X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sõja 678. päev: Õhtul algas uus Vene droonirünnak Ukrainale

{{1704166320000 | amCalendar}}
Venemaa korraldas taas raketirünnaku ja Kiievi tuletõrjujad peavad tulekahjusid kustutama
Venemaa korraldas taas raketirünnaku ja Kiievi tuletõrjujad peavad tulekahjusid kustutama Autor/allikas: SCANPIX/AP/Efrem Lukatsky

Õhtul algas uus Vene droonirünnak Ukrainale. Ukrainat tabasid ööl vastu teisipäeva uued Vene droonirünnakud, pealinnas Kiievis kostis plahvatusi ning ametnike teatel anti õhuhäire veel mitmes linnas. Venemaa korraldas hiljem raketirünnaku Kiievile. Moskva teatel kasvas tankide tootmine alates 2022. aastast 5,6 ja droonide tootmine 17 korda.

Oluline 2. jaanuaril kell 22.44:

- Õhtul algas uus Vene droonirünnak Ukrainale;

- Zelenski Sunakile: Venemaa ründas Ukrainat viie päevaga 500 drooni ja raketiga;

- Forbes: teisipäevane Vene rünnak maksis umbes 620 miljonit dollarit;

- Zalužnõi: Patriotiga allatulistatud kümme Kinžali on rekord;

- Moskva: tankide tootmine on kasvanud 5,6 ja droonide tootmine 17 korda;

- Venemaa korraldas taas raketirünnaku Ukrainale;

- Venemaa kasutas ka Kinžali rakette;

- Venemaa ründas ka Harkivit;

- Ukrainat tabasid uued Vene droonirünnakud, Kiievis kostis plahvatusi;

- Venemaa 29. detsembri rünnakus Kiievis hukkunute arv tõusis 29-le.

Venemaa tulistas Ukraina pihta viie päevaga 500 raketti ja drooni

Viimase viie päeva jooksul on venelased Ukraina pihta tulistanud vähemalt 500 raketti ja drooni, vahendas portaal Unian teisipäeval president Volodõmõr Zelenski sõnu telefonivestluses Briti peaministri Rishi Sunakiga.

Riigipea rääkis vestluses Venemaa jätkuvast õhuterrorist Ukraina linnade vastu.

"Viimase viie päeva jooksul on vaenlane Ukraina pihta tulistanud vähemalt 500 raketti ja drooni. Täname teid Ühendkuningriigi olulise ja mitmekülgse panuse eest Ukraina õhutõrje tugevdamisse, eelkõige radarite, täiustatud droonitõrjesüsteemide ja rakettidega," ütles Zelenskõi.

Ta märkis ka, et arutas Sunakiga kaitsekoostöö jätkamist, rõhuasetusega Ukraina relvajõudude õhutõrje ja kaugmaavõimekuse edasisele tugevdamisele.

"Märkisime G7 riikide Vilniuse deklaratsiooni raames tehtud tulemuslikku tööd Ukraina kahepoolse julgeolekugarantiide lepingu kallal. Peame selle võimalikult kiiresti lõpule viima," märkis president.

Õhtul algas uus Vene droonirünnak Ukrainale

Ukraina õhuväe teatel algas teisipäeva õhtul uus Venemaa droonirünnak Ukrainale.

"Droonid liiguvad Kirovohradi oblasti kohal Tšerkassõ oblasti suunas," seisis Ukraina õhuväe teates Telegramis.

Kell 20.12 käivitus droonihäire Mõkolajivi ja Kirovohardi oblastis ning kell 20.16 levis see Tšerkassõ oblastile.

Zelenski Sunakile: Venemaa ründas Ukrainat viie päevaga 500 drooni ja raketiga

Ukraina president Volodõmõr Zelenski sõnul kasutas Venemaa viimase viie ööpäeva õhurünnakutes Ukraina vastu 500 drooni ja raketti, selgus Zelenski ja Briti peaministri Rishi Sunaki telefonivestluse kokkuvõttest.

Samuti tänas president vestluse jooksul Sunakit Ühendkuningriigi panuse eest Ukraina õhukaitse tugevdamisse.

Lisaks arutasid poliitikud Ukraina kaitseväe tugevdamise edasisi võimalusi.

Forbes: teisipäevane Vene rünnak maksis umbes 620 miljonit dollarit

Ajakirja Forbes arvutuste järgi läks 2. jaanuaril aset leidnud raketi- ja droonirünnak maksma Venemaa riigikassale umbes 620 miljonit dollarit.

Ukraina kaitseväe teatel lasi Venemaa Ukraina pihta välja 99 erinevat raketti ja drooni. Öösel lasi Venemaa välja 35 Shahed-136 drooni, millest kõik lasi Ukraina õhukaitse alla.

Hommikul alustas Venemaa raketirünnakutega, lastes välja vähemalt 70 tiibraketti H-101, H-555 ja H-55. Neist rakettidest tulistas Ukraina õhukaitse alla 59.

Samuti lasi Venemaa välja 10 raketti H-47M2 Kinžal ja kolm raketti Kalibr. Kõik need raketid lasti alla.

Lisaks kasutas Venemaa raketirünnakus ka 12 raketti Iskander, S-300 ja S 400 ning neli raketti H-31P.

Kuna täpset rakettide jaotust nende tüüpide järgi pole veel teada, saab teha ainult hinnangulise arvutuse rünnakus osalenud rakettide kogumaksumuse kohta, märkis Forbes.

Zalužnõi: Patriotiga allatulistatud kümme Kinžali on rekord

Ukraina sõjaväelased tulistasid õhutõrjesüsteemist Patriot kümnest Venemaa raketist Kinžal alla kümme – see on rekord, ütles Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi ja kutsus partnereid üles tagama nende jaoks rohkem süsteeme ja laskemoona.

"Ukraina õhujõud tulistasid täna õhutõrjesüsteemist Patriot kümnest Venemaa aeroballistilisest raketist H-47M2 Kinžal alla kümme. See on rekord. Tabanuks raketid sihtmärki, olnuks tagajärjed katastroofilised," kirjutas ta teisipäeval X-is (endine Twitter).

Zalužnõi tänas partnereid saadetud õhutõrjesüsteemide eest.

"Aitäh meie partneritele õhutõrje eest! Ei ole põhjust arvata, et vaenlane siin peatub. Seetõttu vajame nende jaoks rohkem süsteeme ja laskemoona," ütles Ukraina relvajõudude ülemjuhataja.

Moskva: tankide tootmine on kasvanud 5,6 ja droonide tootmine 17 korda

Venemaa tööstus on alates 2022. aastast suurendanud tankide tootmist 5,6 ja droonide tootmist 16,8 korda, väitis Venemaa kaitseministeerium Venemaa relvajõudude 2023. aasta tegevuse tulemustele pühendatud kogumikus.

Materjalides on kirjas, et alates 2022. aasta veebruarist on tankide tootmine kasvanud 5,6 korda, jalaväe lahingumasinate tootmine 3,6 korda ja soomukite tootmine 3,5 korda.

Samuti teatatakse, et droonide tootmine kasvas 16,8 korda ja suurtükimoona tootmine 15,5 korda.

Kaitseministeeriumi teatel on Venemaa relvajõud moodustanud kaks üldväe armeed, õhujõudude korpuse ning 50 väeüksust.

Venemaa korraldas taas raketirünnaku Ukrainale

Kiievi teatel tulistas Venemaa teisipäeval Ukraina suunas 99 raketti, millest 72 lasti alla.

Vaenlane kasutas 99 õhuründerelva – eri tüüpi rakette, ütles vägede ülemjuhataja Valeri Zalužnõi sotsiaalmeedias ja lisas, et õhujõud hävitasid 72 õhusihtmärki.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi mõistis teisipäeval hukka Venemaa terrori, pidades silmas järjekordset ulatuslikku raketirünnakut, milles sai Kiievis ja Harkivis surma vähemalt viis inimest ja veel 127 sai vigastada.

Kiievis kukkusid rakettide rusud alla Petšerski, Obolonski ja Golosejevski piirkonnas.  

AFP ajakirjanikud kuulsid teisipäeva hommikul Kiievis enam kui kümmet valju plahvatuse seeriat, mis raputasid kesklinnas asuvaid hooneid.

Kiievi linnapea Vitali Klõtško teatas, et pealinnas oli mitmeid plahvatusi ja linnale langes allatulistatud rakettide prahti.

Kiievis Solomjanka linnaosas on raketirünnaku vigastatute arv kasvanud 49 inimeseni, neist 43 viidi haiglasse, teatas teisipäeva lõunal linnapea Klõtško.

"Sõitsin pealinna Solomjanka linnaosas asuva korruselamu juurde, kus hommikuse raketirünnaku tagajärjel tekkis tulekahju. Pilt on masendav. Praegu töötavad kohapeal päästjad, tuletõrjujad ja arstid," kirjutas Klõtško Telegramis.

Hiljem teatas linnapea, et hukkunute arv kasvas kaheni ning kokku sai viga 49 inimest, kellast 43 toimetati haiglasse.

Petšerski rajoonis tabas raketipraht üheksakorruselise ja teise mitmekorruselise hoone katust, väitis sõjaväeadministratsioon. Kiievi põhjaosas Podili linnajaos "arvatakse, et tsiviiltaristu territoorium sai löögi", kinnitas Klõtško, lisades, et põleb 2000 ruutmeetri suurune laohoone.

Lisaks kirjutas Unian, et Darnõtski linnaosas said kahjustada mitteeluruumid ning Obolonskis süttis elumaja ning rusud kukkusid mitteeluhoonete ja ladude territooriumile.

Linnas on elektrivarustusega probleeme, vahendas Ukrainska Pravda. Kiievis ja pealinna ümbruses on teisipäeval Venemaa raketirünnakute tagajärjel 250 000 tarbijat elektrita, teatas Ukraina riiklik energiafirma Ukrenerho.

Venemaa kasutas ka Kinžali rakette

Ukraina sõjavägi edastas teisipäeva hommikul üleriigilise hoiatuse õhurünnakute ohu eest, pidades võimalikuks Vene pommitajate raketirünnakuid.

Ukraina õhujõud teatasid, et Venemaa ründab rakettidega Kinžal ning need on suundumas nii pealinna Kiievi peale kui ka lõuna ja põhja suunas.

"Raketioht piirkondades, kus õhuhäire on sisse lülitatud! Tiibrakettide Tu-95MS lennukite väljalaskmise oht. Õhus on kokku 16 Tu-95MS strateegilist pommitajat," teatasid õhujõud Telegramis.

Mõni tund varem hoiatas sõjavägi, et õhus oli umbes 20 Vene strateegilist pommitajat.

Õhkutõusmise järel kaugelt põhjas asuvast Olenja lennuväljalt ja lõunast Engelsi lennubaasist oli Venemaa õhuruumis mitu Tupolev Tu-95MS pommitajat, kinnitasid sõjaväeametnikud Telegramis.

Venemaa ründas ka Harkivit

Teisipäeva hommikul teatas ka Harkivi linnapea Ihor Terehhov, et Venemaa ründab linna rakettidega.

Harkivi linnas hukkus üks inimene ja 50 sai vigastada, kui kesklinna korrusmajadele ja tsiviiltaristule sai osaks vähemalt kolm lööki, kinnitas Harkivi sõjaväeadministratsiooni juht Oleh Sinegubov.

Linnapea Terehhovi sõnul sai rünnakus kahjustada 41 elumaja.

Ukrainat tabasid uued Vene droonirünnakud, Kiievis kostis plahvatusi

Ukrainat tabasid ööl vastu teisipäeva uued Vene droonirünnakud, pealinnas Kiievis kostis plahvatusi ning ametnike teatel anti õhuhäire veel mitmes linnas.

Kiievi linnapea Vitali Klõtško teatas plahvatustest pealinnas umbes tund pärast seda, kui Kiievi oblasti sõjaväelise administratsiooni juht ütles, et linna õhuruumis tuvastati mehitamata lennumasinaid.

Õhuhäire anti kella 3.30 paiku Kiievi, Tšernihivi, Tšerkassõ, Mõkolajivi ja Hersoni oblastis.

Mõkolajivi linnapea ütles, et õhujõud tulistasid alla mitu drooni ja nende rusud põhjustasid tulekahju.

Varem ööl vastu teisipäeva teatasid Ukraina õhujõud, et Venemaa Murmanski oblastist asusid lõuna poole teele üheksa Tu-95MS strateegilist pommitajat.

Teisipäevased droonirünnakud korraldati päev pärast seda, kui Venemaa režiimi juht Vladimir Putin teatas, et hoogustatakse rünnakuid sõjaliste sihtmärkide vastu Ukrainas vastuseks Ukraina rünnakule Belgorodi linnale.

Klõtško teatas, et Desnjanski rajoonis puhkes tulekahju. Ukraina võimud teatasid teisipäeva varahommikul, et ka Kiievi Golosejevski piirkonnas põhjustasid droonide rusud tulekahju. Sündmuskohale saabusid päästetöötajad, vahendas Ukrainska Pravda. 

Venemaa 29. detsembri rünnakus Kiievis hukkunute arv tõusis 29-le

Venemaa 29. detsembri raketirünnakus Kiievis hukkunute arv tõusis 29-le, teatas esmaspäeva õhtul Ukraina pealinna sõjalise administratsiooni juht Serhi Popko.

"Pärast õhurünnakut Kiievile on päästjad jätkanud kolm ööpäeva otsimis-päästeoperatsiooni, seniajani leiavad Vene rakettide tõttu hukkunuid. Täna, kell 22.30 leiti 29. hukkunu," ütles Popko.

"Kõige hirmsam tragöödia pealinnas alates täiemahulise sissetungi algusest. Täna, leinapäeval, leiname koos peredega kõiki süütuid Vene terrori ohvreid," kirjutas ta Popko sotsiaalmeedias. 

Ukraina teatel kaotas Venemaa ööpäevaga 810 sõdurit

Ukraina relvajõudude teisipäeval esitatud hinnang Vene vägede senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:  

- elavjõud umbes 360 820 (võrdlus eelmise päevaga +810);

- tankid 5990 (+7);

- jalaväe lahingumasinad 11 100 (+13);

- suurtükisüsteemid 8531 (+49);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 945 (+2);

- õhutõrjesüsteemid 626 (+1);

- lennukid 329 (+0);

- kopterid 324 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 6710 (+53);

- tiibraketid 1710 (+1);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 11 365 (+35);

- laevad / paadid 23 (+0);

- allveelaevad 1 (+0);

- eritehnika 1284 (+7).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Peastaap avaldas andmed teisipäeva hommikul. Seetõttu viimase Vene raketirünnaku andmeid viimases hinnangus pole. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: