enne veealuse gaasitoru ületamist hetkeks seisma.

Gaasitoru kahjustus selgus 8. oktoobril. Soome uurimine keskendub Hiina Newnew Polar Bear konteinerlaevale.

Newnew Polar Bear viibis mõned tunnid piirkonnas, kus ööl vastu 8. oktoobrit purunes Balticconnector. Laev sõitis kiirusega 11 sõlme, kuid kell 1.12 jõudis kiirus ainult 1,1 sõlmeni. Laev jäi sisuliselt seisma ning asus siis vaid 2,6 kilomeetri kaugusel gaasitorust. Laev jäi seisma lühikeseks ajaks. Esialgu polnud seda isegi märgata ja see selgus alles täpsemal vaatlusel, vahendas Helsingin Sanomat.

Newnew Polar Bear sõitis risti üle Balticconnectori kell 1.20. Täpselt samal ajal tuvastas Norra seismoloogiline keskus NORSAR seal värina. 

Üks teooria gaasitoru kahjustamise kohta on, et ankur või lohiseda ning lõpuks kahjustas gaasijuhet. Soome keskkriminaalpolitsei (KRP) teatas, et leidis merest raske eseme. Teoreetiliselt võib see objekt olla ankur.

Kapten Magnus Winberg pidas varem ankruteooriat ebatõenäoliseks. Winbergi sõnul on aga uus informatsioon huvitav ning uute andmete puhul on oluline see, et Newnew Polar Bear jäi enne gaasitoru ületamist seisma. 

"See muudab olukorda. Laev jäi seisma. Siis võiks ankru alla lasta," ütles Winberg. 

Soome teatas, et tahab gaasitoru rikke uurimisel teha koostööd Hiina võimudega. Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Mao Ning rääkis, et Helsingi ja Peking on alustanud juba sel teemal suhtlust.

Newnew Polar Bear jõudis 9. oktoobril Peterburi sadamasse. Siis on laevast ka pilt, kus selle ankrukett on lastud vette. Laev oli aga sildunud ja tavaliselt pole siis vaja ankrut vette lasta. Winbergi sõnul võis olla tegemist lihtsalt hooldustöödega, kuid uus informatsioon tekitab siiski küsimusi. 

"Pildil on näha ankruketti. Võimalik, et ülejäänud osa on puudu," ütles Winberg. 

Uus informatsioon siiski ei tõesta, et Newnew Polar Bear kahjustas gaasitoru. Samal nädalavahetusel möllas piirkonnas torm ning võimalik, et laev jäi seetõttu seisma. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: