X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Prantsuse seadusandjad leppisid kokku sisserändeseaduse karmistamises

Prantsusmaa suurima opositsioonipartei juht Marine Le Pen Prantsuse parlamendi alamkoja Rahvusassamblee istungil 19. detsembril 2024.
Prantsusmaa suurima opositsioonipartei juht Marine Le Pen Prantsuse parlamendi alamkoja Rahvusassamblee istungil 19. detsembril 2024. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/JULIEN DE ROSA

Prantsuse parlamendi alam- ja ülemkoja saadikutest koosnev komisjon jõudis kokkuleppele valitsuse pakutud sisserändeseaduse karmistamiseks. Prantsuse parempopulistide juht Marine Le Pen lubas, et tema saadikud toetavad eelnõu, mis tagab selle vastuvõtmise.

Alguses soovis valitsus korraga lihtsustada ebaseaduslike sisserändajate riigist väljasaatmist ning teha kergemaks töölubade taotlemist sisserändajatele, kes soovivad töötada tööjõupuudusega valdkondades.

Kuid eelnõu kukkus detsembri alguses Prantsuse parlamendi alamkojas läbi 265 poolt- ja 279 vastuhäälega, sest nii vasak- kui parempoolne opositsioon hääletas eelnõu vastu. Prantsuse presidenti Emmanuel Macroni toetavatel erakondadel pole parlamendis enamust.

Patiseisu lahendamiseks kutsus valitsus seitsmest parlamendi alamkoja ja seitsmest ülemkoja liikmest koosneva komisjoni, mis pakkus eelnõule välja hulga muudatusettepanekuid. Kohandatud eelnõu kohaselt vähendatakse võimalusi tööloa saamiseks tööjõupuudusega ametis töötamiseks, kuid karmistatakse veelgi sisserändajate sotsiaalabi saamise tingimusi.

Eelnõu poolt lubasid hääletada nii Marine Le Peni parempopulistlik erakond Rassemblement National kui parempoolne erakond Vabariiklased. Seetõttu on seaduseelnõu vastuvõtmine sisuliselt kindlustatud vaatamata asjaolule, et mõned Macroni partei vasaktsentristliku kallakuga saadikud lubasid hääletada muudetud eelnõu vastu.

Le Pen nimetas uut eelnõu "suureks ideoloogiliseks võiduks" oma erakonna jaoks.

Kuna Euroopa Parlamendi valimised toimuvad vähem kui kuue kuu pärast ning sisserände teemal lahenduste leidmine on olnud pikaajaliseks Macroni eesmärgiks, loodab Prantsuse valitsus, et eelnõu vastuvõtmine võib aidata tema erakonnal küsitlustes kosuda.

"See eelnõu muudab meie süsteemi tõhusamaks, sest see lihtsustab dramaatiliselt asüülitaotluste menetlust ning võimaldab senisest kiiremini välja saata kriminaale või radikaliseerutud välismaalasi," ütles Prantsuse parlamendile peaminister Elisabeth Borne.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: