Orbán seob Ukraina abi kogu Ungari EL-i toetuse vabastamisega
Peaminister Viktor Orbán nõudis reedel, et Euroopa Liit laseks vabaks kogu Ungarile mõeldud miljarditesse eurodesse ulatuva toetuse, enne kui hakkab kaaluma Ukraina abipaketi vetost loobumist.
Orbán blokeeris reedel 50 miljardi euro suuruse EL-i abi Ukrainale, mis on osa ühenduse eelarvekavast.
"See on erakorraline olukord, sest teised riigid tahavad muuta seitsme aasta jooksvat eelarvet, millele ma panin eile veto," ütles Orbán reede hommikul usutluses Ungari riigiraadiole.
Enamik EL-i liidreid soovis, et tippkohtumine saadaks Ukrainale solidaarsussõnumi, kuid ühendus peab oma otsused vastu võtma ühehäälselt või vähemalt ei tohi ükski riik vastu hääletada.
Kriitikud süüdistavad Orbáni väljapressimises, et saada Brüsselilt kätte miljardid eurod, mis on vaidlustes Ungari õigusriigi olukorra üle külmutatud.
Kolmapäeval nõustus Euroopa Komisjon viimase hetke järeleandmisena vabastama sellest 10 miljardit.
Ungaril on aga saada veel 21 miljardit eurot, mille vastu oodatakse Budapestilt kindlaid reforme.
"Ma olen alati öelnud, et kui keegi tahab muuta eelarveseadust, ja seda tahetakse mitmel põhjusel, siis on see Ungari jaoks suurepärane võimalus teha selgeks, et ta peab saama, mida väärib. Mitte pool ega veerand, vaid kogu kupatuse," ütles Orbán.
"Me tahame, et meid koheldaks õiglaselt ja nüüd on hea võimalus seda tõestada," lisas ta.
EL-i liidritel läks korda veenda Orbáni mitte blokeerima Ukrainaga liitumiskõneluste alustamist.
"Otsustav argument oli, et Ungaril ei ole sellest midagi võita ega kaotada, kuna viimase sõna Ukraina liikmesuse kohta peavad ütlema rahvusparlamendid, kõik 27, Ungari oma nende hulgas," ütles ta.
"Ma ei tahtnud, et Ungari peaks võtma sellise halva otsuse oma südametunnistusele, nii et ma lahkusin ruumist."
Orbáni sõnul tuleb veel umbes 75 võimalust peatada Ukraina liitumisprotsess, ja ta kavatseb "tõmmata käsipidurit", enne kui ungarlastel tuleb hakata tagajärgede eest maksma.
EL-i valitsusjuhid arutavad alternatiividena kahepoolseid lepinguid Ukrainaga ja Ungari kulutuste teiste liikmesriikide vahel jagamist
Politico kirjutab, et mõned valitsusjuhid on avalikult rääkinud võimalikest alternatiividest, kuidas saaks edasi liikuda Ukraina abistamisega ka korral, kui Ungari veto püsib.
Ühe võimalusena pakkus Iirimaa peaminister Leo Varadkar, et riigid võiksid osutada abi Ukrainale kahepoolsete lepingute alusel, mitte Euroopa Liidu mitmeaastase eelarve täiendamise kaudu.
"26 riigil on võimalik pakkuda raha kahepoolsetel alustel, mitte EL-i struktuuride kaudu, selleks on võimalused olemas," ütles Varadkar. Samas lisas Iirimaa peaminister, et riigid ei soovi veel liikuda edasi ilma ühehäälse toetuseta ning jõulude perioodil on aega Orbáni ümber veenda.
Portugali peaministri kohusetäitja Antonio Costa pakkus öösel vastu reedet toimunud läbirääkimiste käigus, et kuna Ungari peamine mure on seotud soovimatusega anda raha Ukrainale, siis teised riigid saavad selle probleemi lahendada.
Komisjoni ettepaneku järgi peaks Ukraina saama 17 miljardit eurot abi otsetoetuste ja 33 miljardit eurot laenudena. Toetuste maksmiseks peaksid panustama kõik liikmesriigid, millest Ungari osa oleks 230 miljonit eurot.
Arutelusid kuulanud kahe ametniku sõnul pakkus Costa, et Ungari veto ületamiseks võtaks Ungari kulusid enda kanda 26 ülejäänut liikmesriiki.
Costa rõhutas, et antud summa mitmekümne riigi vahel jagamine oleks kerge. Prantsuse president Emmanuel Macron polnud otseselt ettepaneku vastu, kuid ütles, et oleks vale signaal langetada sellist otsust ilma ühehäälse toetuseta.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: AFP/BNS