Avdijivka juht: Vene väed valmistuvad kolmandaks rünnakulaineks linnale

{{1698983700000 | amCalendar}}
Ukraina sõjaväelased
Ukraina sõjaväelased Autor/allikas: SCANPIX/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Vaatlejad ütlesid, et Vene väed ületasid Avdijivka linnast põhja pool asuva raudtee ja valmistuvad ründama suurt koksitehast, kirjutas rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) oma viimases rindeülevaates. Avdijivka linnapea sõnul valmistuvad Vene väed kolmandaks rünnakulaineks linnale. Ukraina lasi öösel alla 24 vaenlase drooni ja ühe raketi.

Oluline 3. novembril kell 22.20:

- Zelenski vahetas välja erioperatsioonide väe ülema;

- Kuleba: Ukraina saab Saksa relvakontsernilt Rheinmetall veelgi relvi;

- Danilov: Zalužnõil on õigus, vajame uut lähenemist;

- Avdijivka linnajuht: Vene väed valmistuvad kolmandaks rünnakulaineks;

- ISW: Vene väed valmistuvad Avdijivka koksitehast ründama;

- USA: Zalužnõi usutlus näitab vajadust Ukrainat rohkem toetada;

- Ukraina lasi öösel alla 24 vaenlase drooni ja ühe raketi;

- Ukraina miinidest puhastamiseks kulub 757 aastat.

Kuleba: Ukraina saab Saksa relvakontsernilt Rheinmetall veelgi relvi

Kiiev saab Saksa relvakontsernilt Rheinmetall AG veel relvi ja laskemoona, ütles Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba sotsiaalmeedias.

"Berliinis peeti kohtumine Rheinmetall AG peadirektori Armin Pappergeriga. Ukraina saab enesekaitseks, tsiviilelanike ja taristu kaitsmiseks Venemaa rünnakute eest rohkem relvi ja laskemoona," ütles Kuleba.

Minister lisas ka, et kohtumisel arutati võimalusi Saksamaa ja Ukraina kaitsetööstuse liidu edasiseks tugevdamiseks.

Peaminister Denõss Šmõhal ütles 24. oktoobril, et Rheinmetall ja Ukrainska Oboronna Promõšlovist (riigikontserni Ukroboronprom järglane) moodustasid 18. oktoobril ühisettevõtte. Eelkõige hakkab ühisettevõte hooldama ja remontima partnerite Ukrainasse tarnitud seadmeid.

Juulis sai teatavaks, et Rheinmetall avab kolme kuu jooksul Lääne-Ukrainas soomukitehase.

USA toetab Ukrainat väikeste abipakettidega

Valge Maja pressiesindaja Karine Jean-Pierre sõnul on eesmärk pikendada Ukraina toetust sellisel moel nii kaua, kuniks Kongress suudab taas otsustada, kuidas Ukraina sõjalist abi rahastatakse.

Bideni administratsioon teatas esimesest paketist väärtuses 425 miljonit dollarit. Sellega ostetakse kaitsetööstuselt laserjuhitavat laskemoona, mida saab kasutada droonide vastu.

Lisaks annavad Ühendriigid presidendi käskkirja alusel 125 miljoni dollari ulatuses relvi ja eelkõige laskemoona NASAMS-i ja HIMARS-i süsteemidele.

USA on seni andnud Ukrainale 44 miljardi dollari väärtuses abi.

Zelenski vahetas välja erioperatsioonide väe ülema

Ukraina president Volodõmõr Zelenski vabastas reedel Ukraina erioperatsioonide väe ülema kohalt Viktor Horenko ja määras sellele ametikohale Serhi Lupantšuki.

Horenko teenis erioperatsioonide väe ülemana alates mullu 25. juulist. Varem oli sellel ametikohal Hrõhori Halahan.

Lupantšukil on polkovniku auaste. Avalik teave tema kohta puudub.

Ukraina uudisteportaali Unian kohaselt rääkis Horenko neljapäeval esimest korda erioperatsioonidest Azovstalis. Ta tunnistas, et sõdurid lendasid Azovstali kaitsma vabatahtlikult. Horenko sõnul pidi ta tegema raskeid otsuseid selle kohta, mida saata: lahingukomplekte, ravimeid, sidevahendeid või inimesi, kes hakkavad seda kaitsma.

Ka juunis avaldas meedia, et korruptsioonis süüdistatava Kiievi linnavolikogu saadiku Vladislav Trubitsõni välismaale lahkumise põhjustasid Ukraina erioperatsioonide väe üksused.

Danilov: Zalužnõil on õigus, vajame uut lähenemist

Relvajõudude ülemjuhatajal kindral Valeri Zalužnõil on õigus, et Ukraina peab muutma lähenemist sõjale Venemaaga, ütles Ukraina riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär Oleksi Danilov reedel.

"Tahan teile meenutada olukorda, mis valitses 2022. aasta veebruaris ja märtsis. Kui mäletate, siis anusime (partnereid) aidata kaitsta meie taevast, et meie taevas suletaks. Sest see puudutas meie lapsi, siis puudutas meie tsiviilielanikkonda. Kahjuks ei saanud me toona vastust. Ja (pärast) abi hakkas saabuma, see jõudis tasapisi kohale," rääkis Danilov usutluses Vabadusraadiole.

"Kui see abi oleks kiiremini kohale jõudnud, olnuks ehk teistsugused tulemused," ütles Danilov.

"See on tõsi. Näe, ka täna, teatud ajaga, kui Venemaa on juba taastunud, kui nad kaasasid oma "sõbrad" – Iraani, kõigile tuntud autokraatliku Korea – on meil üsna keeruline olukord. Arvan, et kindral Zalužnõil on õigus. Oleme seda korduvalt arutanud, sealhulgas peakorteri koosolekutel, et vajame uusi lähenemisviise," ütles ta.

Danilov kommenteeris ka olukorda F-16 hävitajate tarnimisega Ukrainasse.

"Rõhutan veel kord, on võimalik tuvastada, millal see jutt (partneritega) algas. Kahjuks ei ole seda veel ellu viidud. Iga sõjaväelane mõistab, et ilma sellise tasakaaluta (taevas) on äärmiselt raske saavutada tulemusi, mida me saavutama peame."

"Aga see ei tähenda, et laseme käed rüppe ja ootame kedagi. Meie ülesanne jääb igal juhul muutumatuks: vabastada oma riik, tõrjuda vaenlane 1991. aasta seisuga olemas olnud alalt välja. Teha sellele üks kord lõpp, ja kõik," lõpetas ta.

Mainekas ajakiri The Economist avaldas kolmapäeval Zalužnõi kolumni, kus ta rääkis kaevikusõja ohust ja nimetas Ukraina jaoks praeguses järgus viis prioriteeti: saavutada ülekaal õhus, elektroonilise sõja pidamises, suurtükkide vastases võitluses, miiniõhkimistehnoloogias ja koguda reserve.

Avdijivka juht: Vene väed valmistuvad kolmandaks rünnakulaineks

Vene vägi on alustamas kolmandat rünnakulainet Avdijivkale, et linn ümber piirata ja vallutada, ütles Uniani teatel linna sõjaväevalitsuse juht Vitali Barabaš teleusutluses.

"Mõistame, et kolmas laine on iga päev algamas. Pinnas kuivab nüüd veidi ja nad asuvad teele, sest sinna on koondatud mõnevõrra (tehnikat ja elavjõudu – Unian). Meie omad tegelevad sellega, aga neid on tõesti palju," märkis ta.

Barabaš ütles, et vaenlane tulistab Ukraina positsioone pidevalt.

"Seal ei ole vaikust – tulistamine ei vaibu päeval ega ööl. Jalavägi ronib lõunast ja põhjast, kuid tehnikat nad ei kasuta. Igal viisil üritavad linna ümber piirata. Sõnumeid võetakse vahelt ja nende Telegrami-kanalitesse paisatakse teavet, et neil on nüüd uus eesmärk – koksitehas, et nad peavad selle ära võtma, punkt," ütles ta.

Linnajuht ütles, et neljapäeval hommikul pommitasid Vene väed Avdijivkat ägedalt, umbes kell 6.05-6.40 sai vana linnaosa tema sõnul päris tugevalt pihta. Barabaši sõnul said õhurünnaku tagajärjel vigastada vastavalt 1938. ja 1951. aastal sündinud ema ja poeg, kes viidi haiglasse. Samas lisas ta, et vaenlane tulistab kõigest, mis tal on – viimase 24 tunni jooksul on kogukonda pommitatud veidi üle 40  korra.

Barabaš ütles, et neljapäeva hommiku seisuga on linna jäänud 1583 tsiviilisikut. Samas märkis ta, et on mingi lootus, et osa neist lähipäevil linnast lahkub - nädala evakuatsiooniplaan on valmis.

Samuti ütles ta, et humanitaarolukord Avdijivka ümbruskonnas asuvates okupeeritud külades on väga raske – seal ei ole humanitaarabi, poode ning "orkid" ajavad inimesi kodudest välja ja kolivad nende majadesse. Barabaš rääkis, et muu hulgas võtsid okupandid mõne päeva eest ühelt mehelt ära sõiduauto Žiguli ja põletasid selle nalja pärast ära.

Ukraina lasi öösel alla 24 vaenlase drooni ja ühe raketi

Kiiev teatas reedel, et Ukraina õhutõrje lasi öösel alla kaks tosinat Vene drooni ning ühe raketi.

Ööl vastu 3. novembrit hävitati 24 Shaheed-drooni ja üks juhitav rakett, kinnitas Ukraina presidendi nõunik Andri Jermak sotsiaalmeedias.

Vene okupandid saatsid Ukrainasse umbes nelikümmend drooni Shahed, rohkem kui pooled neist tulistati alla, ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenski.

"Meie õhujõud, õhutõrje, liikuvad tulerühmad - aitäh, sõdurid, iga tabamuse eest! Taeva kaitsjad töötasid tõhusalt kümnes piirkonnas – Harkivis, Zaporižžjas, Hersonis, Mõkolajivis, Odessas, Kiievis, Kirovohradis, Vinnõtsjas, Hmelnõtskis, Lvivis. Täname kõiki tähelepanelikkuse eest!" - kirjutas Zelenski Telegramis.

Zelenski märkis, et tabamusi registreeriti ka mitmes piirkonnas, kuid esialgu ilma inimohvriteta.

"Tugevdame õhutõrjet. Tugevdame mobiilseid tulegruppe. Mõistame, et talve lähenedes üritavad Vene terroristid rohkem kahju tekitada. Vastame vaenlasele," teatas Zelenski.

ISW: Ukraina relvajõud on saavutanud edu Hersoni piirkonnas

Ukraina relvajõud hoiavad oma positsioone ja jätkavad pealetungioperatsioone Hersoni oblastis Dnepri vasakkaldal, kinnitab Ameerika sõjauuringute instituudi (ISW) aruanne.

Ukraina sõjavaatleja Konstantin Mašovets ütles, et Ukraina väed hoiavad positsioone Krõnki ning Antonovski maantee- ja raudteesildade lähedal.

Tema sõnul on okupatsioonivägedel Hersoni suunas väljas kaheksa brigaadi, 17 rügementi, kaheksa pataljoni ja neli pataljoni tasemel üksusest, sealhulgas armeereservi BARS ja Storm-Z üksused. Vene reservidena on seal veel kaks motoriseeritud laskurrügementi ja kaks motoriseeritud laskurpataljoni.

Ukraina kaitseväe Hersoni suunal saavutatud edu taustal on okupandid vahetanud Dnepri rühma komandöre. Oleg Makarevitši vahetas välja Ukraina juurtega kindralpolkovnik Mihhail Teplinski.

Ekspertide sõnul näitab see, et vaenlane pöörab sellele rindelõigule üsna palju tähelepanu.

ISW: Vene väed valmistuvad Avdijivka koksitehast ründama

Vaatlejad ütlesid, et Vene väed ületasid Avdijivka linnast põhja pool asuva raudtee ja valmistuvad ründama suurt koksitehast, kirjutas rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) oma viimases rindeülevaates

Suur koksitehas mängib Avdijivka linna kaitsmisel võtmerolli. Enne 24. veebruarit töötas Avdijivka koksitehases peaaegu 4000 inimest. Venemaa korraldab nüüd tehase vastu raketi- ja õhurünnakuid. Õnneks suudab Ukraina õhutõrje suure osa neist rakettidest veel maha võtta.

Vene väed jätkasid ka 2. novembril pealetungi Avdijivka piirkonnas. Vene väed olulisi edusamme ei teinud, ägedad lahingud jätkuvad. Ukraina Tauria väerühma pressiesindaja Oleksandr Štupun teatas, et Venemaa korrastab kaotusi kandnud üksuste ridu. Venemaa jätkab siiski Ukraina positsioonide pommitamist. 

Avdijivka linna sõjaväeadministratsiooni juht ütles, et Venemaa viib vägesid juurde  Avdijivka põhjatiivale. Samas piirkonnas asub ka koksitehas. 

USA: Zalužnõi usutlus näitab vajadust Ukrainat rohkem toetada

USA riikliku julgeolekunõukogu kõneisik John Kirby ütles neljapäeval, et Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi usutlus ajakirjale The Economist kinnitab tungivat vajadust Ukraina täiendavaks toetamiseks.

"Ma arvan, et see rõhutab, kui oluline on, et me jätkame Ukraina toetamist," ütles Kirby pressikonverentsil.

Vabariiklaste juhitud USA esindajatekoda kiitis neljapäeval heaks 14 miljardi dollari suuruse abipaketi Iisraelile, kuid ilma Ukraina abita.

Zalužnõi rõhutas usutluses, et Ukraina vajab võitmiseks põhimõtteliselt uut tehnoloogiat, sest olukord rindel on jõudnud ummikusse.

"Nagu Esimese maailmasõja ajal, oleme jõudnud tehnoloogilises arengus tasemele, mis seab meid ummikusse," ütles Zalužnõi. Kindral rõhutas, et ummikseisust väljumine nõuab tohutut tehnoloogilist hüpet.

"On lihtne tõsiasi, et me näeme kõike, mida vaenlane teeb, ja nemad näevad kõike, mida meie teeme. Sellest ummikseisust väljumiseks peame leiutama midagi põhimõtteliselt uut. Nagu hiinlased leiutasid kunagi püssirohu," rääkis kindral.

Kuid selgi juhul, märkis Zalužnõi, on ummikseisust väljumiseks vaja kasutada mitte ainult üht tehnoloogilist leiutist, vaid kõikide tehniliste lahenduste kombinatsiooni.

Ukraina miinidest puhastamiseks kulub 757 aastat

Ukraina saastatus miinide ja mürskudega on suurim pärast Teist maailmasõda ning nende alade puhastamiseks tavapäraste meetodite ja ressurssidega kulub 757 aastat, vahendas neljapäeval uudisteagentuur UNIAN väljaande Time artiklit.

Märgitakse, et enam kui 600 päeva jooksul alates Venemaa täiemahulise sissetungi algusest on Ukrainast saanud Afganistani ja Süüria ees kõige enam mineeritud riik maailmas.

Väljaande asjatundjate hinnangul on kolmandik Ukraina territooriumist täis miljoneid lõhkemata miine ja kobarpomme, aga ka lõkse ja mürsukilde.

Ukraina peastaap: Venemaa kaotas ööpäevaga 850 sõdurit

Ukraina relvajõudude neljapäeval esitatud hinnang Vene vägede senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 303 270 (võrdlus eelmise päevaga +850);

- tankid 5265 (+24);

- jalaväe lahingumasinad 9901 (+24);

- suurtükisüsteemid 7328 (+36);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 854 (+4);

- õhutõrjesüsteemid 566 (+0);

- lennukid 322 (+1);

- kopterid 324 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 5495 (+7);

- tiibraketid 1551 (+2);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 9691 (+33);

- laevad / paadid 20 (+0);

- allveelaevad 1 (+0)

- eritehnika 1034 (+2).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael

Allikas: ISW/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: