Iisrael jätkab Hamasi ja Hezbollah' positsioonide pommitamist

{{1698988440000 | amCalendar}}
Iisrael jätkab Gaza pommitamist
Iisrael jätkab Gaza pommitamist Autor/allikas: SCANPIX/AFP/FADEL SENNA

Iisraeli armee sisenes Gaza sektorisse ja kaitsejõudude pressiesindaja Daniel Hagari teatas, et riigi väed piirasid Gaza linna ümber. Telekanal CNN teatas, et Iisrael jätkas ööl vastu reedet Gaza sektori pommitamist. Iisraeli armee teatas, et ründas jõuliselt Liibanonis tegutseva Hezbollah' positsioone.

Olulised sündmused 3. novembril:

- Iisraeli teatel ründas ta Gazas kiirabiautot, mida kasutas Hamas;

- Netanyahu: ajutist rahu Gazas ilma pantvangide vabastamiseta ei tule;

- Hizbollah' juht hoiatas Iisraeli Liibanoni ründamise eest;

- Iiri peaminister: Iisraeli tegevus Gazas hakkab meenutama kättemaksu;

- Blinken: Iisraelil on õigus ja kohustus end kaitsta;

- Hamasi rünnaku ohvrite pered esitasid ICC-le sõjaroimahagi;

- Iisrael jätkab Hamasi ja Hezbollah' positsioonide pommitamist;

- Iisraeli armee korraldas Liibanonis Hezbollah'le suurpommitamise;

- Palestiina omavalitsuse juhitud tervishoiuministeerium teatas, et Iisraeli sõdurid tapsid Läänekaldal kaks palestiinlast.

Iisrael kinnitas Gazas kiiirabiauto ründamist, öeldes, et seda kasutas Hamas

Iisraeli sõjavägi kinnitas kiirabiauto ründamist Gaza suurima haigla juures reedel, väites, et seda kasutasid äärmusrühmituse Hamas liikmed. Gaza tervishoiuametnike sõnul transportis kiirabiauto haavatuid.

Iisraeli teatel ründas lennuk kiirabiautot, mida Hamasi terrorirakuke kasutas sõjaväe positsioonide vahetus läheduses lahingutsoonis.

Netanyahu: ajutist rahu Gazas ilma pantvangide vabastamiseta ei tule

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles reedel, et juudiriik ei nõustu ajutise vaherahuga sõjas Hamasi võitlejate vastu ilma Iisraelist Gaza sektorisse viidud pantvangide vabastamiseta.

"Me jätkame kogu oma väega ja Iisrael keeldub ajutisest vaherahust, mis ei hõlma endas meie pantvangide vabastamist," ütles Netanyahu pärast reedel aset leidnud kohtumist USA välisministri Antony Blinkeniga Tel Avivis.

Hizbollah' juht hoiatas Iisraeli Liibanoni ründamise eest

Šiiitliku äärmusrühmituse Hizbollah juht Hassan Nasrallah hoiatas reedel Iisraeli Liibanoni ründamise eest, öeldes, et kõik variandid on võimalikud ja et ta peab täiemahulise konflikti tõenäosust realistlikuks.

"Kõik variandid on võimalikud meie Liibanoni rindel," ütles Nasrallah. "Me ütleme oma vaenlasele, kes võib mõtelda Liibanoni ründamise või ennetava operatsiooni läbiviimise peale, et see oleks nende eksistentsi rängim rumalus."

Iiri peaminister: Iisraeli tegevus Gazas hakkab meenutama kättemaksu

Iisraeli vastus Hamasi 7. oktoobri rünnakule hakkab lähenema kättemaksule, ütles Iiri peaminister Leo Varadkar reedel.

"Ma usun tugevalt, et Iisraelil on nagu igal riigil õigus end kaitsta, õigus Hamasi rünnata, et nad ei saaks seda uuesti teha," ütles Lõuna-Koread külastav Varadkar Soulis ajakirjanikele.

"Aga mida ma praegu näen lahti rullumas, ei ole pelk enesekaitse, see meenutab rohkem midagi, mis läheneb kättemaksule, ja nii kaugele me ei tohiks minna  ja minu arvates ei taga Iisrael sellega endale tulevikus vabadust ja julgeolekut," lisas ta.

Iiri seisukohad Iisraeli-Hamasi konflikti asjus on olnud teiste lääneriikidega mõnevõrra vastuolus, kuna Varadkar oli üks esimesi Euroopa Liidus, kes nõudis, et Iisraeli vastus Hamasi rünnakule oleks proportsionaalne.

Iirimaa, kel on 300 sõdurit ÜRO rahuvalvemissioonil Liibanonis, oli üks kaheksast EL-i liikmesriigist, kes hääletasid ÜRO Peaassamblee resolutsiooni poolt, milles nõuti Gazas relvarahu. Enamik liikmesriikidest jäi erapooletuks.

Varadkar väljendas lootust, et Iisrael kuulab riike, keda ta peab oma sõpradeks ja liitlasteks, nagu USA.

"Aga ausalt öeldes, ei ole ma ei ole kindel, et nad kuulavad väga tähelepanelikult, mis meil öelda on," lisas ta.

"See on riik, kellega meil on suhted, aga minu arvates ei ole me nii lähedased, kui võiksime olla, sest meil on Palestiina ja hetkel toimuva küsimuses teistsugne seisukoht kui enamikul lääneriikidest."

Blinken: Iisraelil on õigus ja kohustus end kaitsta

USA välisminister Antony Blinken rõhutas reedel Tel Avivis taas, et Gaza sektorit maalt ja õhust pommitaval Iisraelil on õigus ja kohustus end kaitsta.

"Iisraelil ei ole mitte ainult õigus, vaid ka kohustus end kaitsta... tagamaks, et see 7. oktoober ei juhtuks enam kunagi," ütles Blinken Iisraeli presidendi Isaac Herzogiga kohtudes ajakirjanikele.

Iisrael on pommitanud Gaza sektorit lakkamatult alates 7. oktoobrist, mil Hamasi võitlejad tungisid Gazast välja Iisraeli territooriumile, tappes umbes 1400 inimest ja võttes 240 pantvangi.

Iisraeli kättemaksurünnakutes Gazale on Hamasi tervishoiuministeeriumi neljapäevastel andmetel surma saanud 9061 inimest, neist 3760 lapsed.

Hamasi rünnaku ohvrite pered esitasid ICC-le sõjaroimahagi

7. oktoobril Hamasi rünnakutes surma saanud üheksa iisraellase omaksed esitasid Rahvusvahelisele Kriminaalkohtule (ICC) sõjaroimahagi, ütles nende advokaat reedel.

Pered soovivad ka, et Hamasi üle mõistetaks kohut genotsiidisüüdistuse alusel, ning ICC on andnud välja rühmituse liidrite vahistamismääruse, ütles advokaat François Zimeray.

Hamas tappis 7. oktoobril Iisraeli territooriumile tungides üle 1400 inimese.

"Hagi puudutab ohvreid, kes kõik olid tsiviilisikud," ütles Zimeray ja lisas, et mitu neist tapeti reivifestivalil "Tribe of Nova".

"Hagis sedastatakse, et Hamasi terroristid ei eita toime pandud kuritegusid, mida nad on ulatuslikult dokumenteerinud ja eetrisse andnud, mistõttu ei saa fakte vaidlustada," ütles advokaat.

Zimeray ütles usutluses Prantsuse Radio Classique'ile, et üldiselt on ta sündmuste määratlemisega ettevaatlik, aga tema meeskond on kindlaks teinud, et genotsiidisüüdistus peab praegusel juhul paika.

Haagis asuvale Rahvusvahelisele Kriminaalkohtule võib hagi esitada igaüks, aga juurdluse algatamise otsustab kohtu prokurör.

ICC ei osanud AFP järelepärimise peale öelda, kas nad on vajalikud paberid juba kätte saanud.

Iisrael jätkab Hamasi ja Hezbollah' positsioonide pommitamist

Iisraeli armee sisenes Gaza sektorisse ja kaitsejõudude pressiesindaja Daniel Hagari teatas, et riigi väed piirasid Gaza linna ümber. Telekanal CNN teatas, et Iisrael jätkas ööl vastu reedet Gaza sektori pommitamist. Iisraeli armee teatas neljapäeval, et ründas jõuliselt Liibanonis tegutseva Hezbollah' positsioone. 

Hagari ütles, et Iisraeli väed üritavad hävitada Hamasi maa-alust taristut. Iisrael tahab neutraliseerida ohtusid, et riigi relvajõud saaksid piirkonnas vabamalt tegutseda. Iisrael teatas, et piiras Gaza linna ümber ja korraldab sinna ka reide. 

Gaza linna järgi on nime saanud ka Gaza sektor. Formaalselt kuulub piirkond Palestiina omavalitsuse võimu alla. Terroriorganisatsioon Hamas tõrjus Palestiina omavalitsuse Gazas võimult 2007. aastal. Läänekallast kontrollib Fatah, mille juht on Palestiina president Mahmoud Abbas. Ta oli koos Yassir Arafatiga üks Fatah asutajatest.

Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu nõunik Mark Regev ütles, et Israeli armee jätkab Hamasile surve avaldamist. 

"Meie eesmärk on hävitada Hamasi sõjamasin ja hävitada selle poliitiline kontroll Gaza sektori üle," ütles Regev. 

Iisrael alustas Gazast pärit palestiina tööliste Gazasse tagasi saatmist

Iisrael alustas reedel Hamasi-Iisraeli sõja puhkedes juudiriigi territooriumile jäänud tuhandete palestiina tööliste Gaza sektorisse tagasi saatmist, ütles Gaza piiriametnik.

Iisrael teatas tööliste Gazasse tagasi saatmisest neljapäeva õhtul.

"Iisrael katkestab igasugused kontaktid Gazaga. Enam ei saa olema Gazast pärit palestiina töölisi. Need Gaza töölised, kes olid Iisraelis sõja puhkemise päeval, saadetakse Gazasse tagasi," teatas Iisraeli julgeolekukabinet.

ÜRO palub Gaza ja Läänekalda elanike abiks 1,2 miljardit dollarit

ÜRO esitas reedel erakorralise abi taotluse, paludes Gaza sektori ja okupeeritud Läänekalda elanike heaks 1,2 miljardit dollarit.

"2,7 miljoni inimese, see on kogu Gaza elanikkond ja 500 000 inimest okupeeritud Läänekaldal, vajaduste rahuldamiseks kulub hinnanguliselt 1,2 miljardit dollarit," teatas ÜRO humanitaarabiagentuur OCHA.

Iisraeli armee korraldas Liibanonis Hezbollah'le suurpommitamise

Iisraeli armee teatas neljapäeval, et ründas jõuliselt Liibanoni mõjuka šiiarühmituse positsioone. Iraani toetusega rühmitus teatas omakorda 19 Iisraeli sihtmärgi ründamisest.

"Iisraeli sõjalennukid ja helikopterid ründasid viimastel tundidel terroriorganisatsiooni Hezbollah' sihtmärke vastuseks tulele Liibanoni maa-alalt varem päeval. Neid toetasid suurtükiväeüksused ja tankituli," teatas Iisraeli armee.

Uudisteagentuuri AFP arvutuste kohaselt on Liibanonis hukkunud üle 70 inimese, kellest enamik šiiarühmituse võitlejad. Hukkunute seas on ka tsiviilisikuid, kellest üks oli uudisteagentuuri Reutersi reporter.

Iisraeli poolel on hukkunud üheksa inimest. Iisraeli armee andmetel olid hukkunutest kaheksa sõdurid ja üks tsiviilisik.

"USA ei näe siiski märke selle kohta, et Hezbollah oleks Iisraeli täie jõuga ründamas," ütles neljapäeval USA riikliku julgeolekunõukogu kõneisik John Kirby.

Palestiina omavalitsuse juhitud tervishoiuministeerium teatas, et Iisraeli sõdurid tapsid Läänekaldal kaks palestiinlast

Iisraeli sõjalise operatsiooni käigus tapeti Läänekaldal asuvas Jenini linnas kaks palestiinlast, teatas reede varahommikul tehtud avalduses sealne tervishoiuministeerium. Iisraeli sõjaväe pressiesindaja ütles uudisteagentuurile AFP, et Iisraeli kaitsejõud viivad piirkonnas läbi terrorismivastaseid operatsioone.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael

Allikas: CNN/WSJ/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: