X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Iisraeli kaitsevägi liigub Khan Yunise linna keskossa

{{1702354140000 | amCalendar}}
Iisraeli tank Gaza piiri lähedal.
Iisraeli tank Gaza piiri lähedal. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/AMIR COHEN

Iisraeli kaitsevägi liigub Lõuna-Gazas asuva Khan Yunise linna keskossa. Netanyahu: Hamasi terroristid on hakanud end iisraeli vägedele vangi andma. Iisraeli kaitseministri sõnul võib järgmine sõjaoperatsiooni etapp alata mitme nädala pärast. Iisrael ei välista leppe sõlmimist šiiarühmitusega Hezbollah. ÜRO Peaassamblee hääletab Gaza mittesiduva resolutsiooni üle.

Oluline teisipäeval, 12. detsembril kell 22.15:

- ÜRO: satelliidiandmete kohaselt on 18 protsenti Gaza hoonetest hävinud;

- UNRWA juht: Gazas valitseb maapealne põrgu;

- Iisrael: kümnendik Gazas langenud sõdureist suri omade tule läbi;

- Hamasi võimud: Iisraeli sõdurid alustasid tormijooksu Gaza haiglale;

- Neli Euroopa Liidu riiki nõuavad püsivat relvarahu Gazas;

- Iisraeli kaitseminister: järgmine sõjaoperatsiooni etapp võib alata lähinädalatel;

- Iisraeli kaitsevägi liigub Khan Yunise linna keskossa;

- ÜRO Peaassamblee hääletab Gaza mittesiduva resolutsiooni üle;

- Iisrael ei välista leppe sõlmimist šiiarühmitusega Hezbollah.

ÜRO: satelliidiandmete kohaselt on 18 protsenti Gaza hoonetest hävinud

ÜRO teatas teisipäeval, et tema satelliidikeskuse UNOSAT andmete kohaselt on alates sõja puhkemisest Iisraeli ja Hamasi vahel 7. oktoobril hävinud 18 protsenti Gaza sektori taristust.

Hinnang tugineb kaadritel, mis jäädvustati 26. novembril, teatas agentuur. Mõjutatud hoonete arv kasvas eelneva, 7. novembril tehtud hinnanguga võrreldes 49 protsenti.

UNRWA juht: Gazas valitseb maapealne põrgu

ÜRO Palestiina pagulaste abiorganisatsiooni (UNRWA) juht ütles teisipäeval Gaza sektori külastamise järel, et sealsed elanikud peavad Iisraeli-Hamasi sõja tõttu taluma maapealset põrgut.

"Tagasi Gazast, lõputu tragöödia süveneb. Inimesed elavad kõikjal tänavatel, vajavad kõike. Nad anuvad turvalisuse ja selle maapealse põrgu lõpu järele," ütles UNRWA juht Philippe Lazzarini sotsiaalmeedias ja lisas, et tema agentuur on vastamisi võimatu olukorraga.

Iisrael: kümnendik Gazas langenud sõdureist suri omade tule läbi

Iisraeli armee teatas teisipäeval, et enam kui kümnendik juudiriigi armee Gazas langenud sõdureist sai surma omade tule läbi, lisaks on õnnetuste tagajärjel saanud surma veel mitu sõdurit.

"Seni on maismaaoperatsioonis surma saanuid 105, neist 20 olid õnnetused," ütles sõjaväe kõneisik AFP-le.

13 sõdurit sai surma omade tule läbi ja mitu hukkus õnnetustes, mis hõlmasid relvastust, masinaid, tallamist või ebareeglipärast tulistamist, ütles kõneisik.

Hamasi võimud: Iisraeli sõdurid alustasid tormijooksu Gaza haiglale

Palestiina islamistliku äärmusrühmituse Hamas terviseministeerium väitis teisipäeval, et Iisraeli väeüksused alustasid tormijooksu palestiinlaste enklaavi põhjaosas asuvale haiglale.

"Iisraeli okupatsioonivägi korraldab tormijooksu Kamal Adwani haiglale pärast selle mitmepäevast piiramist ja pommitamist," ütles ministeeriumi kõneisik Ashraf al-Qudra avalduses.

Neli Euroopa Liidu riiki nõuavad püsivat relvarahu Gazas

Neli Euroopa Liidu riiki – Hispaania, Belgia, Iirimaa ja Malta – nõuavad arutelu pidamist Iisraeli ja Hamasi konflikti teemal neljapäeval algaval Euroopa Ülemkogu istungil. Lisaks soovivad need riigid, et EL nõuaks kohest püsivat relvarahu Gazas.

Nelja riigi peaministrid saatsid vastavasisulise kirja belglasest Euroopa Ülemkogu eesistujale Charles Michelile.

EL pole seni suutnud saavutada ühist seisukohta Lähis-Ida konflikti teemal. Ülemkogu peamiseks teemaks peaks siiski kujunema välja Ukraina abistamine ja EL-i lisaeelarve vastu võtmine.

Iisraeli kaitseminister: järgmine sõjaoperatsiooni etapp võib alata mitme nädala pärast

Iisraeli kaitseministri Yoav Gallanti sõnul hakkab järgmine Gaza sõjaoperatsiooni faas seisnema järelejäänud üksikute vastupanu osutavate Hamasi liikmetega võitlemises. See faas oleks madala intensiivsusega ning see võib alata mitme nädala pärast, kui lõpeb praegune sõjategevuse faas.

Samas ütles Gallant, et Iisrael ei kavatse sõjalist operatsiooni lähiajal lõpetada, ning madalama intensiivsusega sõjategevus võib jätkuda veel kuid.

Iisraeli kaitsevägi liigub Khan Yunise linna keskossa

BBC vahendab, et öösel vastu teisipäeva liikusid Iisraeli kaitseväe tankid Lõuna-Gazas asuva Khan Yunise kesklinna poole.

Iisraeli peaministri sõnul hakkasid Hamasi terroristid end Iisraeli kaitseväele vangi andma ning tegemist on äärmusrühmituse "lõpu algusega". Samas ütles üks BBC-ga suhelnud analüütik, et tegemist on liiga optimistliku väitega.

Iisraeli kaitsevägi käskis Khan Yunises viibivatel tsiviilisikutel liikuda al-Mawasi piirkonda, kuid pagulasorganisatsioonide sõnul on tegemist liiga väikese alaga paljudele enklaavi sees ümberasustatud inimestele põhivajaduste tagamiseks. Samuti on ÜRO Palestiina pagulaste eest vastutava ameti sõnul olukord humanitaarabiga kriitiline kogu Gazas.

ÜRO Peaassamblee hääletab Gaza mittesiduva resolutsiooni üle

ÜRO Peaassamblee hääletab teisipäeval mittesiduva resolutsiooni üle, millega nõutakse viivitamatut humanitaarrelvarahu Gazas.

ÜRO Julgeolekunõukogu on selles osas endiselt ummikseisus.

USA, üks viiest Julgeolekunõukogu alalisest liikmest, kasutas reedel oma vetoõigust, et peatada viimane relvarahu nõudmise eelnõu.

Peaassamblee president Dennis Francis saatis pühapäeval ÜRO 193 liikmesriigile kirja, mille kohaselt 22-liikmeline Araabia Grupp ja 57-liikmeline Islamikoostöö Organisatsioon taotlesid erakorralise istungi kokkukutsumist. 

Palestiina suursaadik maailmaorganisatsiooni juures Riyad Mansour ütles, et teisipäeval peaassambleel hääletusele tulev eelnõu on samasugune nagu julgeolekunõukogu eelnõu, mille USA reedel vetostas. Mansour lisas, et eelnõu toetab 103 riiki ning ta loodab, et peaassamblee hääletusel toetajate arv kasvab. 

Peaassambleel vastu võetud resolutsioonid ei ole õiguslikult siduvad ja neid ei saa vetostada.

Iisrael ei välista leppe sõlmimist šiiarühmitusega Hezbollah

Iisrael ei välista leppe sõlmimist šiiarühmitusega Hezbollah, mis sisaldaks sätet julgeolekutsooni loomiseks Liibanoni piiri äärde, vahendas esmaspäeval telekanal Al-Arabiya viitega Iisraeli kaitseministrile Yoav Gallantile.

"Iisraeli kaitseminister ütles, et tema riik on avatud võimalikule kokkuleppele, kui see hõlmab Liibanoni piiri äärset julgeolekutsooni ja muid julgeolekutagatisi," seisis uudises.

Iisraeli sõjaaegse valitsuskabinetiga liitunud opositsiooniliider Benny Gantz pidas omalt poolt varem päeval telefonivestluse USA välisministri Antony Blinkeniga, milles teatas, et rahvusvaheline üldsus peab mõjutama Liibanoni võime, et nad teeksid lõpu rühmituse rünnakutele Iisraeli vastu.

Toimetaja: Mark Gerassimenko, Merili Nael

Allikas: AFP/BNS/BBC/The Guardian/AP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: