X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sõja 681. päev: Venemaa võib alustada pealetungiga Harkivile 15. jaanuaril

{{1704426960000 | amCalendar}}
HUR-i luurajate töö Venemaal.
HUR-i luurajate töö Venemaal. Autor/allikas: HUR

The Telegraphi sõnul võib Venemaa alustada pealetungiga Harkivile 15. jaanuaril. Ukraina luure viis läbi operatsiooni Belgorodi oblastis. Saksamaa uuendas Ukrainale antud sõjalise abi nimekirja, uus pakett sisaldab laskemoona, õhutõrjerakette, aga ka mobiilset õhutõrjesüsteemi Skynex.

Oluline 5. jaanuaril kell 22.45:

- Ukraina peastaap: Vene okupatsiooniväed ründasid 10 korda Dnepri idakaldal;

- The Telegraph: Venemaa võib alustada pealetungiga Harkivile 15. jaanuaril;

- Ukraina luure viis läbi operatsiooni Belgorodi oblastis:

- Ukraina: Venemaa ründas öösel 29 drooniga, neist 21 hävitati;

- Saksamaa saatis Ukrainasse õhutõrjesüsteemi Skynex;

- ISW: Vene väed liikusid Kreminna suunal edasi;

- Ukraina pilootide F-16 väljaõpe USA-s peaks lõppema mõne kuu pärast.

Zelenski ja Erdogan arutasid julgeolekut Mustal merel

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ja Türgi president Recep Tayyip Erdogan arutasid reedel peetud telefonikõnes Ukraina rahuplaani, kaitsekoostööd ja julgeolekut Mustal merel, teatas Ukraina presidendi kantselei.

Zelenski kutsus Türgit osalema Davoses Ukrainas toimuvale sõjale rahumeelset lahendust otsival tippkohtumisel ning "sai positiivse vastuse", kirjutab The Kyiv Independant.

Eelmised kohtumised toimusid Kopenhaagenis, Jeddah's ja Maltal. Zelenski ja Erdogan arutasid kõnes Zelenski 10-punktilise rahuplaani punkti, mis puudutab kõikide vangide ja väljasaadetute tagastamist.

"Türgi vahendamine on oluline, et vabastada kinnipeetud krimmitatarlased ja teised - täiskasvanud ja lapsed, sõdurid ja tsiviilelanikud - keda hoitakse Vene vangistuses," ütles Zelenski.

Zelenski tervitas Türgi, Bulgaaria ja Rumeenia jõupingutusi Musta mere demineerimiseks ja ütles, et Ukraina on valmis nendega ühinema. Mustas meres on sadu meremiine, millele on mitmel korral alates täiemahulise sissetungi algusest Ukrainasse sõitnud otsa tsiviilalused või teiste riikide merevägede laevad.

Ukraina peastaap: Vene okupatsiooniväed ründasid 10 korda Dnepri idakaldal

Ukraina peastaabi teatel ründasid Vene väed kokku Ukraina positsioone 56 korda, millest 10 rünnakut leidis aset Dnepri jõe okupeeritud idakaldal Hersoni oblastis. Vene sõjaväeline juhtkond andis väidetavalt korralduse piirkonnas sõdivatele vägedele Ukraina sillapea uuesti hõivamiseks 15. jaanuariks.

Enim Vene rünnakuid leidis aga aset Avdijivka sunnal, kokku ründasid Vene väed seal 19 korda. Samuti tegid Vene relvajõud 15 rünnakut Marjinka suunal, seitse rünnakut Kupjanski suunal ja kolm rünnakut Bahmuti suunal.

Samuti teostas Venemaa kolm raketi- ja 16 õhurünnakut ning tulistas 12 korda mitmikraketiheitjatest Ukraina vägede positsioonide ja Ukraina asulate pihta.

Ukraina õhuvägi omakorda tabas viis Vene sõdurite koondumispaika ning Ukraina raketiväe üksused tabasid ühte Vene juhtimispunkti, ühte moonaladu ja ühte Vene suurtükki.

The Telegraph: Venemaa võib alustada pealetungiga Harkivile 15. jaanuaril

Briti väljaande The Telegraph andmetel valmistub Ukraina kaitsevägi Venemaa uueks pealetungiks Harkivile, mis võib alata juba 15. jaanuaril. Ukraina ametnikud eitavad antud väidet.

Ajaleht viitab Ukraina kaitsejõududele lähedal olevale anonüümseks jääda soovinud allikale, kelle sõnul neljapäeval toimunud massiivsed Vene õhurünnakud Harkivile ja selle ümbrusele on osa Vene maapealse rünnaku ettevalmistamisest.

The Telegraphiga suhelnud allika teatel võib Vene pealetung alata 15. jaanuaril. Siiski ütlevad Lääne analüütikud, et seni pole rindejoonel suuri muutusi toimunud.

Ukraina maavägede pressiesindaja Volodõmõr Fitjo nimetas Briti ajalehe väiteid "absurdseteks".

Ka Harkivi oblasti sõjaväelise administratsiooni juht Oleh Sõnehubov eitas väljaande väiteid. Siiski tunnistas ta, et Venemaa pole loobunud plaanist Harkivi oblastit okupeerida. Sõnehubovi sõnul on peamiseks ohuks aga Vene raketirünnakud oblasti energiataristu vastu.

Ukraina luure viis läbi operatsiooni Belgorodi oblastis

Ukraina luure peavalitsus HUR viis läbi erioperatsiooni Belgorodi oblasti Graivoroni rajoonis, mille käigus hukkus mitu Vene sõdurit.

HUR-i teatel mineerisid luurajad piiri lähedal asuva ainsa tee, mida Vene sõdurid kasutasid liikumiseks.

Ühtlasi ründasid Ukraina sõdurid Vene tugipunkti miinipildujatest.

Täpsed andmed Vene kaotuste kohta on selgitamisel.

Ukraina: Venemaa ründas öösel 29 drooniga, neist 21 hävitati

Venemaa ründas ööl vastu reedet Ukrainat 29 Iraani päritolu drooniga, neist 21 hävitati, teatasid Ukraina õhujõud sotsiaalmeedias.

"Teele saadeti ühtekokku 29 Shahed-136/131 ründedrooni," ütlesid õhujõud, lisades, et neist 21 tulistati alla.

ISW: Ukraina on 29. detsembrist lasknud 166 Vene tiibraketist alla 149

USA sõjauuringute instituudi (ISW) 4. jaanuari ettekande kohaselt on Ukraina õhutõrjejõud alates 29. detsembrist 2023 toimunud ägedate rünnakute käigus lasknud 166 väljatulistatud Venemaa tiibraketist alla 149, kuid võtnud vahelt vaid üksikud ballistilised raketid, mille Venemaa sel ajal Ukraina pihta välja lasi.

Venemaa suudab kuus toota umbes 42 raketti Iskander ja neli Kinžali, samas ei ole selge, kui palju suudab Moksva toota rakette S-300/S-400.

"Tõenäoliselt ei suuda Vene kaitsetööstus toota ballistilisi rakette mahus, mis on vajalik suure hulga ballistiliste rakettide korrapärasel kulutamisel põhinevaks pidevaks Ukraina-vastaseks kampaaniaks ning kui ta soovib jätkata ulatuslikke raketirünnakuid, peab ilmselt ballistilisi rakette välismaalt ostma," kirjutas ISW.

Saksamaa saatis Ukrainasse õhutõrjesüsteemi Skynex

Saksamaa uuendas Ukrainale antud sõjalise abi nimekirja, uus pakett sisaldab laskemoona, õhutõrjerakette, aga ka mobiilset õhutõrjesüsteemi Skynex. 

Skynexi tootjafirma on Rheinmetall, Ukraina vajab selliseid süsteeme Vene droonide vastu. 

Uus pakett sisaldab ka 10 jalaväe lahingumasinat Marder, rakette IRIS-T SLM õhutõrjesüsteemide jaoks, kaks õhuseireradarit TRML-4D, õhutõrjesüsteemi Skynex, üle 9000 155 mm laskemoona, kaks demineerimistanki Wisent 1, sillapaigaldaja Biber, üle 3000 kiivri, 30 droonituvastussüsteemi, kümme radarit GO12; kümme veokit Mercedes-Benz Zetros, kolm tankiveokit HX81, 34 sõidukit (veokid, väikebussid, maasturid), 305 automaati Haenel MK 556 ja 750 000 padrunit. 

Ukraina jätkab Kupjanski suunal liikuva Vene lahingutehnika hävitamist Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/GROUND FORCES OF THE UKRAINIAN A

ISW: Vene väed liikusid Kreminna suunal edasi

Sõjauuringute Instituut (ISW) vahendas oma viimases ülevaates, et Vene väed liikusid Kreminna suunal edasi. Seda kinnitavad ka 4. jaanuaril avaldatud geolokatsiooniga kaadrid. Vene ja Ukraina allikad väitsid, et Venemaa jätkab ka Kupjanski suunal asuvate Ukraina positsioonide ründamist ning Sõnkivka lähistel käivad ägedad lahingud. Asula jääb Kupjanskist üheksa kilomeetri kaugusele. 

Bahmuti ümbruses jätkuvad ägedad lahingud. Vene ja Ukraina allikad väitsid, et lahingud käivad Spirne, Bohdanivka ja Khromove lähedal. Ägedad lahingud käivad endiselt ka Bahmuti lõunatiival, Kliššivka ja Andrijivka lähedal.

Vene väed üritavad endiselt ümber piirata Avdijivka linna. 4. jaanuaril avaldatud geolokatsiooniga kaadrid näitavad, et Vene väed liikusid edasi Avdijivka kirdeosas. Üks Vene blogija väitis, et Vene väed liikusid edasi ka Avdijivka loodeosas. ISW teatas siiski, et pole veel olemas geolokatsiooniga kaadreid, mis kinnitaksid, et Vene väed suutsid seal edasi liikuda. Vene ja Ukraina allikad väitsid veel 4. jaanuaril, et lahingud käivad Stepove ja Berdõtši lähistel. Venemaa jätkab ka koksitehase suunal asuvate Ukraina positsioonide ründamist. 

Ukraina pilootide F-16 väljaõpe USA-s peaks lõppema mõne kuu pärast

Ukraina piloodid jätkavad treenimist hävitajatel F-16; väljaõpe peaks lõppema mõne kuu pärast, vahendas portaal Unian reedel USA kaitseministeeriumi kõneisiku Patrick Ryderi sõnu.

Ryder märkis, et Ukraina lahingpilootide õpe jätkub Arizona osariigi õhuväebaasis. Samas märkis Ryder, et F-16-te Ukrainasse ilmumise kohta tal konkreetseid andmeid pole.

Ukraina teatel kaotas Venemaa ööpäevaga 790 sõdurit

Ukraina relvajõudude reedel esitatud hinnang Vene vägede senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:  

- elavjõud umbes 363 070 (võrdlus eelmise päevaga +790);

- tankid 6011 (+9);

- jalaväe lahingumasinad 11 142 (+14);

- suurtükisüsteemid 8604 (+30);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 949 (+2);

- õhutõrjesüsteemid 631 (+1);

- lennukid 329 (+0);

- kopterid 324 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 6771 (+18);

- tiibraketid 1786 (+1);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 11 463 (+40);

- laevad / paadid 23 (+0);

- allveelaevad 1 (+0);

- eritehnika 1313 (+9).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: ISW/BNS/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: