USA: Iisrael nõustus neljatunniste humanitaarpausidega Gaza sõjas

{{1699506600000 | amCalendar}}
Iisraeli sõdurid ja tankid Gazas.
Iisraeli sõdurid ja tankid Gazas. Autor/allikas: SCANPIX/AP/OHAD ZWIGENBERG

Iisrael nõustus tegema iga päev neljatunnise humanitaarpausi võitluses äärmusrühmituse Hamas vastu Gaza sektori põhjaosas, teatas neljapäeval Valge Maja.

Oluline neljapäeval, 9. novembril:

- Blinken: võim Gazas peab minema Palestiina Omavalitsuse kätte pärast konflikti lõppu;

- USA: Hamas seab lapsed ohtu;

- Iisraeli kaitsevägi teatas 130 Hamasi tunneli šahti hävitamisest Gazas;

- USA ütles Iraanile, et Washington ei soovi konflikti eskaleerumist;

- Reuters: Hezbollah on soetanud Vene laevatõrjerakette Oniks.

USA: tsiviilelanikele avatakse Gaza põhjaosast lahkumiseks kaks humanitaarkoridori

USA välisministeerium kinnitas neljapäeval, et tsiviilelanikele avatakse Gaza põhjaosast lahkumiseks kaks humanitaarkoridori.

Ministeeriumi kõneisik Vedant Patel ütles, et on väga oluline, et humanitaarabi suunataks piirkondadesse, kuhu inimesed liiguvad.

Patel lisas, et Rafah piiripunkt avati neljapäeval Gazasse humanitaarabi transportimiseks ning väliskodanike lahkumise võimaldamiseks.

USA: Iisrael nõustus neljatunniste humanitaarpausidega Gaza sõjas

Iisrael nõustus tegema iga päev neljatunnise humanitaarpausi võitluses äärmusrühmituse Hamas vastu Gaza sektori põhjaosas, teatas neljapäeval Valge Maja.

Biden palus igapäevaseid humanitaarpause esmaspäevases telefonivestluses Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga.

USA riikliku julgeolekunõukogu kõneisik John Kirby ütles, et esimene humanitaarpaus kuulutatakse välja neljapäeval ning Iisrael lubas, et igast neljatunnisest "aknast" antakse teada vähemalt kolm tundi enne selle algust.

Biden: Gaza relvarahu ei ole praegu võimalik

Iisraeli ja palestiina äärmusrühmituse Hamas sõjas Gaza sektoris ei ole relvarahu praegu võimalik, ütles neljapäeval USA president Joe Biden.

Palestiina tervishoiuministeerium väitis, et Iisraeli haarangus Läänekaldal Jeninis sai surma kuus palestiinlast

Iisraeli sõjaväe haarangus okupeeritud Läänekalda põhjaosas asuvas Jeninis sai surma kuus palestiinlast, väitis Palestiina tervishoiuministeerium.

Varem viiest hukkunust teatanud ministeeriumi avalduses täpsustati, et surma sai kuus inimest.

Iisraeli armee kinnitas, et sõdurid viisid Jeninis läbi operatsiooni, kuid ei lisanud üksikasju.

Alates Hamasi 1400 ohvriga üllatusrünnakust Iisraelile 7. oktoobril on vägivald Läänekaldal hoogustunud. Iisraeli relvajõud on selle aja jooksul Läänekaldal kinni pidanud üle 1000 palestiinlase, kellest enamik on seotud Hamasiga, teatas armee.

Blinken: võim Gazas peab minema Palestiina Omavalitsuse kätte pärast konflikti lõppu

USA välisminister Antony Blinken avaldas kolmapäeva õhtul pärast G7 riikide välisministrite kohtumist seni kõige detailsema plaani Gaza sõjajärgse tuleviku kohta. Blinken ütles, et Gaza peab olema poliitiliselt ühendatud Läänekaldaga Palestiina Omavalitsuse administratsiooni all.

Blinken kordas USA president Joe Bideni seisukohta, et Iisrael ei peaks okupeerima Gazat pärast sõja lõppu Hamasi vastu. Samas ütles ta, et Iisrael võib mängida teatud rolli niinimetatud üleminekuperioodi jooksul.

"Plaan peab sisaldama palestiinlaste juhitud valitsust Gazas, mis oleks ühendatud Läänekaldaga Palestiina Omavalitsuse all. Plaan peab sisaldama jätkusuutlikku mehhanismi Gaza rekonstrueerimiseks ning teekonda, mis võimaldaks iisraellastel ja palestiinlastel elada rahus oma riikides, võrdsete võimalustega, turvaliselt, vabaduses ja väärikalt," lisas Blinken.

Antony Blinken G7 välisministrite tippkohtumisel Tokios. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/KIMIMASA MAYAMA

USA: Hamas seab lapsed ohtu

Valge Maja pressiesindaja John Kirby vastas ÜRO peasekretäri kolmapäevasele kommentaarile, et Gaza "on muutumas laste kalmistuks."

"Hamas seab need lapsed ja nende pered ohtu," ütles Kirby. Ta lisas, et Hamas ehitab tunneleid haiglate all ning kasutab lapsi pantvangidena.

"Me teame, et osa rohkem kui 240 pantvangist on lapsed. Ning meie pingutame selleks, et need lapsed pääseks vabadusele," ütles Kirby.

Valge Maja esindaja ütles samuti, et USA on palunud Iisraelil olla ettevaatlik ning valiv sihtmärkide tabamisel, et vältida rohkem tsiviilelanike surmi.

Iisraeli sõjavägi teatas 130 Hamasi tunneli šahti hävitamisest Gazas

Iisraeli sõjavägi teatas, et see on suutnud hävitada juba 130 Hamasi tunnelite šahti pärast Gaza sõjalise operatsiooni algust. Armeest lisati, et maapealne operatsioon Gazas laieneb.

"Gazas võitlevad sapöörid hävitavad vaenlase relvi ning otsivad ja detoneerivad tunnelite šahte. Maapealse operatsiooni laienedes hävitavad Iisraeli sõdurid Hamasi terroristlikku taristut," seisis armee avalduses.

Eraldi pressiteates ütlesid varem Iisraeli võimud, et viimastel päevadel suutis juba 50 000 Gaza linna elanikku linnast lahkuda ja liikuda enklaavi lõunaossa, nagu neil on palunud seda teha Iisrael. Juudiriigi sõjaväe peamine sihtmärk on Gaza põhjaosa, kus asub suurem osa Hamasi sõjalistest rajatistest ja tunnelitest.

USA ütles Iraanile, et Washington ei soovi konflikti eskaleerumist

CNN-iga suhelnud USA kaitseministeeriumi tippametniku sõnul suhtleb Washington Iraaniga otseselt ning USA valitsus on kommunikeerinud Teheranile, et see ei soovi konflikti eskaleerumist.

Ametniku kommentaar tuli pärast seda, kui USA kaitseministeerium teatas õhurünnakust Iraani islami revolutsioonilise kaadriväe relvalao pihta Süürias. Õhurünnaku eesmärk oli vastata Iraani toetatud äärmusrühmituste rünnakutele USA sõjaväebaaside pihta.

"Me soovime selgitada, et meie sõjaline tegevus ei tähenda meie lähenemise muutust Iisraeli ja Hamasi vahelisse konflikti, ning me ei kavatse eskaleerida konflikti piirkonnas," lisas ametnik.

Lisaks teatas USA hiljuti teadmata numbri õhukaitsesüsteemide Patriot saatmisest Lähis-Ida piirkonda oma baaside kaitsmiseks.

Reuters: Hezbollah on soetanud Vene laevatõrjerakette Oniks

Reutersi ajakirjanikud suhtlesid kahe Liibanoni allikaga, kelle väitel on äärmusrühmituse Hezbollah' käsutuses võimsad laevatõrjeraketid Oniks. Venemaal toodetud rakette sai Hezbollah väidetavalt Süüria kaudu.

Oniksi raketi lennukaugus on 300 kilomeetrit. Ühe allika sõnul on Hezbollah' võimekus kasvanud oluliselt pärast 2006. aastat, kui see korraldas raketirünnaku Iisraeli sõjalaevale Vahemerel.

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et antud uudise kohta puuduvad kinnitused ning tal pole informatsiooni Oniksi jõudmise kohta Hezbollah' kätte.

Eelmisel nädalal ähvardas Hezbollah juht, et äärmusrühmitusel on olemas võimekus USA sõjalaevade tabamiseks.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: The Guardian/BBC/CNN/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: