Riigikogu tahab muuta põhiseaduslike institutsioonide rahastamist
Riigikogu rahandus- ja põhiseaduskomisjoni koostöös valmib seaduseelnõu, mis reguleerib põhiseaduslike institutsioonide rahastamist. Muudatusi saab teha 17. novembrini. Rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann (RE) avaldas lootust, et seadus hakkab kehtima järgmise aasta esimesest kvartalist.
Praegu esitavad põhiseaduslikud institsioonid oma rahataotlused rahandusministeeriumile. Valmiva seaduse järgi esitavad põhiseaduslikud institutsioonid oma taotlused aga riigikogu rahanduskomisjonile, kes siis arutab, kui suur võiks olla kas presidendi kantselei, riigikontrolli või ka õiguskantsleri eelarve. Pärast seda saadab rahanduskomisjon need summad valitsusele, kes kirjutab need riigieelarve projekti, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Akkermann ütles, et uus mudel hoiaks ära ka taolised skandaalid nagu oli suvine presidendi kantselei rahastamisskandaal
"Võib-olla see suvine juhtum oli ka suuremaks tõukeks selle eelnõu välja töötamisel. Kuigi see probleem iseenesest on juba vanem. Põhiseaduslikud institutsioonid on nagu riigi tugisambad ja ma arvan, et nende eelarvevajadusi tuleb arutada riigikogus," sõnas Akkermann.
Presidendi kantselei direktor Peep Jahilo ütles, et põhiseaduslike institutsioonide rahalisest autonoomiast on räägitud kümme aastat.
"Suur osa põhiseaduslikest institutsioonidest on oma baasrahastuses ajale jalgu jäänud ja vajaksid järeleaitamist. See moodus, et nende rahastamine hakkaks toimuma läbi rahanduskomisjoni erinevalt senisest süsteemist, annab lootust et puudu enam ei jääks," rääkis Jahilo.
Rahanduskomisjoni aseesimees Jaak Aab (KE) ütles, et praeguse rahastusmudeli tõttu sõltuvad põhiseaduslikud institutsioonid valitsusest.
"Aga põhimõtteline küsimus on lahendamata. Põhiseaduslikud institutsioonid peaksid olema autonoomsed ja sõltumatud valitsusest ja seda see eelnõu lahendab," lausus Aab.
Teisipäeval arutasid eelnõu ühiselt rahandus- ja põhiseaduskomisjon. Põhiseaduskomisjoni esimees Hendrik Johannes Terras ütles, et muudatusi saab teha 17. novembrini
"Loeme selle läbi, kui muudatusi on vaja teha, siis kindlasti me need teeme. See võimalus on ka kõigil põhiseaduslikel institutsioonidel," sõnas Terras.
Kui muudatused on läbi vaadatud, siis läheb eelnõu suurde saali. Eelnõu algatajateks on koos rahanduskomisjoniga ka põhiseaduskomisjon. Annely Akkermann ütles, et seadus võiks kehtima hakata järgmise aasta esimesest kvartalist.
Toimetaja: Aleksander Krjukov