Rootsi plaanib uusi reegleid immigrantide väljasaatmiseks

Maria Malmer Stenergard
Maria Malmer Stenergard Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Ninni Andersson

Rootsi teatas teisipäeval, et plaanib kehtestada uued reeglid, mis lubaksid asüülitaotlejaid ja immigrante uimastite kuritarvitamise, kuritegelikku ühendusse kuulumise või "rootsilikke väärtusi" ohustavate avalduste eest riigist välja saata.

Peaminister Ulf Kristerssoni vähemusvalitsus tuli võimule läinud aastal parempoolsete Rootsi Demokraatide (SD) toel ja lubas võtta sihikule immigratsiooni ning kuritegevuse.

"Eduka lõimumise eeldus on, et inimesed, kes tahavad Rootsis elada, järgivad ka baasnorme ja elavad ausat ja viisakat elu," ütles rändeminister Maria Malmer Stenergard pressikonverentsil.

Inimõigusrühmitused ei ole valitsuse plaani veel kommenteerinud.

Soolise võrdõiguslikkuse minister Paulina Brandberg ütles ajakirjanikele, et valitsus vaatab läbi Rootsi seadused selgitamaks välja, kas elamislubade tühistamiseks on olemas konkreetsed alused.

Võimalike alustena tõi ta välja "kehva eluviisi", sealhulgas sotsiaaltoetuste pettus, võlad, elatise teenimine ebaausal viisil, uimastite kuritarvitamine, aga ka seotus kuritegelike ühenduste ja "Rootsi põhiväärtusi ohustavate" äärmusrühmitustega.

Vastavate seaduse läbivaatamist määrati juhtima endine kohtunik Robert Schott, kes peaks raporti esitama 2025. aasta jaanuaris.

Justiitsminister Gunnar Strömmer ütles rahvusringhäälingule Sveriges Radio, et uuritakse ka kodakondsuse tühistamise lihtsustamist juhtudel, kui isik on pannud toime raskeid kuritegusid või kasutanud kodakondsuse omandamiseks ähvardusi, valesid või pistist.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: