Iisraeli kaitseminister: Iisraeli jõud on jõudnud Gaza sadama lähedusse

{{1699593300000 | amCalendar}}
Iisraeli sõjalaev Gaza ranniku lähedal.
Iisraeli sõjalaev Gaza ranniku lähedal. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/AMIR COHEN

Iisraeli sõnul liikus 80 000 palestiinlast Gaza lõunaossa humanitaarsete pauside ajal neljapäeval. USA kaitseministeerium: USA ja liitlaste sõdurid sattusid 46 korda rünnakute alla viimase kolme nädala jooksul. Iisraeli teatel liikus 80 000 palestiinlast Gaza lõunaossa humanitaarpauside ajal neljapäeval.

Oluline reedel, 10. novembril:

- Iisraeli kaitseminister: Iisraeli jõud on jõudnud Gaza sadama lähedusse;

- Hamas: hukkunute arv Gazas tõusis 10 800 inimeseni;

- USA kaitseministeerium: USA ja liitlaste sõdurid sattusid 46 korda rünnakute alla viimase kolme nädala jooksul;

- Netanyahu eitas erimeelsusi USA-ga;

- Iisraeli kaitsevägi tabas sihtmärke Süürias vastutasuks droonirünnakule Eilati koolile;

- Iisrael: 80 000 palestiinlast liikus neljapäeval humanitaarpauside ajal Gaza lõunaossa .

Iisrael vähendas Hamasi 7. oktoobri ohvrite arvu 1400-lt 1200-le

Iisrael vähendas Lõuna-Iisraelis eelmisel kuul toimunud Hamasi rünnakutes hukkunute arvu 1400-lt 1200-le, kinnitas välisministeeriumi pressiesindaja reedel.

"See on uuendatud number. See on tingitud asjaolust, et seal oli palju surnukehasid, mida ei tuvastatud ja nüüd arvame, et need kuuluvad terroristidele, mitte Iisraeli ohvritele," ütles ministeeriumi pressiesindaja Lior Haiat uudisteagentuurile AFP.

Iisraeli armee lubas tappa Gaza haiglatest tulistavad Hamasi võitlejad

Iisraeli sõdurid tapavad Hamasi võitlejad, kui näevad neid tulistamas Gaza sektori haiglatest, teatas Iisraeli sõjavägi reedel.

"Kui me näeme Hamasi terroriste akendest tulistamas, siis me teeme seda, mida me tegema peame. Kui me näeme Hamasi terroriste, siis me tapame nad," ütles sõjaväe pressiesindaja leitnant Richard Hecht ajakirjanikele.

Varem väitsid Palestiina meedikud, et Iisraeli rünnakutes ja snaiprite tules hukkus reedel Gaza linna haiglates mitu inimest.

Gaza haigla juht Mustafa al-Kahlout ütles telekanalile CNN, et Iisraeli tankid on haigla ümber piiranud. "Oleme täielikult ümber piiratud, väljaspool haiglat on tankid ja me ei saa lahkuda," rääkis Mustafa al-Kahlout. 

Iisraeli kaitseminister: Iisraeli jõud on jõudnud Gaza sadama lähedusse

Iisraeli kaitseminister Yoav Gallanti sõnul on Iisraeli kaitsevägi jõudnud Gaza sadama lähedusse ning sõdurid võitlevad vahetult Gaza linna südames.

Samuti ütles Gallant, et Iisrael on hakanud kasutama uusi meetmeid Hamasi maa-aluste tunnelite hävitamiseks. Minister ei täpsustanud, milles meetmed seisnevad.

Gallant lisas, et neljatunnised humanitaarpausid ei sega Iisraeli sõjalist operatsiooni Hamasi hävitamiseks ning tegemist pole relvarahuga. Ministri sõnul ei kavatse Iisrael sõjalist operatsiooni peatada, kuni pantvangid on vabastatud ning Hamas on hävitatud ja Gazas võimult tõrjutud.

Hamas: hukkunute arv Gazas tõusis 10 800 inimeseni

Hamasi tervishoiuametnike teatel tõusis hukkunute arv Gazas 10 800 inimeseni. Hamasi väiteid pole võimalik sõltumatult kinnitada.

Samal ajal teatas Iisraeli kaitsevägi, et 37 nende sõdurit sai surma maapealse operatsiooni käigus Gazas.

Kokku on Iisraelis konflikti algusest surma saanud üle 1400 inimese, neist enamik olid tsiviilisikud.

Blinken: Gaza tsiviilelanike kaitseks tuleb rohkem ära teha

USA välisminister Antony Blinken tervitas reedel Iisraeli lubatud humanitaarpause Gaza ründamises, kuid ütles, et tsiviilelanike kaitseks tuleb teha enamat.

"Ma arvan, et mõningast edu on saavutatud. Aga ma olen veendunud, et tsiviilelanike kaitsmiseks ja neile humanitaarabi toimetamiseks tuleb rohkem ära teha," ütles Blinken.

USA kaitseministeerium: USA ja liitlaste sõdurid sattusid 46 korda rünnakute alla viimase kolme nädala jooksul

USA kaitseministeeriumi neljapäevase teate kohaselt sattusid USA ja liitlasriikide sõdurid 46 korda rünnakute alla pärast 17. oktoobrit.

Kokku rünnati sõdureid 24 korda Iraagis ja 22 korda Süürias. Rünnakuteks kasutati nii droone kui ka rakette.

Rünnakutes sai kannatada 56 inimest.

Netanyahu eitas erimeelsusi USA-ga

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu eitas, et Iisraelil ja USA-l on erimeelsusi pärast seda, kui USA president Joe Biden ütles, et humanitaarpausides kokku leppimine võttis loodetust rohkem aega.

"See võttis rohkem aega, kui ma isegi lootsin," ütles Netanyahu Fox Newsile.

Netanyahu loetles viivitamise põhjustena sõjalise operatsiooni olukorda, Iisraeli jõudude ohutuse tagamise vajadust ja Hamasi käes olevate pantvangide teemat. Ta lisas, et Hamas tulistab evakueerimiskoridoride pihta, sest äärmusrühmitus ei taha, et palestiinlastest tsiviilelanikud lahkuksid Gaza põhjaosast, sest muidu neid ei saaks kasutada inimkilbina.

"See nõudis veidi aega, aga ma arvan, et meil on ühine eesmärk, ning ma hindan väga president Bideni ja tema administratsiooni toetust, Ameerika rahva toetust ja mõlema Kongressi erakonna toetust," ütles Netanyahu.

Iisraeli kaitsevägi tabas sihtmärke Süürias vastutasuks droonirünnakule Eilati koolile

Iisraeli kaitsevägi teatas, et see korraldas õhurünnakuid Süürias asuvatele sihtmärkidele vastuseks neljapäevasele droonirünnakule Lõuna-Iisraeli Eilati linnas asuvale koolile.

Kaitseväe sõnul oli vasturünnakute sihiks tabada Eilatile rünnaku korraldanud rühmituse rajatisi Süürias. Kaitsevägi ei täpsustanud, mis organisatsioon rünnaku taga oli.

"Süüria režiim vastutab täiel määral kogu terroristliku tegevuse eest, mida juhitakse Süüria territooriumilt. Iisraeli kaitsevägi vastab otsustavalt igale katsele kahjustada Iisraeli riigi territooriumi," seisis kaitseväe teates.

Iisrael: 80 000 palestiinlast liikus neljapäeval Gaza lõunaossa humanitaarpauside ajal

Iisraeli ametnike sõnul evakueerus 80 000 palestiinlast Gaza lõunaossa neljapäeval neljatunnise humanitaarpausi ajal. Varem leppisid Iisrael ja USA kokku humanitaarpauside pidamises, et lubada tsiviilelanikel evakueeruda sõjakoldest Põhja-Gazas. Evakueerumine toimub kahe tee kaudu.

Võrreldes kolmapäevaga on evakueerunuid rohkem, sest siis lahkus Põhja-Gazast enklaavi turvalisemasse lõunaossa 50 000 inimest.

Iisraeli esitatud arve pole võimalik kontrollida. ÜRO alternatiivse hinnangu järgi evakueerus neljapäevalgi 50 000 palestiinlast.

ÜRO teatas samuti, et 65 veokit humanitaarabiga sisenes Gazasse neljapäeval Rafah' piiripunkti kaudu. Organisatsiooni väitel pole see arv kaugeltki piisav. Samuti ütlesid ametnikud, et humanitaarolukord Gazas halveneb ning kahest magedat vett tootvast merevee magestusjaamast töötab ainult üks.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: BBC/CNN/Times of Israel/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: