X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Norstati reitingud: esikohal püsiva Isamaa pikk tõus on peatunud

Isamaa esimees Urmas Reinsalu Kadriorus teel presidendiga kohtuma
Isamaa esimees Urmas Reinsalu Kadriorus teel presidendiga kohtuma Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Isamaa püsib Norstati korraldatud erakondade populaarsuse uuringus esikohal, ent 15 nädalat kestnud reitingu tõus on viimaste tulemuste järgi peatunud. Nädalaga kasvatas toetust Keskerakond, kes nihkus lähemale kolmandat kohta hoidvale Reformierakonnale.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Isamaad 26,9 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 20,5 protsenti ja Reformierakonda 17,2 protsenti valimisõiguslikest kodanikest, selgub MTÜ Ühiskonnauuringute Instituud tellitud Norstat Eesti küsitlustulemustest.

Kuni eelmise nädalani liikus Isamaa 15 nädalat järjest tõusvas joones, kuid viimaste tulemuste põhjal on tõus peatunud. Reitingutabelis teisel kohal olev EKRE jääb Isamaast 6,4 ning kolmandal kohal olev Reformierakond 9,7 protsendipunkti kaugusele.

Esikolmikule järgnevad Keskerakond (15 protsenti), SDE (10,4 protsenti) ning Eesti 200 (6,1 protsenti). Keskerakonna toetus tõusis nädalaga 1,4 protsendipunkti võrra.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 33,7 ning opositsioonierakondi 62,4 protsenti vastajatest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 13. novembrist 8. detsembrini ning kokku küsitleti 4001 valimisealist Eesti kodanikku.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest, millest on erakondade suhtelise toetuse arvutamisel välja arvatud erakondliku eelistuseta valijad. Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest.

Praeguses küsitluses oli suurimaks grupiks Isamaa toetajad (26,9 protsenti) ning sellisel juhul on veamäär +/-1,6 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Eesti 200 puhul +/-0,87 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: