Iisrael jätkas rünnakuid Gaza põhja- ja lõunaosas

{{1699076880000 | amCalendar}}
Inimesed otsivad rusudest ellujäänuid Gaza piirkonna lõunaosas Khan Yunises laupäeval, 4. novembril.
Inimesed otsivad rusudest ellujäänuid Gaza piirkonna lõunaosas Khan Yunises laupäeval, 4. novembril. Autor/allikas: SCANPIX/Mohammed Talatene/DPA

USA välisminister Antony Blinken maandus reede hilisõhtul Ammanis ja kohtub laupäeval Jordaania kuninga Abdullah II. Blinken lahkus tühjade kätega Iisraelist, kus püüdis tagada Hamasi hävitamise sõjas humanitaarpause.

Oluline laupäeval, 4. novembril:

- Kaitseminister: Iisrael leiab üles ja kõrvaldab Hamasi Gaza juhi;

- Iisraeli kaitsejõud eitavad Gazas ÜRO kooli sihtimist;

- Blinken: USA toetab humanitaarpause Iisraeli-Hamasi sõjas;

- Erdoğan: Netanyahu pole enam keegi, kellega saab rääkida;

- Iisraeli õhurünnakud tabasid nii Gaza põhja- kui ka lõunaosa;

- Iisraeli sõjavägi: elimineerisime terroriste;

- Hamasi ametnikud: Iisraeli rünnakus kiirabikonvoile hukkus 15 inimest.

Kaitseminister: Iisrael leiab üles ja kõrvaldab Hamasi Gaza juhi

Kaitseminister Yoav Gallant ütles laupäeval, et Iisraeli väed leiavad üles ja kõrvaldavad Gaza sektoris tegutseva Palestiina äärmusrühmituse Hamas juhi Yahya Sinwari.

"Me leiame Sinwari ja elimineerime ta," ütles Gallant pressikonverentsil ajal, mil Iisraeli väed peavad enklaavis tänavalahinguid Hamasi võitlejatega.

"Ma ütlen Gaza elanikele – kui jõuate temani enne meid, lühendab see sõda."

Varsti pärast Iisraeli ja Hamasi vahelise sõja puhkemist märkis Iisrael, et Sinwar on kõndiv surnud mees ning et tema ja rühmituse relvastatud tiiva juht Mohammed Deif on kaitseväe peamised sihtmärgid.

Julgeolekuallikad väljaspool Gazat väidavad, et Sinwar ja Deif on praegu suletud tunnelite võrgustikus, mis on ehitatud selleks, et seista vastu Iisraeli raevukale pommitamisele, mis käivitati vastuseks Hamasi 7. oktoobri rünnakutele, milles hukkus üle 1400 inimese, peamiselt tsiviilisikud.

Gallanti sõnul peavad Iisraeli sõdurid Gazas ränki lahinguid.

"Oleme (Gaza linna) ümbepiiramise lõpule viinud. Iisraeli kaitsevägi tegutseb Gaza linna lõunaosast kuni põhjaosani ning on sisenenud asustatud piirkondadesse," ütles Gallant.

Iisraeli kaitsejõud eitavad Gazas ÜRO kooli sihtimist

Iisraeli kaitsejõud (IDF) ütlesid laupäeval, et ei sihtinud ÜRO toetatud kooli Gazas, mis sai neljapäeval õhurünnakus pihta. Kaitsejõud ütlesid, et kooliplahvatus võis samas tekkida Iisraeli tule tagajärjel, mis oli suunatud ühele teisele lähedalasuvale sihtmärgile.

ÜRO Palestiina põgenike humanitaarabi agentuuri (UNRWA) teatel sai Jabalya algkoolis ÜRO õhurünnaku tabamuse järel üle 20 inimese surma.

"Tuli teade, et kool sai pihta. Esialgse uurimise järgi ei sihtinud IDF seda kohta, kuid plahvatus võis olla teisele sihtmärgile suunatud tule tagajärg. Juhtunu asjaolud on ülevaatamisel," ütles IDF vastuseks CNN-i päringule rünnaku kohta.

UNRWA juht Philippe Lazzarini ütles neljapäeval, et rünnakutes sai pihta veel kolm agentuuri kooli. IDF ütles kommentaariks nende kohta, et IDF ei ole teadlik ühestki Iisraeli jõudude sõjalisest tegevusest nende kohtade lähistel.

Blinken: USA toetab humanitaarpause Iisraeli-Hamasi sõjas

USA välisminister Antony Blinken kinnitas laupäeval, et USA toetab humanitaarpause Iisraeli-Hamasi sõjas abi toimetamiseks Gaza sektori elanikele.

"Ühendriigid usuvad, et kõiki neid jõupingutusi võimaldavad humanitaarpausid," ütles Blinken pressikonverentsil Ammanis tsiviilelanike kaitsmise ja abitarnete kiirendamise kohta.

Erdoğan: Netanyahu pole enam keegi, kellega saab rääkida

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ütles laupäeval, et katkestab seoses Iisraeli tegevusega Gaza tsoonis suhted Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga.

"Netanyahu pole enam keegi, kellega me saame rääkida. Oleme ta maha kandnud," tsiteeris Türgi meedia Erdoğani sõnu.

Erdoğani väljaütlemine kõlas nädal pärast seda, kui Iisrael teatas, et hindab ümber oma suhted Ankaraga, sest Türgi retoorika Iisraeli ja Hamasi sõja kohta muutub üha ägedamaks.

Iisrael oli varem julgeoleku ettevaatusabinõuna koju tagasi toonud kõik Türgis ja teiste piirkonna riikides tegutsenud diplomaadid.

Erdoğan ütles samas laupäeval, et Türgi ei katkesta diplomaatilisi suhteid Iisraeliga. "Sidemete täielik katkestamine ei ole võimalik, eriti rahvusvahelises diplomaatias," rääkis Erdoğan.

Ta ütles samuti, et luureagentuuri juht Ibrahim Kalin juhib Türgi jõupingutusi sõja lõpetamiseks. "Ibrahim Kalin räägib Iisraeli poolega. Loomulikult peab ta läbirääkimisi ka Palestiina ja Hamasiga," täpsustas ta.

Kuid ta ütles, et Netanyahu kannab peamist vastutust vägivalla eest ning on kaotanud oma kodanike toetuse. "Ta peab astuma sammu tagasi ja lõpetama selle," lausus Erdoğan. 

Iisraeli õhurünnakud tabasid nii Gaza põhja- kui ka lõunaosa

Gaza palestiinlased teatasid Iisraeli õhurünnakutest ööl vastu laupäeva kogu ümberpiiratud territooriumil, sealhulgas lõunaosas, kus Iisrael oli käskinud tsiviilelanikel varjupaika otsida, kuna selle maapealne operatsioon intensiivistub Gaza sektori põhjaosas, vahendas Associated Press.

Sõja alguses Gaza põhjaosast põgenenud Raed Mattar, kes varjus lõunaosas Khan Younise linna koolis, ütles, et kuulis plahvatusi, mille põhjuseks on ilmselt õhurünnakud. "Inimesed ei maga kunagi. Plahvatuste heli ei lakka kunagi," ütles Mattar uudistekanalile.

Õhulöökidest teatati ka Gaza linnas, samas kui rünnakud tabasid linna lääneserva sja al-Qudsi haigla lähedal, vahendas The Guardian Associated Pressi.

Iisraeli sõjavägi: elimineerisime terroriste

Iisraeli sõjavägi ütles, et nad elimineerisid terroriste ja leidsid Hamasi relvad Gaza põhjaosa tunnelišahtides, vahendas The Guardian.

Iisraeli kaitsejõudude pressiesindaja kontradmiral Daniel Hagari ütles sotsiaalmeedias, et ühes lahingus võitlesid Iisraeli väed 15 Hamasi võitlejaga, tappes paljud neist ja hävitades kolm Hamasi vaatlusposti.

Sihipärase reidi ajal Gaza sektori lõunaossa tegid Gaza diviisi juhtimise all olevad soomus- ja inseneriväed lõhkeaineid kahjutuks ja kaardistasid hooneid. Operatsiooni käigus puutusid väed kokku tunnelišahtist väljunud terroristide salgaga. Vastuseks tulistasid Iisraeli võitlejad terroristide pihta mürske ja tapsid nad, sõnas Hagar.

AFP andis teada, et Iisraeli droon andis raketilöögi Hamasi juhi Ismail Haniyeh kodule. Haniyeh viibis territooriumilt eemal. Pole infot, kas Hamasi juhi perekond viibis rünnaku ajal kodus.

Antony Blinken Iisraelis 3. oktoobril Autor/allikas: SCANPIX/Jonathan Ernst/Pool Photo via AP

Blinken kohtub relvarahu nõudvate araabia välisministritega

Blinken ühineb ka viie araabia riigi välisministrite kohtumisega, millest võtab osa Hamasi rivaali Palestiina omavalitsuse esindaja. Blinkenile esitakse laupäeval Jordaanias Lähis-Ida välisministrite kohtumisel Gazas kohese relvarahu nõudeid, vahendas Reuters Jordaania välisministeeriumi teadet.

Saudi Araabia, Katari, Emiraatide, Egiptuse ja Jordaania välisministrid ning Palestiina esindajad rõhutavad araablaste seisukohta, mis nõuab viivitamatut relvarahu, humanitaarabi kohaletoimetamist ja võimalusi piirkonna julgeolekut ohustava ohtliku olukorra lõpetamiseks, teatas Jordaania välisministeerium reedel tehtud avalduses.

Blinken kutsus Iisraeli peaministrit Benjamin Netanyahut ajutiselt peatama Iisraeli sõjalist pealetungi, et lubada territooriumile abi. Netanyahu ütles pärast kohtumist, et Gazas ei saa ajutist vaherahu olla, kuni Hamas ei vabasta Iisraeli päritolu pantvange.

Hamasi ametnikud: Iisraeli rünnakus kiirabikonvoile hukkus 15 inimest

Iisraeli rünnakus kiirabiautokolonnile Gaza sektori suurima haigla lähedal sai surma 15 inimest ja vigastada 60 inimest, vahendas Reuters Hamasi juhitud terviseministeeriumi teadet.

Nii Reuters kui ka BBC on verifitseerinud piirkonnas salvestatud videod.

​ÜRO peasekretär Antonio Guterres hindas Iisraeli lööki Gaza kiirabiautokolonnile kohutavaks, teatas ÜRO avalduses, mida vahendas CNN.

Hamasi teatel võtsid Iisraeli väed reedel sihikule Al-Shifa haigla lähedal asuva konvoi, mis transportis haavatuid Gaza linnast lõunaosas Rafahi poole.

Iisraeli kaitsejõud on kinnitanud, et andsid õhurünnaku kiirabiautole, mida väidetavalt kasutas Hamas, kuid ei täpsustanud, kus kiirabi asus. Iisraeli kaitsejõudude teatel sai mitu Hamasi terroristi rünnakus surma. Iisrael süüdistas Hamasi, et see veab relvi ja relvastatud isikuid kiirabides, vahendas Reuters.

Netanyahu nõunik Mark Regev ütles Briti telekanali Channel 4 uudistele, et Iisrael usub, et Hamas on loonud oma juhtimis- ja kontrollikeskuse Al-Shifa haigla alla. Regev ütles, et kui selline ehitis rajatakse tsiviilinfrastruktuuri alla, võib sellest saada legitiimne sihtmärk.

Intsidendi kohta tehtud avalduses ei esitanud Iisraeli sõjaväelased tõendeid, mis toetaksid nende väidet, et kiirabi oli seotud Hamasiga, kuid teatasid, et kavatsevad avaldada lisateavet.

Toimetaja: Mari Peegel, Merili Nael

Allikas: Reuters, BBC, The Guardian, CNN, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: